بهترین روش ها و درمان های خانگی ترک پاشنه و کف پا

دلایل ایجاد ترک پا چیست و چگونه از ترک کف پا پیشگیری کنیم؟


تاریخ :جمعه,۱ شهریور ۱۳۹۸
تعداد بازدید :411


ترک پا چگونه ایجاد می شود؟

اولین علائم ترک پا، پوست خشک و ضخیم شده در قسمت پاشنه پا است که به نام کالوس شناخته می شود. زمانی که راه می روید، چربی زیر پاشنه پا پخش می شود و باعث می شود که کالوس ترک بخورد که شایع ترین علت ترک پاشنه پا، خشکی پوست است. کسانی که به طور عمومی خشکی پوست دارند، مستعد این هستند که دچار ترک کف پا، به خصوص ترک پاشنه پا هم شوند، اما در بعضی افراد شانس بروز این مشکل نسبت به بقیه بیشتر است.

به گفته متخصصان ترک پاشنه پا در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود که یکی از دلایل اصلی آن تفاوت های هورمونی بین زن ها و مردهاست. اگر شما هم جزو کسانی هستید که از ترک پا رنج می برید و تا حالا هرچه کرده اید، نتوانسته اید از شرش خلاص شوید حتما این مطلب را بخوانید.

دلایل بروز ترک کف پا

1-قطر زیاد خارجی ترین لایه پوست در ناحیه کف پا آن را مستعد ترک خوردن می کند.

2-وزن بالا(افرادی که مشکل اضافه وزن دارند و در دسته افراد چاق قرار می گیرند به دلیل فشاری که روی پوست کف پا تحمیل می شود پاشنه پای شان مستعد به وجود آمدن ترک های عمیق می شود.)

3-شرایط شغلی (شغل هایی وجود دارند که به طریقی پوست کف پا در معرض خیسی و رطوبت (پا به طور مکرر در معرض خیس شدن و خشک شدن قرار می گیرد) یا مواد شوینده قرار می گیرد مانند مربیان شنا یا افرادی که در کارخانه های قالیشویی کار می کنند بیشتر مستعد خشکی پاشنه یا کف پا هستند.)

4-زیاد راه رفتن روی فرش و موکت

5-پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه دار که تنفس پا را دچار اختلال می کنند.

6-شستشوی زیاد پا

7-عوامل ارثی(علل دیگری نیز وجود دارد که یک مورد آن وراثت است که در آن علاوه بر کف پا کف دست ترک می خورد و ضخیم می شود و ممکن است مناطق دیگر بدن مانند موها، دندان ها مشکل داشته باشد یا غدد عرق کمتر از حد یا بیش از حد کار کند که این ها موارد وراثتی است که با ضخامت پوست همراه است.)

8- داشتن برخی بیماری ها که شامل:

*ترک های عمیق پا حاصل خشکی زیاد پوست است و گاهی اگزما می تواند در این مشکل دخیل باشد.

*معمولا در دوران یائسگی ترک کف پا به دلیل ضخیم تر شدن پوست و دلایل هورمونی تشدید می شود.

*گاهی عفونت های باکتریایی و قارچی روی ترک پا سوار می شود که در بهبود دیرهنگام زخم نقش دارد.

*اگر دلیل ترک پا، بیماری ای مثل دیابت باشد، حتما باید نمونه بافتی و آزمایش های قارچی انجام و متخصص پوست آنها را بررسی کند.از نظر پزشکی قند بالای خون و گردش ضعیف آن که از بیماری دیابت ماشی می شود، از دلایل رایج برای داشتن پوست خشک هستند. گاهی اوقات آسیب سیستم عصبی موجب می شود احساس درد، خشکی و ترک پا را متوجه نشوید.

*همچنین کمبود ویتامین، عفونت قارچی، کمک کاری تیروئید، بیماری پوستی درماتیت اتوپیک و پسوریازیس، چاقی، بارداری و پیری از دیگر عواملی هستند که موجب ترک پا می شوند.

ترک پا می تواند با پوسته پوسته شدن، خارش، درد در شرایط وخیم، خونریزی، قرمزی و التهاب همراه باشد. زمانی که وخامت ترک پا به بیشترین میزان خود برسد ممکن است اعصاب و گیرنده های حسی در پاشنه پا از بین برود، عفونت سلولیتی ایجاد شود و یا زخم پای دیابتی پدید آید. عفونتی که در زمان ترک پا به وجود می آید شامل درد، گرما، قرمزی و تورم است. در این شرایط باید به پزشک مراجعه کنید و هر چه سریع تر برای درمان ترک پاشنه پا پیش بروید.

9-گاهی هم خشک شدن پوست به دلیل آب و هوای محل زندگی مانند هوای سرد و رطوبت پایین اتفاق می افتد.

چطور از بروز ترک کف پا پیشگیری کنیم؟

- آنچه می پوشید از جمله جوراب، کفش، دمپایی و صندل اهمیت زیادی دارند. اگر به ترک پا دچار شده اید، باید به دنبال پاپوش هایی باشید که به درستی اندازه پایتان باشند و از پاشنه محافظت کند. در صورت امکان، کفش هایی را انتخاب کنید که در قسمت پاشنه محکم و پهن است و دارای لایه مخصوصی برای پاشنه و راحتی پا باشد.

- بهتر است از پوشیدن صندل اجتناب کنید چون می توانند موجب افزایش ریسک ابتلا به خشکی پوست شوند. همچنین پوشیدن کفش های پشت باز که به هیچ وجه محافظتی از پاشنه پا ندارند، توصیه نمی شوند. کفش های پاشنه بلند که در قسمت پاشنه نازک می شوند، مناسب نیستند. همچنین کفش هایی که بیش از حد معمول تنگ هستند، به هیچ وجه توصیه نمی شوند.

- برای مدت زمان طولانی در یک وضعیت نایستید و همچنین در وضعیت نشسته زمان طولانی یک پا را روی دیگری نیندازید.

- یکی از علت های شایع ترک پاشنه، راه رفتن مداوم روی فرش، موکت و سطح های زبر است. افرادی که پا برهنه راه می روند، بر اثر سایش کف پا بیشتر دچار این مشکل می شوند.همچنین با پای برهنه در محل هایی که گرد و خاک وجود دارد راه نروید. ترک های پاشنه پا محل ورود انواع و اقسام مواد از محیط هستند که هم باعث تشدید ترک پاشنه پا و هم خارش و التهاب و درد در این ناحیه می شوند.

- کرم های قوی نرم کننده را در شب به کف پاهای خود بمالید و سپس جوراب بپوشید تا رطوبت آن حفظ شود.

- هر روز پای خود را بازرسی کنید، خصوصاً اگر دیابت دارید یا در هر شرایطی هستید که باعث خشکی پوست شما می شود، این بازرسی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

- جوراب های باکیفیت مثلاً جوراب نخی بپوشید.

- برای راحتی پاشنه در کفش، در صورت امکان از پد مخصوص پاشنه سیلیکونی استفاده کنید.

- به اندازه کافی آب بنوشید تا رطوبت بدن و پوست شما تأمین شود.

- بهتر است هفته ای چند بار در حین حمام کردن از سنگ پا استفاده کنید تا مانند اسکراب، سلول های مرده پوست را بردارد و نرمی بیشتری روی پا باقی بگذارد. در صورتی که دیابت دارید، برای این راهکار احتیاط بیشتری داشته باشید تا موجب زخم، خونریزی و احتمال ایجاد عفونت نشوید.

درمان خانگی ترک پاشنه پا

یکی از روش های رفع ترک پا در منزل این است که از آن پیشگیری کنید! در بسیاری از مواقع ترک پا اگر در زمان مناسب تشخیص داده شود، مسئله نگران کننده ای نیست و معمولاً با روش های خانگی بهبود پیدا می کند. برای درمان قطعی ترک پا باید صبور باشید و گاهی ممکن است مجبور شوید درمان را تا چند هفته ادامه دهید تا نتیجه ای که مد نظر دارید، حاصل شود. می توانیم بگوییم که درمان فوری ترک پاشنه پا چندان تضمینی نیست. پس بهتر است قبل از آنکه دچار ترک پا شوید، برای سلامت بیشتر پای خود بیشتر وقت بگذارید.

درمان ترک کف پا در طب سنتی همان به نوعی استفاده از روش های خانگی است که شامل:

استفاده از کرم های نرم کننده

این کرم ها که می تواند از پمادهای دارای ویتامین تا کرم مخصوص ترک پا را شامل شود، دارای موادی هستند که موجب رطوبت رسانی، نرم شدن و لایه برداری سلول های مرده می شوند. سالیسیلیک اسید، آلفا هیدروکسی اسید و ساکاریدها از جمله ترکیبات مفید برای درمان ترک پا به شمار می روند.

بهتر است برای درمان ترک پاشنه پا این کرم ها را در صبح به پاهای خود بمالید تا قبل از راه رفتن و شروع فعالیت های روز، خاصیت ارتجاعی پوست پا را بیشتر کند. آب رسانی و رطوبت دهی به پا را دو تا سه بار در روز تکرار کنید و نوعی کفش و دمپایی را بپوشید که از پاشنه پایتان محافظت کند.

درمان ترک پا در تشت آب

پوست اطراف ترک پاشنه پا اغلب ضخیم تر و خشک تر از باقی قسمت های پوست است. همچنین به دلیل این خشکی، زمانی که به پوست پاشنه فشار وارد شود، ممکن است ایجاد شکاف کند. زمانی که پای خود را در تشت یا کاسه ای کوچک پر از آب شناور کنید و آن را مرطوب کنید، به مشکل خشکی پوست پاشنه پا کمک کرده اید.

بهتر است آبی که استفاده می کنید ولرم باشد، کمی صابون درون آن بریزید و برای مدت ۲۰ دقیقه پاهای خود را درون آب قرار دهید. بعد از این مدت زمان، به آرامی پای خود را خشک کنید. سپس از کرم نرم کننده پا استفاده کنید. اگر از محلول روغنی یا کرم های چرب استفاده می کنید، بعد از مالیدن آن، جوراب ترجیحاً نخی بپوشید تا چربی آن به اطراف پخش نشود.

این نکته را در نظر داشته باشید تا در زمانی که در حال خشک کردن پا هستید، با استفاده از اسکراب آن را لایه برداری نکنید. همچنین می توانید درون تشت کوچک سرکه بریزید و پا را در آن غوطه ور کنید.

لایه برداری پا

برای لایه برداری پوست از سوهان مخصوص پاشنه پا، سنگ پا با دستگاه های مخصوصی که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده اند، استفاده کنید. بعد از لایه برداری پا، به پوستتان آب برسانید. می توانید راهکار تشت آب را بعد از لایه برداری هم انجام دهید. پا را با مالیدن اسکراب ماساژ دهید تا سلول های مرده از سطح پوست شما جدا شوند و قسمت های ضخیم و زبر شده پوست از بین بروند.

بسیاری از موادی که برای درمان ترک پا به کار برده می شوند، با هدف رطوبت رسانی و نرم کردن پوست وارد عمل می شوند. برخی از این مواد طبیعی را بشناسید تا به سادگی برای رفع ترک پا در منزل اقدام کنید. فراموش نکنید که اگر وضعیت ترک پای شما وخیم است و یا دچار بیماری هایی مانند قند خون هستید، برای درمان ترک عمیق پاشنه پا شخصاً اقدام نکنید و برای نتیجه بهتر به پزشک متخصص بروید.

استفاده از عسل برای ترک پا

یکی از روش های درمان خانگی برای ترک پا عسل است. با توجه به برخی از مطالعات انجام شده، عسل دارای خصوصیات ضدمیکروبی و آنتی باکتریال است و می تواند زخم های روی پوست را درمان و پوست را آب رسانی کند. می توانید بعد از آنکه پای خود را از درون آب بیرون آوردید، کمی عسل به پاشنه پا بمالید و یا در طول شب از کمی عسل استفاده کنید. قطعاً برای اینکه شیره و چسبناکی عسل به اطراف برخورد نکند، باید از جوراب ضخیم استفاده کنید.

درمان ترک پا با جوش شیرین

دو سوم یک تشت را از آب گرم پر کنید و سه قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن بیفزایید. آن را هم بزنید تا جوش شیرین به خوبی حل شود. برای ۱۰-۱۵ دقیقه پای خود را درون این محلول قرار دهید و سپس بعد از بیرون آوردن پا، آن را با استفاده از سوهان پا اسکراب کنید. سپس پا را با آب تمیز بشویید.

روغن پارافین

روغن پارافین، موجب نرمی و مرطوب شدن پاشنه پا می شود. کمی روغن پارافین را با روغن نارگیل مخلوط کنید و آن را حرارت دهید تا ذوب شود. صبر کنید تا دمای روغن پایین بیاید و سپس آن را به ترک کف پا بمالید. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید قبل از رفتن به تخت خواب از این ترکیب استفاده کنید و سپس جوراب بپوشید. صبح پای خود را بشویید.

درمان ترک پاشنه پا با روغن نارگیل

این روغن همیشه برای درمان پوشت خشک پیشنهاد می شود چون باعث می گردد پوست بتواند رطوبت خود را بیشتر حفظ کند. بعد از آنکه پا را از آب درمانی خارج کردید، از روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است و اگر وضعیت ترک پا به حدی است که ممکن است دچار زخم، خونریزی یا عفونت شود، روغن نارگیل برای پیشگیری و درمان کمک کننده خواهد بود.

لیمو ترش برای درمان ترک پاشنه

یک عدد لیمو ترش بزرگ را بردارید و آن را به دو نیم تقسیم کنید. آب آن را درون ظرفی خالی کنید ولی اجازه دهید کمی آب هم درون پوست لیمو باقی بماند. حالا هر کدام از دو برش را روی هر کدام از پاشنه ها بگذارید به صورتی که پاشنه درون برش لیمو قرار بگیرد. روی آن جوراب بپوشید و سی دقیقه صبر کنید. به دلیل اینکه راه رفتن در این حالت کمی دشوار است، بهتر است نشسته در انتظار باشید! اسید موجود در لیموترش سلول های مرده پوست را جدا می کند و موجب نرمی سطح پوست می شود. همچنین می توانید ترکیبی از وازلین و چند قطره از لیموی تازه را روی پاشنه پا بمالید تا به خوبی جذب شود. این مواد را از شب تا صبح روی پوست خود نگهدارید و صبح آب بکشید. می توانید روی آن جوراب پشمی بپوشید تا با گرم شدن پا، تأثیر مواد بیشتر شود.

درمان ترک پا با روغن زیتون

روغن زیتون و برخی دیگر از روغن های گیاهی مانند روغن بادام می تواند به رطوبت رسانی بیشتر پوست کمک کنند. بعد از آنکه پای خود را شسته اید و کاملاً خشک کرده اید، چند قطره از روغن زیتون را روی قسمت های ترک دار ماساژ دهید. جوراب ضخیم بپوشید و شب تا صبح صبر کنید. صبح که از خواب بیدار شدید، پاهای خود را بشویید.

پارافین تراپی توسط متخصص پوست یا کارشناس زیبایی

موم پارافین دارای ظرفیت حرارتی بالایی است و می تواند گرما را به مدت طولانی تری روی پوست حفظ کند. در پارافین تراپی پا، معمولا خشکی پوست و پینه پا از بین رفته و باعث چربی رسانی و تمیز سازی پوست ناحیه پا می شود. هنگامی که در ناحیه پا دچار ترک های پوستی می شوید، می توانید از روش پارافین تراپی استفاده کنید. این روش نوعی روش لایه برداری به شمار می رود.

پارافین تراپی

زمان مناسب پارافین تراپی پا

معمولا پارافین تراپی پا در زمانی توصیه می شود که وجود ترک های سطحی و یا عمیق پوست پاشنه پا باعث آزار و اذیت فرد شده و ایجاد دردهایی در این ناحیه نموده است، همچنین وجود پینه هایی در سینه و سطح زیرین انگشتان پا ایجاد حالتی بد منظره در شکل ظاهری پاها نموده و باید برای بازگشت زیبایی و طراوت در این ناحیه اقدامات لازم را مبذول داشت. در چنین زمانی یکی از بهترین انتخاب ها، انجام تکنیک پارافین تراپی پا است که طبق نظر پزشک پوست و یا کارشناس زیبایی باید در فواصل معین تکرار شده تا به نتیجه دلخواه برسیم. این روش به عنوان یک روش مکمل در پدیکور نیز به کار رفته و می تواند نقشی موثر در لایه برداری پوست پا ایفا نماید.

لوازم مورد نیاز برای پارافین تراپی پا

لوازم و وسایل مورد نیاز در پارافین تراپی پا به شرح زیر می باشد:

دستگاه پارافین تراپی برای حرارت دادن پارافین

پارافین بهداشتی

کیسه نایلونی نازک

جوراب حوله ای با سایز بزرگ

صابون آنتی باکتریال

کرم مرطوب کننده و طراوت بخش مخصوص پوست پا

روغن ماساژ یا روغن زیبایی گیاهی

شیوه انجام پارافین تراپی پا

شیوه انجام این تکنیک نیز همانند روش انجام آن در پارافین تراپی دست می باشد. به همین دلیل باید نسبت به فراهم نمودن مقدمات کار به شیوه ای مشابه با دیگری اقدام نمود. قبل از هر چیز باید پاها را به طور کامل شستشو داده و موضع را به طور کامل تمیز نمائیم. سپس یکبار دیگر پاها را به وسیله صابون آنتی باکتریال شسته و ماساژ می دهیم. در انتها باید پاها را آبکشی کرده و با یک حوله لطیف خشک نمائیم.

1.تنظیم حرارت دستگاه پارافین تراپی پا

در مرحله ابتدایی باید قبل از هر چیز مقدار مناسبی از پارافین بهداشتی را در دستگاه پارافین تراپی پا که دارای سایزی بزرگ تر از دستگاه های مشابه می باشد ریخته و درجه حرارت را بر روی 50 درجه سانتیگراد تنظیم نمائیم. این درجه با دمای 125 درجه فارنهایت نیز شناخته می شود. پس از رسیدن به این دما، پارافین بهداشتی حالتی مایع و روان به خود گرفته و آماده استفاده می باشد. به یاد داشته باشید که در پارافین تراپی پا حتما باید به شیوه غوطه ور کردن و یا حوضچه پارافین استفاده نمود تا تاثیری عمیق بر پوست این ناحیه بگذارد وگرنه استفاده از قلم یا فرچه برای مالیدن پارافین بر روی پوست نمی تواند تاثیر مطلوبی بر ترک ها و پینه های کف پا داشته باشد.

2. مراحل ابتدایی پارافین تراپی

در این مرحله باید جهت حفظ رطوبت طبیعی پوست اقدام نمائیم چرا که پارافین به دلیل دارا بودن قابلیت جذب رطوبت به خود، می تواند پوست پاها را خشک کرده و نتیجه ای معکوس در این تکنیک ایجاد نماید. به همین منظور باید به وسیله کرم مرطوب کننده مخصوص پوست پا و یا لوسیون هایی که دارای فرمولاسیونی آبرسان می باشند در حدود 10 دقیقه پاها را ماساژ دهیم. ماساژ پا در قسمت پاشنه، سینه و انگشتان پا باید به درستی انجام شده تا مقدار مناسبی از کرم مرطوب کننده جذب پوست این ناحیه شود. تنها پس از این ماساژ است که پاها آماده دریافت تکنیک پارافین تراپی خواهد بود.

3. مراحل انجام پارافین تراپی

پس از تست درجه حرارت جهت اطمینان از عدم سوختگی پوست ، یکی از پاها را به طور کامل ( تا ناحیه مچ ) به درون پارافین مایع فرو برده و چند ثانیه مکث می نمائیم. سپس پا را بیرون آورده و 15 ثانیه زمان می دهیم تا پارافین خود را بگیرد. پس از این مدت زمان، دوباره پا را وارد پارافین مایع کرده و مجددا بیرون می آوریم. این عمل را در حدود 6 بار تکرار نموده تا لایه ای نسبتاً ضخیم از پارافین، پوست پاها را کاور کند. سپس به وسیله کیسه نازک نایلونی پا را پوشانده و جوراب حوله ای را جهت حفظ حرارت پارافین به پاها می پوشانیم. در مرحله بعد تمامی مراحل را برای پای دیگر انجام داده و سپس در حدود 30 دقیقه مکث می کنیم تا حرارت پارافین بتواند تاثیر خود را بر پوست صدمه دیده پا نشان دهد.

4. مراحل پایانی پارافین تراپی پا

پس از گذشت 30 دقیقه جوراب و نایلون را بیرون آورده و پارافین خشک و جامد شده را از روی پوست پا برداشته و دور می ریزیم. دقت کنید که تمامی خرده های پارافین از پوست پا و لا به لای انگشتان برداشته شود. در این مرحله باید به وسیله روغن زیبایی گیاهی مانند روغن نارگیل یا روغن بادام به ماساژ پاها در حدود 5 دقیقه پرداخته شود تا پوست پاها مخصوصاً در ناحیه پاشنه که وجود ترک ها و پینه ها در این ناحیه باعث آزار شده بود نرم و لطیف شود، سپس جوراب نازک و لطیفی به پا کرده تا تاثیر پارافین تراپی پا و مخصوصا ماساژ ریلکسی در این ناحیه تکمیل گردد.

مرور نکات مهم در پارافین تراپی پا:

تنظیم درجه حرارت بر روی 50 درجه سانتیگراد

ضد عفونی کردن پاها قبل از شروع کار

ماساژ مرطوب کننده قبل از پارافین تراپی

استفاده از جوراب حوله ای به منظور حفظ حرارت

ماساژ ریلکسی پس از خاتمه پارافین تراپی

فواید پارافین تراپی

از دیگر فواید پارافین تراپی پا می توان به بهبود دردهای عضلانی و یا مفصلی در این ناحیه اشاره نمود که علاوه بر نتایج لطافت بخش می تواند حرکت مفاصل را در ناحیه مچ پا ریلکس و روان کرده و حالتی از سر زندگی در این ناحیه به وجود بیاورد. همچنین می تواند خون رسانی را افزایش داده و تاثیر بسزایی در افزایش رشد ناخن ها داشته باشد.

منابع : digikala.com bartarinha.ir blog.homehr.ir


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد