هشدار؛ با کمبود ویتامین D دچار این بیماری ها می شوید!


تاریخ :پنجشنبه,۳۰ دی ۱۳۹۵
تعداد بازدید :1412


ویتامین دی تنها نوع ویتامینی است که هورمون نیز محسوب می ‌شود. این ویتامین برای محکم کردن استخوان‌ ها و دندان ها مفید بوده و همچنین به حفظ قدرت عضلانی و جذب کلسیم بدن کمک می ‌کند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از آوای سلامت ،وقتی شما کمبود کلسیم یا ویتامین دی داشته باشید، استخوان های تان ترک خورده یا می‌ شکنند. اما کمبود این ویتامین ممکن است مشکلات دیگری هم به بار آورد...

آسم: بنا به تحقیقات، بین کمبود ویتامین دی و ابتلا به آسم ارتباطی وجود دارد. رفع کمبود این ویتامین بخصوص در کودکان منجر به کاهش علائم آسم می شود و از مسدود شدن راه های هوایی که در اثر التهاب به وجود می آید، جلوگیری می کند.

افزایش فشار خون: دریافت کافی سطوح ویتامین دی در مبتلایان به پرفشاری خون مهم است زیرا منجر به کاهش التهاب عروق و سایر مولفه های این عارضه می شود.

بیماری التهابی روده: بین کمبود ویتامین دی و ابتلا به کرون و کولیت اولسراتیو رابطه مستقیم وجود دارد. به همین دلیل است که این بیماری ها در بین کسانی که از نور کافی آفتاب بهره مند نیستند، بیشتر است.

آنفلوآنزا: خطر ابتلا به این بیماری در زمستان که تابش نور آفتاب به حداقل می رسد، بیشتر است. این در حالی است که بنا به تحقیقات، ویتامین دی منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن یم شود و به مقاوم شدن بدن در برابر ابتلا به آنفلوآنزا کمک می کند.

دیابت نوع 2: کمبود ویتمین دی سرعت بروز علائم سندرم متابولیک و دیابت را در بیماران مبتلا به ایدز افزایش می دهد. علاوه بر این، یافته هایی وجود دارد که نشان می دهد دریافت کافی این ویتامین چه از طریق مواد غذایی یا از نوز آفتاب، منجر به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می شود.

فساد دندان ها: تحقیقات این نکته را ثابت کرده اند که کمبود ویتامین دی منرج به افزایش فساد دندان ها به خاطر کاهش ذخایر کلسیمی می شود.

آرتریت روماتوئید: اگر یکی از نزدیکان شما دچار آرتریت روماتوئید است، مقادیر ویتامین دی بدن او را چک کنید چون کمبود ویتامین دی با آرتریت روماتوئید ارتباط تنگاتنگی دارد. کسانی که دچار فقر ویتامین دی هستند، 5 برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماری التهابی قرار دارند.

سرطان: انواع سرطان های سینه، پروستات، گردن رحم، مری، معده، دیواره رحم، لوزالمعده و کلیه در بین کسانی که دچار فقر ویتامین دی هستند، شیوع بیشتری دارد. بر عکس، ابتلا به سرطان در بین کسانی که میزان کافی این ویتامین را دریافت می کنند، کمتر است.


منبع:سلامت نیوز

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد