عوامل بی حسی و خواب رفتن دست و پا

درمانهای خانگی طبیعی برای بی حسی و خواب رفتن دست و پا


تاریخ :چهارشنبه,۳۰ مرداد ۱۳۹۸
تعداد بازدید :378


خواب رفتگی چیست؟

خواب رفتگی (Pareshhesia) احساس سوزش یا تیرکشیدنی است که بیشتر در نواحی دست ها و پاها اتفاق می افتد. بعضی ها هم خواب رفتگی را با احساس سوزن سوزن شدن، گزش پوست یا بی حسی توصیف می کنند. توصیف رایج دیگری هم این است که آن ناحیه، به خواب رفته است.

همه ما حداقل یکبار خواب رفتن دست و پا را تجربه کرده ایم و احتمالا آن را بی اهمیت می دانیم. اما اگر همین خواب رفتن دست و پا، مداوم و پرتکرار باشد می تواند مهم باشد. بیشتر موارد حس سوزش و سوزن سوزن شدن در هنگامی که اندام ها بی حس شده است، علامتی بی خطر است و نشان دهنده این حالت است که عصبی در این ناحیه تحت فشار است ودر صورت تغییر وضعیت طی چند دقیقه عصب به حالت طبیعی برمی گردد. از دیگر دلایل بی حسی اندام ها افزایش تهویه تنفسی است که در شرایط اضطراب آور ایجاد شده ولی در مواردی که بی حسی ناگهانی و غیر قابل توجیه روی می دهد ممکن است، علامتی از یک بیماری جدی باشد که می بایست تحت بررسی های دقیق قرار گیرد.

علل و عوامل خواب رفتن دست و پا

 

 

1- خواب رفتن دست و پا، هشدار سکته!

سکته ها و حمله های ایسکمی گذرا (Transient Ischemic Attack) هم ممکن است باعث بی حسی و مورمورشدن در دست ها بشوند.

حملهٔ ایسکمی گذرا زمانی رخ می دهد که چیزی، جلوی جریان خون به مغز را به صورت موقتی بگیرد. متخصصین، این حمله ها را هشداری برای سکته می دانند.

سکته ها و حمله های اسکمی گذرا ممکن است بر عملکرد اعصاب اثر بگذارند، و می توانند باعث تغییراتی هم بشوند، از جمله خواب رفتگی در دست ها و پاها، و همین طور تشدید احساس بی حسی یا درد.این حملات گذرا بدون درمان مناسب به سکته کامل منجر شده وممکن است عوارض جسمی و ذهنی دائمی ایجاد می کند.

2-ام اسعلت خواب رفتن دست و پا

بی حسی و مورمور شدن، ممکن است از نخستین نشانه های ام اس (Multiple Sclerosis) یا تصلب بافت چندگانه باشد. این نشانه ها معمولا روی صورت تأثیر می گذارند. اما بسته به محل ضایعات نخاعی که با ام اس رخ می دهند، ممکن است فرد دچار بی حسی و مورمور شدن دست ها و پاها هم بشود.

3-سندرم تونل کارپ علت خواب رفتن دست و پا

سندرم تونل کارپ (Carpal Tunnel Syndrome) یا نشانگان مجرای مچ دستی بسیار شایع است. این سندرم زمانی رخ می دهد که فعالیت هایی مانند تایپ کردن یا نواختن پیانو، فشار زیادی به عصب میانی می آورند. این عصب در طول بازوست و از طریق مچ، به دست می رسد.

این سندرم ممکن است باعث درد و بی حسی در بازوها و دست ها شود، اما یکی از نخستین عوارض آن، خواب رفتگی است که بیشتر در طول شب، در دست ها و مچ ها اتفاق می افتد، چون افراد اغلب با مچ خم به خواب می روند.

این افراد بیشتر از دیگران در معرض ریسک ابتلا به سندرم تونل کارپ هستند:

*کسانی که شغل شان حرکت های تکراری انگشت، مانند تایپ کردن یا کار با دستگاه دارد؛

*خانم هایی که حامله هستند؛

*کسانی که تعادل مایعات در بدن شان ندارند.

4-دیابت علت خواب رفتن دست و پا

گاهی اوقات به علت بیماری های سیستمیک کارکرد عصب حسی دچار اختلال می شود. معروف ترین بیماری که این مشکلات را ایجاد می کند مرض قند یا دیابت است. وقتی بیماری دیابت مدت زیادی بدون درمان باقی می ماند یا به طور ناقص درمان می شود بتدریج عملکرد اعصاب حسی بدن دچار اختلال می شود. این کاهش حس هر چه به سمت اندام های تحتانی و پایین تر بدن می رویم شدیدتر می شود. دیابت یکی از شایع ترین علل خواب رفتن دست و پاست. در میان 10 تا 20 درصد کسانی که بتازگی دیابت آنها تشخیص داده شده این علامت دیده می شود. در این نوع خواب رفتگی که به نوروپاتی دیابتی مرسوم است، خواب رفتن ابتدا در پاها احساس شده و بعد از مدتی به دست ها و بازوها نیز احساس می شود. افرادی که مبتلا به هستند در معرض آسیب های عصبی هستند و در بسیاری از موارد خواب رفتن پاها یکی از علائم اولیه دیابت است.

5-کم کاری و پرکاری تیروئید علت خواب رفتگی دست و پا

کم کاری و پرکاری تیروئید هم می تواند موجب اختلال حسی به صورت خواب رفتگی دست و پا شود.گاهی اوقات مسمومیت ناشی از سرب یا آلومینیوم هم می تواند این مشکلات را ایجاد کند. فراموش نکنیم خواب رفتگی دست و پا مهم هستند. اگر این مشکلات تکرار شود و به طور مداوم ادامه یابد باید حتما به پزشک مراجعه کرد تا علت آن مشخص شود و درمان لازم برای آن صورت گیرد.

6- خواب رفتن دست و پا مربوط به ویتامین ها

شاید یکی از علل خواب رفتن دست و پا به ویتامین ها مربوط باشد. ویتامین های E ،B1 ،B6 ،B12 و نیاسین (niacin) برای عملکرد سالم عصب، ضروری هستند. کمبود ویتامین B12 می تواند به کم خونی خطرناک منجر شود و این کم خونی از علل مهم نوروپاتی محیطی است. اما برعکس، ازدیاد ویتامین B6 باعث خواب رفتن دست و پا می شود.

این افراد در معرض کمبود ویتامین B هستند:

*گیاه خواران؛

*افراد بالای از ۵۰ سال؛

*کسانی که دچار اختلال های گوارشی خاصی، همچون بیماری سلیاک یا بیماری رودهٔ التهابی (IBD) هستند.

 

سایر علت های محیطی خواب رفتگی دست و پا عبارت اند از:

-بعضی از انواع صدمه ها؛

ا-ختلال مصرف الکل، یا اعتیاد به مشروبات الکلی؛

-اختلال های خودایمنی؛

-بعضی داروها مانند داروهای شیمی درمانی؛

-اختلال های مغز استخوان؛

-عفونت هایی مانند بیماری لایم یا ایدز؛

-تومورهایی که روی بعضی عصب ها فشار می آورند.

تشخیص اختلال خواب رفتن دست و پا

اگر تمایل به پیگیری علت دقیق خواب رفتن دست و پایتان و درمان احتمالی آن دارید، باید حتما برای معاینه ی بالینی به پزشک مراجعه کنید. باید توجه داشته باشید که برای تشخیص دقیق و مؤثر حتما می بایست شرح حال کاملی از مشکل خود و پیشینه ی بیماری را به پزشک ارائه دهید. علائم بیماری، شرایط محیط کار، عادات اجتماعی (مثل مصرف الکل)، احتمال تماس با مواد سمی، درصد احتمال ابتلا به ایدز یا دیگر بیماری های عفونی و البته سابقه ی بیماری عصبی ارثی در خانواده تان را به پزشک توضیح دهید.

تشخیص اختلال خواب رفتن دست و پا

با توجه به معاینه ی بالینی و شرح حال بیمار، پزشک ممکن است آزمایش های اضافی مانند موارد زیر را انجام یدهد:

آزمایش خون: درخواست آزمایش خون توسط پزشک احتمالا برای تشخیص دیابت، کمبود ویتامین، مشکلات کبد یا اختلال عملکرد کلیه، سایر اختلالات متابولیک و احتمال وجود نشانه هایی مبنی بر فعالیت غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن است.

بررسی مایع مغزی نخاعی: با این تست وجود یا عدم وجود پادتَن مرتبط با نوروپاتی محیطی در بدن فرد بیمار مشخص می شود.

الکترومیوگرام: تست فعالیت الکتریکی عضله (نوار عضله)

بررسی سرعت هدایت عصبی (NCV)

بنابر تشخیص پزشک معالج به سایر آزمایش ها مثل موارد زیر هم ممکن است نیاز باشد:

-سی تی اسکن (CT)

-تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)

-نمونه (بافت) برداری از عصب

-نمونه برداری از پوست برای مشاهده ی انتهای تارهای عصبی

درمان خواب رفتن دست و پا

موفقیت در درمان خواب رفتن دست و پا به تشخیص دقیق نوع و علل اختلال مورد نظر بستگی دارد، هرچقدر زمینه ی بروز مشکل درست و دقیق تر تشخیص داده شود درمان مؤثرتر خواهد بود. اگر به موقع به پزشک مراجعه شود و پیگیری دقیق صورت بگیرد احتمال اینکه سلول های عصبی محیطی از بین نرفته باشند، بیشتر است و می توانند دوباره ترمیم شوند.

اگرچه عملا درمانی برای انواع نوروپاتی محیطی که زمینه ی ارثی دارند وجود ندارد، اما در عوض بسیاری از انواع اکتسابی این نوع اختلال، قابل درمان و بهبودی است. به عنوان نمونه، اگر این بیماری ناشی از دیابت باشد کنترل درست قند خون می تواند پیشرفت این نوروپاتی دیابتی را کُند یا متوقف کند و همین طور مصرف مکمل های ویتامین در بهبود افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی ناشی از کمبود ویتامین، مؤثر است.

انجام تمرینات ورزشی مناسب زیر نظر پزشک معالج، رعایت رژیم غذایی سالم و حفظ وزن متعادل بدن، قرار نگرفتن در معرض سموم مختلف و اجتناب از مصرف الکل می تواند در عدم پیشرفت یا درمان این اختلال مؤثر باشد. از طرفی پزشکان توصیه می کنند که افراد سیگاری مبتلا به نوروپاتی، کشیدن سیگار را ترک کنند، چون مصرف دخانیات باعث انقباض عروق خونی و اختلال در جریان خون می شود که این امر مانع از تأمین مواد مغذی مورد نیاز اعصاب محیطی خواهد شد.

در برخی موارد خواب رفتن دست و پا یا سایر علائم نوروپاتی محیطی ممکن است به وسیله ی روش ها و داروهایی که برای درمان تشنج و افسردگی پیشرفته تجویز می شود هم کاهش یابد.

درمان های خانگی طبیعی مفید و موثر برای بی حسی و خواب رفتن دست و پاها:

1.کمپرس گرم:

یک عدد حوله را در آب گرم بخیسانید، آب اضافی آنرا بگیرید و سپس به مدت 10 دقیقه بر روی منطقه مورد نظر اعمال کنید تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید.

همچنین می توانید از اعمال مستقیم آب گرم بر روی قسمت مورد نظر، احساس ناراحتی خود را کاهش دهید. از این درمان تا زمانی که بی حسی شما از بین برود، استفاده کنید.

2. ماساژ برای درمان خواب رفتن دست و پا :

*روش اول:

روغن نارگیل را روی پوستتان اعمال کنید و به آرامی ماساژ دهید که باعث روانکاری و از بین رفتن سختی های بدن می شود. این روغن باعث افزایش گردش خون بین مفاصل خواهد شد، بنابراین توصیه می شود که از روغن نارگیل پس از حمام استفاده کنید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

تمام کاری که باید برای این درمان انجام دهید:

2 تا 3 قاشق چای خوری روغن نارگیل را در قسمت های بی حس بدنتان اعمال کنید و با انگشتانتان به مدت 5 تا 7 دقیقه به آرامی ماساژ دهید.

این درمان را هر روز به مدت 2 هفته تکرار کنید.

*روش دوم:

روغن زیتون همچنین یک درمان خوب برای بی حسی است،زیرا خواص آن کمک می کند تا ماهیچه ها و اعصاب شل و آرام شوند و همچنین گردش خون را افزایش می دهد.

به منظور بهبود علائم خفیف، فقط باید اقدامات ساده ای را انجام دهید:

2 قاشق چای خوری روغن زیتون را به مدن 1 تا 2 دقیقه درون مایکروویو گرم کنید و روی قسمت مورد نظر به مدت 7 تا 8 دقیقه ماساژ دهید و سپس بشویید. دوبار در روز، قبل از خوابیدن و بعد از بیدار شدن این درمان را اعمال کنید.

*روش سوم:

یکی از خواص اصلی روغن اسطوخودوس این است که باعث آرامش سیستم عصبی بدن می شود. از این روغن در تونیک ها به منظور درمان سردرد، افسردگی و تنش عصبی استفاده می شود.

علاوه بر این روغن اسطوخودوس توانایی کاهش درد عضلانی، آرتریت و درد مفاصل را دارد، باعث بهبود گردش خون می شود و برای حفظ تعادل فشار خون مفید است.

شما می توانید روغن اسطوخدوس را مستقیما بر روی ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید یا اگر می خواهید با روغن های دیگر ترکیب کنید.

2 تا 3 قطره اسطوخدوس و روغن مورد علاقه خود را با یکدیگر ترکیب کنید و گرم نمایید و به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید و سپس بشویید. این درمان را دو بار در روز تکرار کنید.

3. ورزش کردن برای درمان بی حسی دست و پا:

*روش اول:

به مدت 15 دقیقه در خانه ورزش های ساده دست و پاها را انجام دهید و یا می توانید در محیط کار حرکات کششی را امتحان کنید.

*روش دوم:

به مدت 20 تا 25 دقیقه در طول روز ورزش های هوازی انجام دهید که برای درمان بی حسی دست و پاها بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

*روش سوم:

سه تا چهار بار در هفته از شنا و دوچرخه سواری و دویدن و پیاده روی کردن لذت ببرید، که باعث افزایش گردش خون و کاهش بی حسی می شود.

توجه:فقط اطمینان حاصل کنید که لباس و کفش شما راحت می باشد. علاوه بر این، فقط باید تمرینات کم اثر و سبک را انجام دهید.

4. زردچوبه برای درمان خواب رفتن دست و پا :

زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که به بهبود جریان خون در بدن کمک می کند. همچنین، خواص ضد التهابی زردچوبه به کاهش درد و ناراحتی در نواحی بی حس نیز کمک می کند.

*روش اول:

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را در یک فنجان شیر حل کنید.

این محلول را روی شعله ی کم حرارت دهید. مقدار اندکی عسل به آن اضافه کنید و روزی یک بار بنوشید تا جریان خون در بدن تان بهبود یابد.

*روش دوم:

هم چنین می توانید نواحی مورد نظر را با استفاده از خمیر پودر زردچوبه و آب به مدت چند دقیقه ماساژ دهید.

*روش سوم:

اگر دچار گردش خون ضعیف هستید، می توانید هر روز از مکمل های زردچوبه استفاده کنید؛ البته، قبل از مصرف هرگونه مکمل باید با پزشک مشورت کنید.

5.نمک اپسوم یا سولفات:

4 تا 5 قاشق غذاخوری نمک اپسوم را به یک وان آب داغ اضافه کنید، به خوبی هم بزنید و سپس 15 دقیقه پاهایتتان را در آن بخیسانید.

برای رسیدن به نتیجه بهتر، این روش را 3 تا 4 بار در هفته انجام دهید.

توجه:از انجام این روش برای افرادی که دچار مشکلات کلیوی یا دیابت هستند، جلوگیری شود.

6. دارچین برای درمان خواب رفتن دست و پا :

*روش اول:

یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و روزانه یک بار بنوشید.

*روش دوم:

یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با یک قاشق چایخوری عسل و یک فنجان کوچک آب گرم ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید.

هر روز بعد از صبحانه به مدت یک ماه این ترکیب را بنوشید. بعد از آن، بلافاصله یک لیوان کوچک آب گرم مصرف کنید.

7. بابونه برای بی حسی و درمان خواب رفتن دست و پا:

یک قاشق چای خوری پودر بابونه خشک شده را با یک فنجان آب درون قابلمه بریزید و به خوبی هم بزنید و اجازه دهید به مدت 3 تا 4 دقیقه بجوشد و 5 دقیقه صبر کنید، سپس بنوشید.

می توانید یک تکه یخ را نیز به آن اضافه کنید.

هر روز صبح ناشتا مصرف کنید و این نوشیدنی در کاهش علائم بی حسی بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

8. زنجبیل تازه برای درمان خواب رفتن دست و پا

زنجبیل و سیر را پوست بکنید و سپس خورد کنید و درون یک قابلمه بریزید، آب را به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 3 دقیقه بجوشد و سپس پودر کایین را ترکیب کنید و هم بزنید و اجازه دهید تا ترکیب گرم شود و در نهایت آن را با آب سرد مخلوط کنید و بنوشید. این نوشیدنی را یکبار در طول روز تا کاهش علائم بی حسی مصرف کنید.

9. مصرف غذاهای غنی از منیزیم برای بی حسی دست و پا:

مصرف غذاهای غنی از منیزیم مانند آووکادو، ماهی، کره، ماست بدون قند، موز، لوبیا برای بهبود علائم بی حسی به طور روزانه توصیه می شود.

10.مصرف غذاهایی حاوی ویتامین B :

ویتامین B12 و ویتامین B6 در بهبود عملکرد سیستم عصبی نقش مهمی ایفا می کند، بنابراین جذب و مصرف این ویتامین ها با مقدار کنترل شده برای درمان مناطق بی حسی بدن بسیار مهم است.

ماهی قزل آلا، ماهی تن، ماهی سالمون، شاه ماهی و خال مخالی چند بار در هفته توصیه می شود.

سایر منابع حاوی ویتامین B عبارتند از:

-گوشت گاو

-بوقلمون

-گوسفند

-ماست

برای جذب ویتامین B6 می توانید غذاهای غنی از این ویتامین را مانند سینه بوقلمون، پسته و آووکادو مصرف کنید.

11. ویتامین D برای درمان خواب رفتن دست و پا:

کمبود ویتامین D3 موجب درد مزمن، مولتیپل اسکلروزیس و برخی بیماری های خود ایمنی شناخته نشده می شود که باعث بی حسی و خواب رفتن دست و پا خواهد شد.

بنابراین هر روز زمانی را در خارج از منزل برای جذب نور آفتاب سپری کنید. غذاهای غنی از ویتامین D مصرف کنید و یا با مشورت پزشک از مکمل ویتامین D به صورت روزانه استفاده کنید.

منابع payesh8523.ir chetor.com namnak.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد