علائم سنگ کیسه صفرا + راههای درمان

راههای درمان سنگ کیسه صفرا + علل تشکیل


تاریخ :یکشنبه,۲۷ مرداد ۱۳۹۸
تعداد بازدید :532


سنگ های کیسه صفرا وقتی تشکیل می شوند که مایع ذخیره شده در کیسه صفرا تبدیل به شکل قطعاتی از مواد جامد می شود.

اختلالات سیستم صفراوی هر ساله میلیون ها نفر را مبتلا می کند؛ کیسه صفرا، ذخیره کننده مایع صفراست و مجاری صفراوی، حامل صفرا به روده کوچک (جایی که صفرا کمک به هضم چربی ها کمک می کند) هستند؛ با نامتعادل شدن مواد شیمیایی تشکیل دهنده صفرا، سنگ های صفراوی شکل می گیرند؛ بیشتر سنگ ها از کلسترول، بیلی روبین و نمک های صفراوی تشکیل شده اند. در واقع وقتی مایع ذخیره شده در کیسه صفرا به قطعاتی از مواد جامد (شبیه سنگ سخت شده) تبدیل شود، سنگ های کیسه صفرا شکل می گیرند.

ماندن سنگ ها در کیسه صفرا ممکن است با علائمی ظاهر شود اما در برخی موارد هم بدون علامت باقی می ماند، اگر سنگ ها به طرف خارج کیسه صفرا حرکت کنند درد یا عفونت در شخص مبتلا دیده می شوند.

انجام عمل جراحی علاوه بر از بین بردن درد، از بروز عوارض ذکر شده و همچنین سرطان کیسه صفرا جلوگیری می شود.

علت تشکیل سنگ کیسه صفرا چیست؟

کیسه صفرا پراز مواد صفراوی و املاح موجود است و زمانی که غلظت این مواد زیاد شود به صورت رسوب در خواهد آمد، این مواد در ابتدا ریز و کوچک هستند و بعد از تجمع به صورت سنگ های کوچک و در نهایت بزرگ خواهند بود.

گاهی سنگ کیسه صفرا به صورت لجن و به شکل گِل شُل در خواهد آمد که اگر به موقع درمان نشود مشکلات زیادی برای فرد به وجود می آورد؛ سنگ کیسه صفرا در مراحل اولیه ممکن است علائمی نداشته باشد، اما به مرور باعث التهاب کیسه صفرا و زردی، درد، یرقان، تب و لرز از علائم اولیه وجود سنگ کیسه صفراست و افراد به طور معمول با این علائم به پزشک مراجعه می کنند؛ باید گفت اگر افراد به موقع به پزشک مراجعه نکنند این سنگ بزرگتر خواهد شد و مشکلات بیشتری را برای فرد به وجود خواهد آورد.همچنین اگر تکه ای از سنگ کنده و جدا شود وارد مجاری کسیه صفرا خواهد شد که در نهایت آنجا را مسدود می کند.

علائم سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا می تواند موجب درد شدید و ناگهانی شکم شود. این درد معمولاً بین یک تا پنج ساعت طول می کشد (البته ممکن ست در مواردی نیز این درد تنها چند دقیقه طول بکشد). در افراد بسیار کمی، ممکن است سنگ صفرا، مشکلات شدیدتری ایجاد کند و این در صورتی است که این سنگ در مجرای صفراوی برای مدت زمان طولانی گیر کند و یا به ارگان های دیگر مانند پانکراس یا روده کوچک برود. اگر این اتفاق بیافتد، بیمار احتمالاً به علائم سنگ کیسه صفرا زیر دچار می شود:

*تب بالای ۳۸ درجه

* درد مداوم

*ضربان تند قلب

*یرقان (زردی پوست و چشم)

* خارش پوست

*اسهال

*لرز

*سرگیجه

*بی اشتهایی

 

کیسه صفرا به طور کلی به دو روش جراحی باز و لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام می شود:

جراحی باز

در روش جراحی باز با برش پوستی معمولاً زیر دنده ها در سمت راست، کیسه صفرا و سنگ ها خارج می شود.

عوارض جراحی: سنگ کیسه صفرا ممکن است ایجاد التهاب کند؛ از عوارض عمل جراحی کیسه صفرا می توان به پارگی کیسه اشاره کرد که در حین عمل جراحی این کیسه پاره خواهد شد و در نهایت منجر به مرگ می شود.

در تمامی موارد نیز انجام جراحی لاپاراسکوپی تجویز نمی شود برای مثال اگر:

* بیمار در سه ماهه سوم بارداری خود باشد.

* بیمار اضافه وزن زیاد داشته باشد.

* بیمار ساختار کیسه صفرای غیرعادی داشته باشد که انجام جراحی لاپاراسکوپی را مشکل و خطرناک می کند.

لاپاراسکوپی

در روش لاپاراسکوپی چند سوراخ کوچک حدود ۱–5/1 سانتی متری در پوست شکم ایجاد شده و عمل جراحی از این طریق انجام می شود.لاپاروسکوپی بهترین روش برای جراحی سنگ کیسه صفرا است.البته نباید انتظار داشته باشیم لاپاراسکوپی بدون عارضه باشد و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نکند، ولی در مقایسه با اعمال جراحی باز عوارض بسیار کمتری ایجاد خواهد کرد.

فواید لاپاروسکوپی نسبت به جراحی

*چسبندگی یکی از مشکلاتی است که پس از عمل جراحی باز ممکن است برای فرد ایجاد شود، اما در لاپاراسکوپی چون شکم باز نمی شود، در معرض هوای محیط قرار نمی گیرد و بافت بدن با لوازمی که هنگام عمل استفاده می شود تماس ندارد، چسبندگی خیلی کمتری ایجاد می کند.

*یکی از فواید لاپاراسکوپی کوچک بودن اسکار عمل (جای زخم) است، به عنوان مثال اگر عمل جراحی بستن لوله های رحم به روش جراحی باز انجام شود، باید برش جراحی حداقل به اندازه هفت تا هشت سانتی متر ایجاد شود، اما در این روش با دو سوراخ نیم سانتی متری تا حداکثر یک سانتیمتری می توان عمل را انجام داد. با توجه به این که در روش لاپاراسکوپی اسکار عمل کوچک تر از جراحی باز است، انتظار می رود عوارض و مشکلات پس از عمل نیز کمتر باشد.

*این مسئله هم از نظر زیبایی به نفع بیمار است و هم به او کمک می کند پس از جراحی خیلی سریع تر به زندگی روزمره برگردد و کارهای عادی را از سر بگیرد.

*احتمال عفونت نیز در این روش بسیار کمتر است. همچنین در روش جراحی باز، داخل شکم به خوبی روش لاپاراسکوپی روشن نمی شود و چون اعضای بدن روی هم قرار گرفته اند، ممکن است خیلی از بافت ها به خوبی دیده نشود، اما این مشکلات در لاپاراسکوپی وجود ندارد.

چه کسانی نباید لاپاراسکوپی انجام دهند

دمیدن گاز داخل شکم که در روش لاپاراسکوپی انجام می شود، برای برخی افراد خطرناک است:

- افرادی که زمینه بیماری های قلبی یا تنفسی دارند، نباید از این روش استفاده کنند.

-برای برخی افراد و به خصوص مبتلایان به بیماری های خاص، دردسرساز شود، باید نسبت به این مورد نیز دقّت داشته باشید.

-افرادی که به بیماری های قلبی یا بیماری های انسدادی ریه مبتلا هستند، نباید از این روش استفاده کنند.

-انجام عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی در سنین بالای ۶۰ سال چندان مناسب نیست.

نکته:پزشکی که عمل لاپاراسکوپی را انجام می دهد، حتماً باید دوره های خاصی را گذرانده و در این زمینه مهارت کافی داشته باشد، چون این عمل بر خلاف این که برای بیمار راحت و به نفع اوست، برای پزشک جراح کاری نسبتاً دشوار است.

دارودرمانی

اگر سنگ صفرا کوچک باشد و حاوی رسوب کلسیمی نباشد ممکن است با مصرف داروی اورسی دوکسی کولیک (ursodeoxycholic)، این سنگ ها حل بشوند. البته این دارو سنگ کیسه صفرا زیاد تجویز نمی شود چرا که:

*این داروها به ندرت تاثیرگذاری زیاد دارند.

*لازم است که این داروها برای مدت زمان بسیار زیادی مصرف شوند (تا دو سال).

*در صورتی که درمان سنگ کیسه صفرا متوقف شود، سنگ های کیسه صفرا مجدداً شکل می گیرند.

چه کسانی در معرض ابتلا به سنگ صفرا هستند

سنگ کیسه صفرا اصولا در اثر تجمع ماده ای لجنی داخل صفرا به وجود می آید؛ دلایل زیادی باعث به وجود آمدن آن می شود:

-شایع ترین آن زایمان زیاد در خانم هاست؛ در خانم هایی که زایمان کرده اند حرکت روده کم می شود که این کم شدن باعث می شود مایعی لجنی در کیسه صفرا شکل بگیرد؛

-چاقی یکی دیگر از دلایل ابتلا به سنگ کیسه صفراست.

-۱۰تا ۲۰ درصد افرادی که به کمک غذاهای بسیار کم کالری دچار کاهش وزن سریع شده اند، گرفتار سنگ کیسه ی صفرا می شوند.

-داشتن یبوست، مصرف رژیم غذایی پر چرب،مصرف بیش از اندازه تخم مرغ، و فقدان ورزش و فعایت بدنی نیز در ایجاد رسوب صفراوی موثر است.

چه کنیم تا دچار سنگ کیسه صفرا نشویم

راه های کاملا مطمئنی برای پیشگیری ازایجاد سنگ کیسه صفرا وجود ندارد، ولی توجه به عوامل خطر می تواند موجب کاهش علائم بالینی مربوط به آن شود که از جمله آن می توان به مصرف میزان متعادلی از چربی، مصرف روزانه روغن زیتون مصرف متعادل مواد غذایی حاوی لستین مانند تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، مصرف گوشت سفید، مصرف مایعات و دانه های گیاهی و مواد غذایی حاوی فیبر اشاره کرد.

غذا های چرب مانند تخم مرغ، کتلت، کباب کوبیده و املت درد سنگ را بیشتر می کنند؛ همچنین افراد باید مراقب اضافه وزن خود باشند و اگر چاق هستند خود را به وزن ایده آل برسانند، علاوه بر این باید از خوردن مشروبات الکلی پرهیز کنند.

*افراد جوان در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند،وانان باید چربی خون خود را مرتب بررسی کنند تا از حد معمول بالاتر نباشد؛ همچنین در مصرف گوشت قرمز، کله پاچه، جگر نباید زیاده روی کنند.

کیسه صفرا به چه دردی می خورد؟

کیسه صفرا ماده ای برای جذب چربی ترشح می کند؛ افرادی که کیسه صفرای خود را برمی دارند این ماده دیگر تجمع نمی کند و در روده می ریزد که منجر به اسهال خواهد شد و باید گفت صفرا باعث رقیق شدن خون می شود.

سوزش سر دل اصولا به دلایل زیادی به وجود می آید که مشکلات زیادی را برای فرد به وجود خواهد آورد از جمله مشکلاتی که می توان گفت ضعف معده است.سوزش سر دل نشانه های زیادی دارد که از جمله آن می توان به زخم، ورم، التهاب معده و اثنی عشر و سردی معده اشاره کرد؛ همچنین می تواند هضم غذا را دچار اختلالاتی کند.

*اگرسنگ کیسه صفرا مشکلی برایتان ایجاد نکرده بگذارید در بدنتان به زندگی ادامه دهد.

منابع yjc wikipedia.org


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد