بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟

با این روشهای خانگی بواسیر را درمان کنید!


تاریخ :جمعه,۲۵ مرداد ۱۳۹۸
تعداد بازدید :664


زمانی که سیاه رگ های موجود در دهانه مقعد گشاد شده و به یکدیگر به صورت پیچ در پیچ در هم تنیده می شوند، نوعی ورم و التهاب همراه با درد و گاها خون ریزی ایجاد می گردد که به این بیماری در اصطلاح بواسیر گفته می شود.

علت ایجاد بیماری بواسیر و اینکه بیماری در چه افرادی مشاهده می شود؟

اگر در مسیر بازگشت خون توسط سیاه رگ ھا مانعی ایجاد شود و از عبور خون جلوگیری کند، به تدریج فشار داخل سیاه رگ ھا افزایش یافته و این مسئله باعث گشادی سیاه رگ ھا و پیچ در پیچ شدن آنھا می شود. به این مورد در اصطلاح واریس وریدھای مخرج که معادل ھموروئید است، گفته می شود.

عامل سن افراد: عموما افراد بالای ٥٠ سال و به ندرت در جوانان

عامل چاقی افراد: حجم فراوان چربیھای داخل شکم سبب افزایش فشار داخل شکم و در نتیجه افزایش فشار بر سیاه رگ ها می شود.

عامل حاملگی در بانوان: بزرگی رحم سبب افزایش فشار داخل شکم می گردد.

عامل فشارهای مقطعی: فشارهایی همچون بلند کردن اجسام سنگین و یا انجام ورزش های سنگین موجب فشار بر سیاه رگ ها می گردد.

سیروز کبد: سیروز کبد نیز در راه بازگشت خون وریدی مخرج ایجاد مانع کرده و سبب بواسیر می شود.

درمان خانگی بواسیر

سرطان را با هموروئيد اشتباه نگيريد!

هموروئيد سرطاني نمي شود اما سرطان هايي هستند كه با هموروئيد اشتباه گرفته مي شوند، به عبارتي بيمار فكر مي كند هموروئيد دارد بنابراين آن را جدي نمي گيرد و به پزشك مراجعه نمي كند؛ در صورتي كه اين توده سرطان است و از آن خبر ندارد. بنابراين هر زمان كه دچار خونريزي از مقعد مي شويد يا توده اي در آن ناحيه لمس مي كنيد حتما بايد به پزشك مراجعه كنيد و معاينه شويد تا احتمال سرطان رد شود. پس نمي توانيم بگوييم هموروئيد سرطاني مي شود بلكه اين سرطان است كه مي تواند خود را به شكل هموروئيد نشان دهد.

درجه بندی بواسیر بر اساس شدت:

بواسیر درجه ١ : سیاھرگھای گشاد شده اند ولی ھرگز از مخرج خارج نمی شوند و تنھا علامت آنھا خونریزی است.

بواسیر درجه ٢ : سیاھرگھای گشاد شده در زمان دفع از مخرج خارج می شوند لیکن با پایان اجابت مزاج خودبخود به داخل مخرج بازگشت می کنند.

بواسیر درجه ٣ : توده ھای بواسیری با دفع مخرج خارج می شوند ولی خودبخود به داخل مخرج باز نمی گردند بلکه با کمک دست به داخل مخرج بازگردانده می شوند.

بواسیر درجه ٤ : توده ھای بواسیری حتی به کمک دست به داخل مخرج بر نمی گردند و ھمیشه در بیرون از مخرج وجود دارند.

البته لازم به ذکر است که گاهی عامل خاصی باعث ایجاد بیماری بواسیر نبوده و این بیماری به یکباره در بدن فرد پدیدار می گردد.

تسکین درد و خارش ناشی از بواسیر

حمام آب گرم: روزی دو یا سه مرتبه هر بار به مدت پانزده دقیقه در وان آب گرم بنشینید . برای شستن ناحیه متورم از صابون های بدون رایحه استفاده كنید اما دقت كنید كه زیاد به ناحیه ملتهبهموروئید فشار وارد نكنید . مقعد را پس از حمام به آرامی با حوله خشك كنید تا باعث خراش نگردد.

استفاده از پماد: كرم های گیاهی حاوی نارون كوهی باعث تسهیل درد و خارش میگردند. از پماد هیدروكورتیزون بدون تجویز پزشك بیش از یك هفته استفاده نكنید.

یخ: گذاشتن یخ روی ناحیه ملتهب باعث بهبود التهاب و كاهش درد و خارش میگردد.

استفاده از مسكن: مسكن های معمولی مانند استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن میتوانند به تسهیل درد بواسیر كمك كنند.

استفاده از لباس نخی: از لباس زیر آزاد و ترجیحا نخی استفاده كنید.

سعی كنید برای مدت طولانی ننشینید و نایستید، چنانچه مجبور به نشستن طولانی مدت هستید از بالشت استفاده كنید. از بلند كردن اجسام سنگین بپرهیزید.

 

نكاتی كه در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی باید رعایت كرد:

-اگر پس از چند دقیقه موفق به دفع نشدید به خودتان فشار نیاورید. سعی كنید بدنتان را عادت دهید تا هر روز در ساعت مشخصی دفع مدفوع انجام شود.
-اگر دستمال توالت برایتان زیادی خشك و خشن است میتوانید آن را كمی مرطوب كنید و یا از دستمال مرطوب های بدون الكل استفاده كنید.
-هنگامی كه احساس دفع پیدا كردید خودتان را زیاد نگه ندارید و سعی كنید سریعا به سرویس بهداشتی بروید چرا كه با نگهداشتن، مدفوع به عقب باز میگردد و دفع آن به مراتب سخت تر می شود.

 

درمان خانگی بواسیر یا هموروئید:

برای تسکین درد و خارش ناشی از هموروئید و یا جلوگیری از بدتر شدن شرایط نیازی به مراجعه به پزشک نیست. گاهی بهترین روش های بهبود درمان خانگی بواسیرهای درجه یک می باشند.

بسیاری از این روش ها باعث جلوگیری از یبوست می شوند که در پیشگیری از هموروئید یا بواسیرنیز اثرگذار است و در صورتیکه بیماری شما وخیم شده باشد می بایست از روش های درمان بواسیر پزشکی استفاده کرد و به دکتر متخصص هموروئید مراجعه نمایید.

*مصرف فیبر را بالا ببرید. اینكار باعث نرم شدن مدفوع و تسهیل دفع میگردد(حبوبات، نان جو و میوه و سبزیجات تازه دارای فیبر بالایی هستند) همچنین می توانید از مكمل ها نیز برای بالا بردن مصرف فیبرتان استفاده كنید.فیبر را به آرامی در رژیم غذاییتان بالا ببرید تا باعث نفخ نشود.

*ورزش کنید. روزانه بیست الی سی دقیقه پیاده روی از یبوست پیشگیری میكند. نفس بكشید. به هنگام فعالیت های شدید مانند هل دادن، كشیدن یا بلند كردن اجسام سنگین نفستان را حبس نكنید چرا كه میتواند باعث بواسیر و خون ریزی گردد.

* طولانی ننشینید.اگر مجبورید برای مدت طولانی بنشینید، هر یك ساعت از جایتان بلند شوید و پنج دقیقه قدم بزنید.

*رعایت رژیم غذایی .درمان های خانگی كه عمدتا شامل رژیم غذایی درست می باشند ممكن است از حاد تر شدن بواسیر شما جلوگیری کند.

درمان بواسیراز طریق لیزر درمانی:

یک درمان مطبی مناسب و سرپایی برای ھموروئید ھای درجه ١و ٢ کوچک می باشد. جراحی با لیزر راه حل نوینی است که امروزه مورد توجه پزشکان و به خصوص بیماران قرار گرفته است.

امروزه انواع مختلفی از لیزر در درمان هموروئید استفاده می شود. از جمله لیزرهای کم توان ؛مادون قرمز؛ لیزر دی اکسید کربن. لیزر دی اکسید کربن یا به اصلاح لیزر پرتوان یکی از بهترین و قطعی ترین روش های درمان بواسیر است.

از جمله نکات مثبت این نوع جراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

انجام عمل جراحی بدون بیهوشی

جراحی بدون درد و خون ریزی

زمان کوتاه عمل جراحی

عدم نیاز به پانسمان و نگهداری پس از عمل

عدم نیاز به بستری شدن پس از عمل جراحی

سوزاندن ریشه بواسیر به منظور جلوگیری از رویش مجدد

درمان بواسیر با لیزر

درمان بواسیر از طریق جراحی:

معمولاً برای ھموروئید ھای درجه ٣ و ٤ انجام می گردد. عمل جراحی انجام شده به منظور درمان بواسیر جزو عمل هایی است که همراه با درد و خون ریزی زیادی است. از طرفی بیمار پس از انجام عمل جراحی دوره نقاهت دردناکی را پشت سر خواهد گذاشت که آرامش را تا مدتی از فرد دور میکند.

بواسیر چیست با عکس

درمان با پماد آنتی هموروئید:

درباره ی روش های درمان دارویی باید بگوییم که هیچ دارویی وجود ندارد که بواسیر را به طور کامل و قطعی بتواند درمان کند و از بین ببرد و اگر هم کسی چنین ادعایی کند کذب محض است . اما داروهایی وجود دارند که می توانند تا حد زیادی در کاهش علائم و نشانه های هموروئید تاثیر گذار باشند و از پیشرفت آن جلوگیری کنند . یکی از معروف ترین این داروها پمادهای آنتی هموروئید هستند.

پماد آنتی هموروئید یکی از داروهایی است که می تواند تا حد زیادی در کاهش علائم و نشانه های آزاردهنده ی بواسیر موثر باشد و آنها را کنترل کند . این پماد در انواع ایرانی و خارجی در داروخانه ها فروخته می شود و به صورت موضعی می توان آن را برای هموروئید به کار برد . پماد آنتی هموروئید هم برای بواسیرهای خارجی و هم برای بواسیرهای داخلی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد . برای استفاده از پماد آنتی هموروئید بهتر است که آن را تحت نظر پزشک خود استفاده نمایید و برای استفاده از آن دوره های زمانی منظمی را در نظر بگیرید.

روش استفاده:رای استفاده از پماد ابتدا باید محل بواسیر را با آب ولرم به خوبی بشویید و سپس با دستمالی نرم و تمیز خودتان را کملا خشک نمایید . سپس به وسیله ی دستکش تمیزی به آرامی پماد را بر روی بواسیر خود و اطراف آن بمالید و اجازه دهید که جذب شود .اگر بواسیر شما از نوع داخلی است لازم است که پماد را علاوه بر نواحی خارجی مقعد، برای نواحی داخلی آن هم استفاده کنید .برای این کار می توانید پماد را به وسیله ی یک اپلیکاتور تمیز به آرامی برای دیواره های داخلی مقعد خود استفاده کنید . بعد از هربار استفاده اپلیکاتور را با آب گرم و صابون بشویید و خشک نمایید . بسته به میزان پیشرفت بواسیر و میزان علائم و نشانه ها ، پزشک دوز مشخصی از پماد آنتی هموروئید را برای شما تجویز می کند که روزانه استفاده نمایید . استفاده ی بیش از اندازه از پمادهای آنتی هموروئید میتواند باعث ایجاد انواع حساسیت ها و واکنش ها شود .

اگر پماد آنتی هموروئید بدون نظر پزشک و خودسرانه مصرف شود ممکن است عوارض و مشکلات متعددی را برای شخص به وجود بیاورد.

* کاربردهای پماد آنتی هموروئید

-کاهش التهاب و تورم

-تسکین درد

-رفع خونریزی

-بهبود زخم

-از بین بردن سوزش و خارش

- کاهش علائم کلی بواسیر

*عوارض پماد آنتی هموروئید

-قرمزی پوست

-ایجاد واکنش های حساسیتی

-تشدید خارش و سوزش

-افزایش درد و خونریزی

-سایر عوارض جانبی ناشناخته

پماد آنتی هموروئید

چند نکته در رابطه با پماد آنتی هموروئید برای بواسیر یا هموروئید خارجی

پمادهای آنتی هموروئید طول درمان مشخصی دارند و اگر در طول ۲ هفته آثاری مبنی بر کاهش علائم و نشانه های بواسیر دیده نشد باید مصرف دارو قطع شود و به پزشک مراجعه گردد .

پماد آنتی هموروئید باید در دمایی کمتر از ۳۰ درجه ی سانتی گراد نگهداری شود .

استفاده از پماد آنتی هموروئید برای کودکان ممنوع است .

اگر پماد آنتی هموروئید را به شکل شیاف تهیه کرده اید به میزان دوز مصرف آن حتما توجه کنید .

در پایان باید گفت که تا کنون هیچ دارو و پمادی برای درمان قطعی بواسیر به وجود نیامده است که بتواند به عنوان جانشین برای سایر روش های درمانی مثل عمل جراحی و لیزر به کار گرفته شود. هر دارو و پمادی که برای بیماری بواسیر معرفی می شود فقط میتواند علائم و نشانه های آزاردهنده ی این بیماری را تا حدی کاهش دهند و از پیشرفت کلی بواسیر جلوگیری می کنند ولی خود بیماری هموروئید همچنان وجود دارد..

*قطعی ترین و موثرترین روش درمان بواسیر که کمترین میزان عارضه و خطر را برای بیماران در پی دارد روش لیزردرمانی است.

همورویید یا بواسیر چه عواقب و مشکلاتی میتواند داشته باشد؟

در صورت عدم درمان به موقع همورویید یا بواسیر میتواند دوباره ظاهر شود. این عارضه میتواند به صورت همورویید خارجی ، ترومپوز(بسیار دردناک)، هموروید داخلی ، خونریزی، یبوست و احتناق بافت مقعدی ظاهر شود.

علت بواسیر در کودکان

علت بواسیر در کودکان سبک زندگی اشتباه است. مهمترین علت بروز این بیماری در کودکان را می توان رژیم غذایی نادرست و بدون فیبر عنوان کرد که زمینه را برای یبوست فراهم نموده و به بواسیر می انجامد. از سایر علل بروز بواسیر در کودکان می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

*عدم تحرک کافی

*عدم مصرف کافی آب

*یبوست مزمن

بواسیر در کودکان

علایم بواسیر در کودکان

توجه به علائم کودک می تواند در حل کردن سریع تر این مشکل کار ساز باشد، بسته به اینکه کودک در کدام مرحله از بیماری قرار دارد، علائم مختلفی ایجاد می شوند. به طور مثال ممکن است کودک دچار تورم و بیرون زدگی عروق شود و یا هیچ بیرون زدگی مشاهده نشود. از علائم بواسیر در کودکان می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

*خارش و سوزش

*حساسیت

*درد

*خونریزی حین اجابت مزاج

پیشگیری از بواسیر در کودکان

برای پیشگیری از بواسیر باید رژیم غذایی کودک را کنترل کنید تا از یبوست جلوگیری نمایید. برای این منظور مصرف میوه و سبزیجات پرفیبر و مصرف کافی آب و مایعات توصیه می شود.همچنین افزایش فعالیت کودک می تواند در پیشگیری از بواسیر موثر باشد. والدین موظف هستند به کودکان خود آموزش دهند تا به محض احساس نیاز به اجابت مزاج، به دستشویی مراجعه کنند. همچنین باید از زور زدن پرهیز کرده و زمان زیادی را دستشویی نمانند.

درمان خانگی بواسیر در کودکان

بواسیر در کودکان، اغلب موارد در مراحل ابتدایی است و نیاز به درمان های تهاجمی ندارد. در نتیجه تنها با چند راهکار ساده در خانه قابل درمان است. برخی از نکاتی که برای درمان بواسیر در کودکان توصیه می شود، به این شرح است:

رژیم غذایی پر فیبر: مصرف کافی میوه ها و سبزیجات به درمان یبوست و به دنبال آن درمان فیبر کمک می کند.

مصرف کافی مایعات: اگر آب و مایعات به اندازه کافی مصرف شوند،از یبوست و سفت شدن مدفوع که آسیب به رکتوم به دنبال دارد، پیشگیری خواهد شد. هر فردی باید حداقل روزانه ۸ لیوان آب مصرف نماید.

حمام سیتز:در صورتی که کودک حداقل به مدت30 دقیقه به خصوص بعد از اجابت مزاج در آب گرم بنشیند به درمان بیماری کمک می کند.

کمپرس سرد: استفاده از سرما در نواحی اطراف مقعد موجب کاهش درد می شود.

ورزش:فعالیت بدنی کافی در پیشگیری و نیز درمان بواسیر موثر می باشد.

رعایت بهداشت مقعد: بهداشت مقعد در درمان این بیماری موثر است، البته لازم است پس از شستشو ناحیه مقعد را به آرامی و با حوله خشک نمایید.

دارو: در مواردی که کودک درد شدیدی را حس می کند، می توان با مصرف استامینوفن با دوز مناسب کودکان درد را کاهش داد.

در صورتی که کودک با روش های ذکر شده درمان نشود؛ لازم است به پزشک مراجعه نموده و با وی در رابطه با سایر روش های درمانی مشورت نمایید. در موارد حاد از روش هایی نظیر جراحی برای درمان استفاده می شود.

منابع : jarah.clinic clinicanorectal.com iran-clinic.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد