علت کورک زدن چیست و راههای درمان آن چیست؟

چگونگی درمان کورک و عامل های تشدید کننده بیماری کورک چیست


تاریخ :جمعه,۱ شهریور ۱۳۹۸
تعداد بازدید :347


کورک

کورک (Boil) نوعی جوش بزرگ بر روی پوست بدن است که در اثر عفونت فولیکول های مو پدید می آید. در مواردی که باکتری استافیلوکوک فولیکول مو را در سطح عمقی تری دچار عفونت کند، باعث ایجاد کورک می شود که اگر این عفونت ها بیشتر و بزرگ تر باشد کفگیرک گفته می شود. کورک جوش بزرگ و بسیار سفتی است که بیشتر در گردن، صورت، سینه ها و باسن و ران پدید می آید و می تواند چرک زا شود.

انواع کورک پوستی

انواع کورک عبارتند از :کورک صورت، کورک گردن، کورک زیر بغل، کورک سینه، کورک باسن و مقعد، کورک داخل گوش و کورک تناسلی.

عوامل تشدیدکننده بیماری کورک

تغذیه نامناسب

وجود یک بیماری که مقاومت بدن را کاهش داده باشد.

داشتن اضافه وزن خیلی زیاد (چاقی).

دیابت شیرین (بیماری قند)

مصرف دارو های سرکوبگر ایمنی

حامل میکروب های استافیلوکوک بودن

داشتن سایر بیماری های پوستی که ممکن است باعث شود شما ان را خراشانده و به پوستتان آسیب برسانید مثل اگزما یا گال.

علائم کورک

-جوش هایی به صورت برآمدگی های سفت، قرمز رنگ و دردناک که کمتر از دو و نیم سانتی متر است، روی پوست دیده می شود.

- بعد از چند روز، برآمدگی ها نرم تر، بزرگ تر و دردناک تر می شوند.

- به زودی، چرک در سر جوش ظاهر می شود.

علائم عفونت شدید شامل:

* پوست اطراف جوش، قرمزرنگ، دردناک و متورم می شود.

*بیشتر جوش ها در یک ناحیه ظاهر می شوند.

* تب رخ می دهد.

* گره های لنفاوی متورم می شوند.

تشخیص بیماری:

کورک معمولا به دلیل تورم و التهاب، آشکار است. البته امکان دارد از مواد موجود در کورک نمونه گرفته و در آزمایشگاه بررسی شود.

بدون هیچ اقدام درمانی، کورک در عرض ۱۰ تا ۲۰ روز بهبود می یابد.

درمان های خانگی کورک

ستفاده از یک پارچه گرم برای 10 دقیقه چند بار در روز ممکن است به تسریع روند بهبودی کمک کند. گرما خون بیشتری را به جریان می اندازد و از این رو، گلبول های سفید بیشتر روانه ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته می شوند و به بزرگ شدن منفذ پوست و خروج چرک کمک می کنند.

-شستشوی دست ها پس از تماس با بخش تحت تاثیر قرار گرفته و پرهیز از فشار دادن یک کورک یا کفگیرک اهمیت دارد زیرا این کار خطر گسترش عفونت را افزایش می دهد.

-درمان کورک با روغن سیاه .از داروخونه روغن سیاه بخرید و شبها بزنید روش و چسب زخم بچسبونید و بخوابید.صبح میبینید چرک یجا جمع شده و چرکو تخلیه کنید بعدم با صابون بشویید و بازم روغن سیاه بزنید مطمئن باشید چند روزه خوب میشید.

- روش دیگر جهت درمان کورکاستفاده روغن کرچک است .چند قطره از این روغن را در منطقه ی آسیب دیده استعمال کنید. شما می توانید این کار را با یک تکه پنبه انجام دهید سپس با یک باند روی آن را پوشش دهید.اجازه بدهید به مدت ۳-۴ ساعت بماند. همچنین می توانید بگذارید شب تا صبح بماند. این روش درمانی را به صورت منظم انجام دهید.

- یکی از درمان های خانگی استفاده از چسب کورک است.به طور کلی دو مدل چسب کورک وجود دارد :بانداژ هیدروکلوئیدی و چسب های درمانی.

بانداژ هیدروکلوئیدی باند های انعطاف پذیری هستند که از مواد جذب کننده آب استفاده شده اند که بر روی یک فیلم نازک چسبیده اند.

*چسب کورک از کورک های شما در برابر خراشیدن و مالش که می تواند منجر به زخم شدن و یا عفونت شود، محافظت می کنند.( چه آن ها را نا خود آگاه خارش دهید و یا این که بر روی بالشتتان کشیده شوند.)

*این چسب ها می توانند یک محیط مرطوب برای بهبود سریع تر و بهتر آن ها ایجاد کنند.

*آنها می توانند مواد فعال خود را به جوش و کورک برسانند و بانداژ نیز می تواند به طور موثری در آن ها نفوذ کند.

*آنها می توانند مایع را از جوش شما جذب کنند.

*همچنین از جوش و کورک در مقابل اشعه فرابنفش که موجب کاهش رنگدانه ها می شود، محافظت کنند.

*آنها معمولا ضد آب هستند، بنابراین لازم نیست هر بار که چهره خود را شستشو می کنید، دوباره آنها را بچسبانید.

بنابراین زخم سریع تر بهبود می یابد و پوست جدیدی شکل می گیرد که انعطاف پذیر است و نه سخت همچنین زخم را در برابر مالش و خراش محافظت می کند.

درمان پزشکی

یک کورک معمولا پس از حدود دو هفته بی نیاز از درمانی خاص بهبود می یابد، اما اگر آبسه با تب همراه است، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

در گذشته و در طب ایران باستان برای درمان کورک از پماد سیاه که همان روغن سیاه یا اکتیول، که برای درمان دمل چرکی هم به کار می رود، استفاده می شد.

-موارد شدید نیاز به آنتی بیوتیکهای سیستمیک مانند سفالکسین و تخلیه عفونت دارند. موارد خفیف به درمان موضعی مانند پماد و صابون آنتی باکتریال پاسخ میدهند.

-پزشک ممکن است از یک سوزن استریل برای سوراخ کردن آبسه استفاده کند که به معنای خروج چرک و از بین رفتن آن است.

-این کار نباید در خانه انجام شود، بلکه باید توسط فردی متخصص و با تجربه که از تجهیزات مناسب برخوردار است، صورت بگیرد.

-بیماران مبتلا به یک بیماری مزمن، مانند دیابت یا سرطان، یا آنهایی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، در صورت ابتلا به یک کفگیرگ باید به پزشک مراجعه کنند.

-آنتی بیوتیک ها تنها در صورت تجویز توسط پزشک باید مصرف شوند.

آیا با آنتی بیوتیک درمان می شود؟

۱. آنتی بیوتیک ها غالبا برای کاهش عفونت های باکتریایی استفاده می شود.

۲. اگر عفونتی در اطراف پوست باشد، پزشک آنتی بیوتیک را تجویز می کند.

۳. آنتی بیوتیک ها غالبا درمان کننده خوبی برای آبسه نمی باشند و نیاز به تخلیه جوش از طریق جراحی می باشد.

آنتی بیوتیک ها غالبا برای کاهش عفونت های باکتریایی استفاده می شود.

چه زمانی کورک باید تخلیه شود؟

تا زمانی که کورک کوچک، سفت و دردناک است، باز کردن آن و تخلیه محتویات آن مفید نیست. به هر حال، پس از آن که کورک نرم شد و سر آن چرک جمع گردید، می توان کورک را تخلیه کرد. پس از تخلیه، درد کم می شود.

برخی از انواع جوش های کوچک مانند: جوش هایی که اطراف مو ها می باشند، با خیس کردن و خشک کردن، تخلیه می شوند.

کورک های بزرگ باید توسط پزشک، تخلیه شوند. غالبا این کورک های بزرگ دارای چرک زیادی هستند و باید باز شده و تخلیه شوند.

تا زمانی که کورک کوچک، سفت و دردناک است باز کردن آن و تخلیه محتویات آن مفید نیست.

درمان جای کورک

جای کورک معمول ترین مشکل باقی مانده همراه با این عارضه هستند. اگرچه این مسئله قابل درمان است اما اغلب می تواند پوستی ناصاف و ناهموار ایجاد کند. انواع درمان های مناسب برای خلاص شدن و از بین بردن جای کورک و دمل ها وجود دارد.

لیزر

لیزر تکنولوژی پیشرفته ای برای احیای پوست شما و درمان جای کورک می باشد. لیزر به آرامی انفجارهای کوتاهی از انرژی نور فوتومکانیکی (لیزر) را با هدف قرار دادن روی محل موردنظر بدون آسیب زدن به پوست اطراف ان ایجاد می کند.

میکرودرم

میکرودرم روشی برای کمک به لایه برداری یا برداشتن موقت تعدادی از لایه های بالای پوست و کاهش جای کورک می باشد. میکرودرم بسیار شبیه به مسواک زدن می باشد که کمک می کند تا به آرامی جای زخم و بقایای پوست از بین بروند.

راه پیشگیری از بیماری کورک

-پوست خود را تمیز نگاه دارید.

-اگر فردی در خانواده تان کورک دارد، به هیچ عنوان از حوله یا لباس مشترک استفاده نکنید.

-پاکسازی فوری زخم ها، بریدگی ها و خراش های هرچند کوچک پوست

- قرار دادن باند استریل روی هر گونه بریدگی برای کمک به پیشگیری از عفونت

-اگر دچار یک بیماری مزمن (مثل دیابت) هستید، دستورات درمانی مربوطه را دقیقا رعایت نمایید.

-هرگونه بیماری زمینه ای یا مشکل پوستی را درمان کنید.

مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم به بهبود سلامت کلی و سیستم ایمنی بدن شما کمک خواهد کرد و خطر ابتلا به کورک ها و کفگیرک ها را کاهش می دهد.

تفاوت کورک و جوش

1-کورک پوستی در اثر عفونت فولیکول مو توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود و به صورت یک جوش سفید، سفت و دردناک ظاهر می شود، جوش ها به صورت دانه های قرمز و ملتهب دیده می شوند و به علت بسته شدن منافذ پوست و تجمع چربی در این منافذ ایجاد می شوند.

2-جوش بیشتر بر روی صورت، بالای کمر، شانه و سینه دیده می شود در حالی که کورک بیشتر بر روی صورت، گردن، باسن، زیر بغل و ناحیه تناسلی ظاهر می شود.

3-جوش اندازه ی کوچکی دارد اما کورک اول کوچک است و به زودی بزرگ شده و می تواند به اندازه ی یک توپ پینگ پونگ شود.

تفاوت کورک ها و کفگیرک ها

کورک

-کورک ها آبسه های پوستی هستند که در نتیجه عفونت استافیلوکوکال شکل می گیرند. آنها یک فولیکول مو و بافت اطراف را تحت تاثیر قرار می دهند.

-کورک ها به سرعت و در قالب برآمدگی های صورتی یا قرمز رنگ شکل می گیرند. آنها اغلب دردناک هستند. پوست اطراف کورک به طور معمول قرمز، ملتهب و حساس به لمس است.

-این ضایعات پوستی اغلب روی گردن، پستان، صورت، باسن، یا ران ها ظاهر می شوند. آنها در مکان هایی که ترکیب مو، عرق و اصطکاک وجود دارد شکل گرفته و معمولا در یک فولیکول مو آغاز می شوند.

-برآمدگی طی چند روز با چرک پر می شود و بزرگ می شود. هرچه اندازه کورک بزرگ تر می شود، درد آن نیز بیشتر می شود.

-کورک ها ممکن است بی نیاز از هیچ دخالتی بهبود یابند. گاهی اوقات، آنها ترکیده و بدون ایجاد زخم طی دو تا سه روز بهبود می یابند.

-کورک ها بین نوجوانان و بزرگسالان جوان شایع تر هستند و مردها را بیشتر از زنان تحت تاثیر قرار می دهند. شرایط زندگی بیش از حد شلوغ و غیر بهداشتی خطر ابتلا به کورک را افزایش می دهد.

کفگیرک ها

-کفگیرک ها گروهی از کورک ها هستند که زیر پوست به یکدیگر می پیوندند. آنها لایه های عمیق تر را تحت تاثیر قرار داده و می توانند به شکل گیری زخم منجر شوند.

-کفگیرک شیوع کمتری نسبت به کورک دارد و مجموعه ای از کورک ها در یک نقطه است. کفگیرک بزرگ تر از یک کورک است و اندازه آن تا 4 اینچ (10 سانتیمتر) نیز می رسد. یک کفگیرک به طور معمول یک یا تعداد بیشتری ورودی دارد که چرک را روی پوست تخلیه می کند.

-یک باکتری به نام استافیلوکوکوس اورئوس شایع ترین دلیل شکل گیری کفگیرک است. عفونت ممکن است به علائم بدنی کلی از جمله تب 100.4 فارنهایت (38 درجه سلسیوس) یا بیشتر و احساس کلی ناخوشی، ضعف و خستگی شدید منجر شود.

-عفونت می تواند به بخش های دیگر بدن گسترش یابد و حتی از فردی به فرد دیگر سرایت کند، از این رو، اعضای دیگر خانواده ممکن است به طور همزمان به کفگیرک مبتلا شوند.

-کفگیرک ها بیشتر احتمال دارد روی پشت، ران ها یا پشت گردن شکل بگیرند.

-آنها مردان را بیشتر از زنان تحت تاثیر قرار می دهند و به ویژه مردان مسن با وضعیت سلامت یا سیستم ایمنی ضعیف در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

-عفونت های کفگیرک به طور معمول عمیق تر و شدیدتر از عفونت های ناشی از یک کورک هستند. خطر بروز زخم بسیار زیاد است و مدت زمان شکل گیری و بهبودی آنها بیشتر از کورک هاست.

تشابه کورک ها و کفگیرک ها

کورک ها و کفگیرک ها هر دو به تورم زیر پوست منجر می شوند و ممکن است برخی علائم دیگر نیز وجود داشته باشند.

parsine.com asriran.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد