برای هر آلرژی چه دارویی باید مصرف کنیم؟ + تشخیص آلرژى


تاریخ :پنجشنبه,۲۷ تیر ۱۳۹۸
تعداد بازدید :540


حساسیت فصلى (تب یونجه)، آسم و سایر آلرژى ها (حساسیت ها) در طى صد سال گذشته بسیار شایع تر شده اند و امروزه یک علت مهم بیمارى بخصوص در کودکان و نوجوانان مى باشند.

علایم یک واکنش حساسیتى از فردى به فرد دیگر متفاوت است اما اغلب شامل عطسه زدن هاى پشت سر هم و آبریزش از چشمها مى باشد.

واکنش هاى تغییر یافته

آلرژى یا حساسیت، اصطلاحى است که امروزه بصورت گسترده اى براى توضیح چند عطسه پشت سرِ هم و آبریزش از چشم ها در یک روز آفتابى و گرم، تا قرمز شدن پوست و کهیر یا ورم لب ها و زبان به دنبال خوردن یک ماده غذایى حساسیت زا بکار مى رود. آلرژى بطور ساده به معنى یک واکنش تغییر یافته است زیرا اینطور فکر مى شود که در این موارد، مکانیسم دفاعى بدن در مقابل مواجه شدن با چیزى که از نظر طبیعى بى خطر است واکنش هاى نامتناسب و مضرى را ایجاد مى کند.

آلرژى هایى که بیشتر شایع هستند عبارتند از:

حساسیت فصلى (تب یونجه) و خارش چشمها

آسم

قرمز شدن و خارش پوست

آلرژى هاى غذایى

آلرژى هاى نسبت به نیش زنبور

داروهاى مورد استفاده در درمان آلرژى ها

دکونژستانها (ضداحتقان ها)

برونکودیلاتورها(گشاد کننده برونش ها)

نرم کننده ها(کرم ها یا پمادها)

آنتى هیستامین ها)

داروهاى ضدآلرژى (ضدحساسیت)

کورتیکواستروئیدها(کورتون ها)

دارو درمانى

مهمترین عامل در درمان آلرژى، پیدا کردن ماده اى است که شما به آن حساسیت دارید و باعث مشکلاتى براى شما مى شود. پس از مشخص شدن ماده حساسیت زا، باید تا آنجایى که امکان دارد از تماس با آن ماده اجتناب نمایید. با اینحال داروهاى مختلفى وجود دارند که در صورت استفاده مناسب از آنها مى توان نه تنها علایم و مشکلات آلرژى را تسکین داد بلکه باعث کاهش التهاب بافت ها که در آلرژى مزمن ایجاد مى شوند شد.

داروهاى ضداحتقان (دکونژستانها)

اسپرى ها یا قطره هاى ضداحتقان بینى مثل افدرین با تنگ کردن عروق خونى که مخاط بینى را خونرسانى مى کنند باعث انقباض و جمع شدن بافت بینى شده و انسداد یا گرفتگى بینى را برطرف مى نماید.

این داروها به سرعت عمل مى کنند و خیلى مؤثر هستند اما شما نباید از آنها به مدت زمان طولانى استفاده نمایید زیرا کاهش خونرسانى آن منطقه که با تنگ شدن عروق آن ناحیه ایجاد مى گردد مى تواند باعث آسیبِ بافتى شده و وضعیت را بدتر از قبل نماید.

اسپرى هاى دکونژستان از طریق بینى استنشاق مى شود. این داروها احتقان را برطرف مى کنند اما نباید براى مدت طولانى از آنها استفاده کرد.

داروهاى گشادکننده برونش ها (برونکودیلاتورها)

داروهاى گشاد کننده برونش ها باعث شُل شدن عضلات صاف منقبض شده که موجب تنگ و باریک شدن مجارى هوایى ریه هاى افراد دچار آسم هستند مى شود.

اثر این داروها سریع بوده و براى افرادى که دچار آسم خفیف هستند و فقط گاهى اوقات بعد از تماس با مواد حساسیت زا یا بعد از تمرینات ورزشى دچار خس خس سینه مى شوند بسیار مؤثر مى باشد. با اینحال اگر آسم شما شدید مى باشد، نباید تنها به استفاده از این داروها اکتفا کنید زیرا آنها باعث درمان التهاب مزمن نمى شوند. براى جلوگیرى از بدتر شدن وضعیت، شما نیاز دارید که از داروهاى ضد آلرژى استنشاقى همچون کرومولین سدیم، ندوکرومیل سدیم (تیلاد) یا استروئیدها استفاده نمایید.

اسپرى هاى گشاد کننده برونش ها باعث تسکین سریع و مؤثر آسم خفیف مى شود. بچه ها مى توانند براى استفاده بهتر از اسپرى ها، از یک وسیله خاص که براى این کار طراحى شده است استفاده نمایند.

نرم کننده ها

کرم هاى نرم کننده باعث تسکین و مرطوب شدن پوست مى شوند و در بیمارى هایى که پوست دچار خارش و پوسته وسته شدن مى شود مورد استفاده قرار مى گیرد.

انواع مختلفى از نرم کننده ها وجود دارد. گرچه تفاوت هاى اندکى بین انواع نرم کننده ها وجود دارد اما شما مى توانید نوعى را که بیشتر مناسب شماست را انتخاب نمایید. اکثر افراد ترجیح مى دهند از کرم ها استفاده کنند و نه از پمادها، زیرا حالت روغنى کمترى دارند.

کرم ها و پمادهاى نرم کننده داراى اثرات نرم کنندگى و مرطوب کنندگى مى باشند. از این مواد در درمان آلرژى هایى که باعث خشکى، خارش و پوسته پوسته شدن پوست مى شوند استفاده مى گردد.

آنتى هیستامین ها

داروهاى آنتى هیستامین براى اولین بار در 50 سال پیش کشف شدند و اساس درمان حساسیت را تشکیل مى دهند. در دهه گذشته، چندین آنتى هیستامین جدید و متفاوت در دسترس قرار گرفتند که به آنها آنتى هیستامین هاى نسل دوم گفته مى شود.

همچون آنتى هیستامین هاى نسل اول، این داروهاى جدید نیز باعث جلوگیرى از عمل هیستامین هایى مى شوند که از ماست سل ها آزاد مى گردند و در درمان خارش و عطسه بسیار مؤثر هستند. با اینحال این داروها نسبت به آنتى هیستامین هاى نسل اول مثل کلرفنیرامین داراى مزایاى بیشترى هستند.

آنتى هیستامین هاى نسل دوم داراى این مزیت مى باشند که وارد مغز نمى شوند، بنابراین مصرف آنها باعث خواب آلودگى نمى گردد. این مزیت، نکته مهمى است زیرا در انجام کارهاى شما و نیز در هنگام رانندگى با ایجاد خواب آلودگى تداخلى نمى کند، همچنین مصرف این داروها کمتر باعث خشکى دهان مى شود که در آنتى هیستامین هاى نسل اول مشاهده مى گردد.

داروهاى ضد حساسیت

گروهى از داروهاى ضد حساسیت که شامل کرومولین سدیم و ندوکرومیل سدیم هستند با جلوگیرى از آزاد شدن هیستامین ها و سایر مواد شیمیایى که از ماست سل ها و ائ,وزینوفیل ها ترشح مى شوند و باعث التهاب مى گردند عمل خود را انجام مى دهند. از این داروها قبل از اینکه شما با ماده حساسیت زا روبرو شوید استفاده مى شود بنابراین باید آن ها را بطور منظم مصرف نمود. عدم ایجاد عوارض جانبى، استفاده از آنها را براى درمان بیمارى هاى آلرژیک، بخصوص کونژونکتیویت آلرژیک، حساسیت فصلى و آسم بویژه در کودکانى که نیاز به درمان طولانى مدت دارند و از عوارض جانبى سایر داروها نگران هستند، مناسب مى سازد.

داروهاى ضدآلرژى براى درمان اختلالاتى مثل کونژونکتیویت آلرژیک مؤثر مى باشند. از آنجایى که این داروها عوارض جانبى چندانى ندارند مى توان به صورت طولانى مدت هم از آنها استفاده کرد.

داروهاى کورتون دار (کورتیکواستروئیدها)

داروهاى کورتون دار داروهایى قدرتمند و مؤثر به عنوان ضد آلرژى و ضد التهاب هستند. گر چه این داروها از آزاد شدن هیستامین ها و سایر مواد شیمیایى جلوگیرى نمى کنند اما در تسکین التهاب که در آلرژى، حساسیت فصلى و آسم مزمن دیده مى شود بسیار مؤثر هستند. این داروها در سطح ژن ها در داخل سلول ها عمل مى کنند و با جلوگیرى از ساخت پیغامبرهاى شیمیایى مهم که به سیتوکین ها معروف هستند و در سیستم ایمنى بدن مؤثر هستند، اثر خود را اعمال مى کنند.

با وجود اینکه داروهاى کورتون دار بدون شک در درمان آلرژى مؤثر هستند، اما بخاطر وجود عوارض جانبى آن مثل ایجاد جوش هاى صورت، سرخ شدن صورت، احتباس آب در بدن، ضعف عضلات، و بروز زخم معده یا روده، مصرف خوراکى آنها نگرانى هایى را به دنبال دارد.

به همین خاطر داروهاى کورتون دار را بصورت اسپرى بینى براى درمان حساسیت فصلى، اسپرى دهانى براى آسم و بصورت کرم براى درمان حساسیت هاى پوستى ساخته اند. به علاوه، داروهاى کورتون دار جدیدتر مثل بودزوناید (Budesonide)و فلوتیکازون پروپیونات (Fluticasone Propionate) بر روى سطح پوست، بینى و ریه ها، بسیار مؤثر هستند اما بخوبى جذب گردش خون نمى شوند. مقادیر کمى از این داروها هم که جذب گردش خون مى شود به سرعت توسط کبد برداشته مى شود.

اسپرى هاى حاوى کورتیکواستروئید(کورتون) مثل بکلومتازون از ضد التهاب هاى قوى محسوب مى شوند.

با وجود اینکه مى دانیم مصرف منظم و طولانى مدت کرم هاى کورتون دار مثل بتامتازون مى توانند منجر به نازک شدن و تغییر رنگدانه پوست شوند، اما هنوز از عوارض جانبى مهم مصرف اسپرى هاى کورتون دار بطور کامل اطلاعى نداریم. نگرانى هایى وجود دارد که سرعت رشد کودکان ممکن است در اثر مصرف طولانى مدت و بیش از حد اسپرى هاى کورتون کاهش پیدا کند. بعلاوه، مثالهایى از افرادى وجود دارد که دراثر مصرف طولانى مدت این داروها دچار کبود شدن آسان و مکرر پوست و نیز آب مروارید (کاتاراکت) شده اند.

داروهاى کورتون دار مؤثرترین درمان براى حساسیت ها هستند اما بیشتر براى افرادى مناسب هستند که داراى بیمارى شدیدى بوده و با مصرف سایر داروها بهبودى حاصل نکرده اند.

واکنش هاى آلرژیک نسبت به داروهایى مثل آنتى بیوتیک ها از شیوع کمترى برخوردارند، اما بسیارى از افرادِ دچار آسم و حساسیت فصلى (تب یونجه) متوجه شده اند که در صورت مصرف آسپرین و داروهاى مشابه آن، وضعیت بیماریشان بدتر مى شود.

بسیارى از مبتلایان به آلرژى بعد از تماس با مواد خاصى دچار قرمز شدن و خارش پوست مى گردند.

بسیارى از افرادى که به میزان زیادى دچار شکم درد، اسهال و یبوست مى شوند و نیز کسانى که به سردردهاى شدید، فعالیت بیش از حد و یا سستى و رخوت دچار مى شوند، این مشکلاتشان را به غذاهایى که مى خورند نسبت مى دهند، با اینحال مشکل است که این مسائل را به حساب آلرژى غذایى بگذاریم. این واکنش ها بهتر است که به عنوان عدم تحمل غذایى طبقه بندى شوند.

گرچه شما ممکن است از طریق تنفس یا تماس با مواد شیمیایى در محل کارگاهتان دچار حساسیت فصلى (تب یونجه)، آسم یا کهیر شوید، اما محیط بعضى از ادارات نیز مى تواند باعث بروز این مشکلات شود که به آن اصطلاحا سندروم ساختمان بیمار گفته مى شود. این مشکل در ساختمان هایى که از تهویه هوایى استفاده مى کنند و پنجره هایشان قابل باز شدن نمى باشد بیشتر دیده مى شود. علایم سندروم ساختمان بیمار شامل خارش چشم ها، خشک شدن گلو و احساس سستى و رخوت مى باشد.

بسیارى از افراد عقیده دارند که در تماس با بسیارى از مواد شیمیایى که در محیط اطرافمان قرار دارد مثل پودرهاى لباسشویى، مواد سفیدکننده و اسپرى هاى پاک کننده دچار مشکلاتى مى شوند و حالشان بد مى گردد و معتقدند که زندگى بدون این مواد هم بسیار مشکل مى باشد. توضیحِ حساسیت به چندین ماده شیمیایى از نظر علمى مشکل مى باشد و در حال حاضر به عنوان علایم آلرژى در نظر گرفته نمى شود.

میزان شیوع آلرژى

هیچ شکى وجود ندارد که امروزه نسبت به گذشته، آلرژى ها در حال افزایش هستند، گرچه بعضى از انواع آن نسبت به انواع دیگر از شیوع بیشترى برخوردارند.

از هر سه نفر، یک نفر در بعضى از اوقات زندگى اش دچار آلرژى مى شود.

از هر پنج نفر، یک نفر دچار حساسیت فصلى (تب یونجه) است. این بیمارى تا قرن بیستم ناشناخته بود. حساسیت فصلى بیشتر در کشورهاى پیشرفته و صنعتى دیده مى شود.

از هر پنج کودک دبستانى، یک نفر به آسم دچار است.

از هر شش کودک، یک کودک دچار مشکلات پوستى مرتبط با آلرژى مثل اگزما است.

از هر 20 نفر، یک نفر دچار قرمزى و خارش پوست (کهیر) مى شود.

آلرژى هاى غذایى، بخصوص آلرژى به بادام زمینى به نظر مى رسد که به میزان زیادى افزایش یافته است، با اینحال خوشبختانه آنها نسبتا غیر شایع مى باشند.

واکنش موضعى شدید به نیش زنبور در 10 درصد افراد جامعه دیده مى شود.

علل بروز آلرژى

مایتهاى گرد و غبار خانه: مایتهاى گردوغبار خانه و بخصوص مدفوع آنها شایعترین علت ایجاد آلرژى هستند که تا 900 درصد از مبتلایان به آلرژى را دچار مى سازند.

گرده علفها: گرده علفها سبب بروز واکنش در 70 درصد افراد مبتلا به آلرژى مى شود.

حیوانات خانگى: 40 درصد کودکان دچار آسم به مواد حساسیت زاى سگ ها یا گربه ها آلرژى دارند.

درختان: درختان یک علت شایع در ایجاد حساسیت فصلى در بهار مى باشند.

کپک ها: کپک ها مى توانند در فصل پاییز باعث بروز حساسیت فصلى شوند. هاگ کپک هاى آسپرژیلوس فومیگاتوس و آلترناریا در هوا بسیار زیاد بوده و مى توانند سبب بروز حملات شدید آسم شوند.

آلرژى هاى غذایى: شیر، تخم مرغ، ماهى و بادام زمینى از عوامل مهم ایجاد آلرژى غذایى هستند.

دود سیگار و بخارِ غذا پختن در محیط خانه ها که معمولاً تهویه خوبى ندارند باعث تحریک افراد دچار آلرژى مى شود.

تشخیص آلرژى

آزمایش هاى متعددى وجود دارد که بوسیله آنها مى توان کشف کرد که آیا مشکلات شما به علت آلرژى است یا خیر، و نیز مى توان ماده اى که شما به آن آلرژى و حساسیت دارید را نیز مشخص نمود.

آزمایش خراش پوستى

ماست سل هایى که آنتى بادى هاىIgE به آنها متصل هستند در تمام قسمت هاى پوست و مخاط بینى، دهان، زبان، مجارى هوایى ریه ها و سرتاسر روده ها یافت مى شوند. پوست شما مى تواند به عنوان یک محل آزمایش در نظر گرفته شود و همان اتفاقاتى که در بقیه قسمت هاى بدن شما رخ مى دهد را مى توان بر روى پوست مشاهده نمود. یک خراش کوچک با استفاده از یک سوزن یا لانسِت همراه با یک قطره از ماده حساسیت زا بر روى پوست انجام مى گردد.

معمولاً این آزمایش بر روى پوست ساعد یا پشت انجام مى شود. اگر ماده حساسیت زا باعث تحریک و آزاد شدن هیستامین شود، پوست شما در عرض چند دقیقه دچار خارش و قرمزى مى گردد. سپس متورم شده و شبیه تاول مى شود و در عرض حدود 20 دقیقه به حداکثر خود مى رسد. بعد از چند ساعت کم کم این تورم و قرمزى از بین مى رود. اندازه این ضایعه بستگى به میزان حساسیت شما به آن ماده مخصوص دارد.

در آزمایش خراش پوستى از مقدار بسیار کمى ماده حساسیت زا استفاده مى شود بنابراین این آزمایش کاملاً بى خطر بوده و مى توان تقریبا در هر سنى از آن استفاده نمود. همچنین مى توان از بیست تا سى ماده حساسیت زا در یک مرحله از آزمایش و در یک زمان استفاده نمود.

براى اینکه ماست سل هاى سراسر بدن از آنتى بادىIgE پوشیده شوند مدتى زمان لازم است، بنابراین آزمایش هاى پوستى ممکن است در یک کودک کوچکتر از سه سال با وجود اینکه آن کودک واقعا به آن ماده تزریق شده حساسیت دارد، منفى بشود.

حتى وقتى که شما در آزمایش پوستى به یک ماده خاص حساسیت نشان مى دهید، ممکن است وقتى که عملاً با آن ماده مواجه مى شوید هیچگونه علامت یا شکایتى نداشته باشید، زیرا مکانیسمى در بدن وجود دارد که مى تواند باعث فروکش کردن واکنش نسبت به مواد حساسیت زایى باشد که استنشاق مى کنیم. این مکانیسم هنوز به درستى مشخص نشده است. هنگامى که آزمایش پوستىِ مثبت همراه با بروز مشکلات در مواجهه با آن ماده خاص باشد شما مى توانید مطمئن باشید که نسبت به آن ماده خاص حساسیت دارید.

پزشک با قرار دادن قطراتى از مواد حساسیت زا بر روى پوست و خراش دادن پوست در زیر هر قطره با یک سوزن، اقدام به آزمایش آلرژى مى نماید. در صورت وجود آلرژى، در اطراف ماده مورد نظر قرمزى و خارش ایجاد مى شود.

آزمایش وصله پوستى

در این آزمایش، محلولى از مواد حساسیت زاى معروف که باعث حساسیت پوستى مى شوند مثل مواد آرایشى، یا نیکل را روى پوست پشت بدن قرار داده و روى آن را پانسمان مى کنند. بعد از سه روز اگر پوست دچار خارش و قرمزى شد نشانه مثبت بودن آزمایش است. این آزمایش از دقت بالایى برخوردار است.

آزمایش خون

آزمایش خون براى تشخیص حساسیت که به CAP - RAST معروف مى باشد، امروزه به طور گسترده اى براى کشف وجود آنتى بادى IgEدر خون استفاده مى شود. برخلاف آزمایش هاى پوستى، در آزمایش خون مى توان دقیقا مقدار آنتى بادى IgE موجود در خون را اندازه گیرى نمود و نتیجه آن را بصورت مقیاسى از صفر تا شش درجه بندى کرد.

وقتى هیچ یا مقدار کمى آنتى بادى (صفر یا یک) در خون باشد شما دچار آلرژى و حساسیت نیستید، اما مقادیر متوسط یا بالاى آنتى بادى (دو یا بیشتر) در خون، نشان دهنده وجود بیمارى آلرژى مى باشد. همانند آزمایش پوستى، در آزمایش خون هم مى توان در هر نمونه خون، بیست تا سى ماده حساسیت زا را آزمایش نمود.

این آزمایش هاى خونى بخصوص اگر شما از داروهاى آنتى هیستامین استفاده مى کنید بسیار مفید هستند زیرا در صورت مصرف داروهاى آنتى هیستامین، آزمایش هاى پوستى ممکن است بطور کاذب منفى شوند. همچنین اگر تمام بدن شما دچار اگزما شده باشد، انجام آزمایش هاى پوستى بسیار مشکل خواهد بود و بهتر است از آزمایش خون در این موارد استفاده شود.

سایر آزمایش ها

تعداد دیگرى آزمایش براى تشخیص آلرژى در دسترس هستند. این آزمایش ها شامل آزمایش خنثى سازى / تحریک (تکنیک میلر)، آزمایش هاى سیتوتوکسیک سلول هاى خون، تجزیه موها، تست وِگا و روش رفلکس قلبى هستند. این آزمایش ها هنوز به درستى تأیید نشده اند و معمولاً انجام آنها توصیه نمى شود.

نکات اصلى

آلرژى ها در طى صد سال اخیر شایع تر از قبل شده اند.

علایمى که در آلرژى ها ایجاد مى شود به علت عکس العمل بیش از حد سیستم ایمنى بدن نسبت به یک ماده بى ضرر بروز مى کند.

آلرژى در بعضى خانواده ها بیشتر دیده مى شود.

عوامل شروع کننده مختلفى در ایجاد آلرژى ها مشخص شده اند که شامل مایتهاى گردوغبار خانه ها، گرده گیاهان و حیوانات خانگى هستند.

براى تشخیص آلرژى در افراد، پزشکان از آزمایش هاى مختلفى استفاده مى کنند.

انواع مختلفى از داروهایى که در کاهش علایم و التهاب آلرژى ها بکار مى روند در دسترس هستند.


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد