لکه‌های سفید روی ناخن، نشانه چیست؟


تاریخ :چهارشنبه,۴ اسفند ۱۳۹۵
تعداد بازدید :1535


علت نقاط سفیدرنگ کوچکی که در روی ناخن ها بوجود می آید‌ بسیار متفاوت است اما نادیده گرفتن و بی اعتنایی به آن می تواند به سلامتی عمومی افراد آسیب وارد کند.

به گزارش «بهداشت نیوز» روزنامه «رأی الیوم» در یک گزارشی علمی به دلایل شایع پیدایش لکه‌های سفید بر روی ناخن، براساس آخرین یافته‌های مرکز ملی خدمات بهداشت بریتانیا پرداخت.

گاهی اوقات لکه‌های سفیدی بر روی ناخن‌ها ظاهر می‌شود که ممکن است از دلیل آن اطلاع دقیقی در دست نداشته باشیم.
در این شرایط برخی مواقع ممکن است، مادربزرگها یا افراد مسن فامیل به ما بگویند دلیل آن کمبود کلسیم است، اما باید بدانیم این یک پاسخ کاملا غیرعلمی است و بیشتر شبیه به یک اسطوره می‌ماند که با دنیای واقعیت بیگانه است، و دلیل اصلی این لکه‌های ناخن، اغلب بسیار خطرناک‌تر از عامل کمبود کلسیم است.
پزشکان می‌گویند این لکه‌های سفید که باعث تغییر رنگ برخی نقاط ناخن می‌شوند ممکن است ناشی از یک ضربه بوجود بیایند، و لزوما این ضربه نباید شدید باشد، و احتمال دارد این نقاط سفید رنگ در اثر اصابت با در ماشین ،کلیک کردن زیاد یا جویدن ناخن نیز ظاهر شوند.
این لکه‌های سفید غالباَ در پایین ناخن تشکیل می‌شوند، و همراه با رشد ناخن به سمت بالا حرکت می‌کنند، که البته وارد شدن ضربه دلیل شایع لکه‌های سفید روی ناخن نیست، گاهی اوقات به دلیل داشتن حساسیت به لاک نیز ایجاد می‌شوند.
زنگ خطر حقیقی زمانی رخ می‌دهد که رنگ ناخن به طور کامل سفید شود، که در اینصورت مسأله بسیار جدی‌تر و خطرناک‌تر از تصورات ماست، و باید فورا به پزشک مراجعه شود.
طبق یافته‌های مرکز ملی خدمات بهداشت بریتانیا، اگر رنگ ناخن به طور کامل سفید شود، ممکن است نشانه یک بیماری جدی مانند سیزور کبدی، نارسایی کلیه، یا بیماری قلب باشد، و در صورت بروز لکه‌های سفید بصورت خطوط مرتب، سطح پروتئین خون پایین می‌باشد.

منبع:فردا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد