دردهای موضعی استخوان را جدی بگیرید/ نشانه‌های سرطان استخوان


تاریخ :دوشنبه,۶ دی ۱۳۹۵
تعداد بازدید :2209


استادیار رادیوتراپی آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تومورهای بدخیم استخوانی از شیوع نادری برخوردار است، گفت: این تومورها اغلب با دردهای موضعی استخوان در بزرگسالان تظاهر می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مرضیه لشکری از برگزاری سمینار یکروزه تازه‌های تشخیص و درمان تومورهای استخوان خبر داد و گفت: این سمینار 9 دی ماه در سالن کارون هتل پارسیان اوین برگزار خواهد شد.

وی افزود: گروه هدف این سمینار متخصصان رادیوتراپی انکولوژی،هماتولوژی انکولوژی، ارتوپدی، پاتولوژی، رادیولوژی، پزشکی هسته ای و جراحان عمومی خواهند بود.

 استادیار رادیوتراپی آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: این سمینار به منظور ارائه تازه ترین روش های تشخیصی و درمانی تومورهای استخوان و با هدف افزایش ارتقای سطح علمی گروه های هدف برگزار می گردد.

وی با بیان اینکه تومورهای استخوان در اکثر موارد خوش خیم است، اظهار کرد: با این وجود میزان شیوع آنها به طور دقیق مشخص نیست. چرا که اغلب آنها بدون علامت است و به صورت اتفاقی کشف می شود.

 لشکری در ادامه تصریح کرد: تومور های بدخیم استخوان یک بیماری نادر است که کمتر از 0.2 درصد از همه سرطان‌ها را شامل می شود.

استادیار رادیوتراپی انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان کرد: استئوسارکوم، کندروسارکوم و یوئینگ سارکوما شایعترین تومورهای بدخیم استخوان را تشکیل می دهند. استئوسارکوم و یوئینگ سارکوما بیشتر در بالغین جوان و کودکان و کندروسارکوما بیشتر در افراد میانسال دیده می شود.

وی درباره ریسک‌ فاکتورهای تومورهای استخوانی، گفت: ریسک فاکتورهای تومورهای بدخیم استخوانی به طور کلی شامل سابقه رادیوتراپی، مصرف برخی از دارو های کموتراپی، عوامل ژنتیکی و اختلالات کروموزومی، برخی ضایعات خوش خیم استخوانی مانند پاژه، استئومیلیت مزمن، استئوکندروما، انکندروما و ... است.

لشکری در ادامه تصریح کرد: علائم بالینی اغلب به صورت درد لوکالیزه در استخوان خواهد بود که در بچه ها می تواند به صورت لنگش تظاهر یابد. همچنین ممکن است این درد با ادم بافت نرم و شکستگی استخوان همراه باشد.

وی افزود: درمان در تومورهای بدخیم استخوانی شامل جراحی با هدف رسیدن به مارژین منفی و حداقل موربیدیتی برای بیمار وانجام کموتراپی و رادیوتراپی برحسب نوع تومور ،مرحله ان و مارژین جراحی خواهد بود.

استادیار رادیوتراپی آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه استفاده موثر از رژیم های چند دارویی کموتراپی باعث افزایش قابل توجه در میزان بقا در بیماران با تومورهای بدخیم استخوانی شده است، در پایان خاطرنشان کرد: همچنین روش های جدید درمانی با کاهش قابل ملاحظه در میزان موربیدیته و اختلال عملکرد ارگان همراه بوده است.


منبع:خبرگزاری فارس

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد