اجازه ندهید این سرطان شما را از پا بیاندازد!


تاریخ :جمعه,۲۰ اسفند ۱۳۹۵
تعداد بازدید :1429


درباره سرطان دهانه رحم چه میدانید؟ چه علائمی نشانه ابتلا به این سرطان میباشد؟ همه کم و بیش درباره این نوع سرطان آگاهی داریم اما در ادامه توضیحات بیشتری در این مورد ارائه میدهیم...
سرطان دهانه رحم که دومین سرطان شایع خانمها در سراسر جهان است، پس از ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم ، ایجاد میشود. فاصله زمانی بین تبدیل ضایعات پیش سرطانی به سرطان واقعی، طولانی مدت وحداقل ۵ سال است. از این رو استفاده از روش بیمار یابی این سرطان که به وسیله ی بررسی سلولهای ریزش شده دهانه رحم ایجاد میشود در درمان ضایعات ، قبل از سرطانی شدن اهمیت ویژه ای دارد.
استفاده وسیع از بیماریابی که به وسیله ی تست پاپ اسمیر یا تستِ سلول شناسی دهانه رحم امکان پذیر است، باعث کاهش ۷۰درصد مرگ ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم طی ۵۰ سال اخیر در کشورهای پیشرفته شده است؛ درحالیکه در کشورهای درحال توسعه به دلیل عدم اطلاع از روش بیماریابی و در مواقعی ، عدم امکان انجام آن به صورت گسترده در سطح جامعه ، کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم به این اندازه نیست.
آیا هرگز احساس درد در ناحیه پایین شکم و یا دردی که ران و یا کمرتان تیر بکشد توجه نموده‌اید و یا دچار لکه بینی‌هایی شده‌اید؟ متاسفانه این علائم وقتی پدیدار می‌شود که بیماری به مراحل پیشرفته و غیر قابل‌درمان رسیده است. اما خبر خوب این است که در صورت تشخیص سریع و به موقع قابل درمان خواهد بود. یکی از شایعترین علل سرطان دهانه رحم ویروس پاپیلوما‌ست (HPV) که از طریق تماس جنسی انتقال می‌یابد. پس اجتناب از بیماریهای منتقله جنسی بسیارمهم است.
محققین به این نتیجه رسیده اند که شیوع سرطان دهانه ی رحم در خانمهایی با حاملگی متعدد ( بیش از ۱۰ حاملگی) و شرکای جنسی متعدد، بیشتر از ۵ برابر است.
اعتیاد بیمار و یا همسر وی به سیگار ، احتمال سرطان دهانه رحم را بیشتر می کند. عامل دیگر رژیم و عادت غذایی است ؛ بطوریکه کمبود ویتامینA  و C و فولات یا (اسید فولیک) درصد ابتلا به سرطان
دهانه رحم را افزایش میدهد، در نتیجه استفاده از رژیمهای غذایی حاوی این ویتامین ها باعث پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم میشود.
چهار مرحله مهم در پیشگیری از سرطان دهانه رحم
۱-تزریق واکسن HPV قبل از شروع فعالیت جنسی که در دختران در سن ۹ سالگی مناسب می باشد
یکی از شایعترین عامل سرطان دهانه رحم، ویروس پاپیلوما می باشد که از طریق تماس جنسی منتقل می شود.تا کنون بیش از ۶۰نوع از این ویروس شناخته شده است که حداقل ۲۰ نوع آن در دستگاه تناسلی وجود دارند ومطالعات متعددی همراهی این ویروس وسرطان دهانه رحم را نشان داده اند
۲-بهترین حالت اینست که یک شریک جنسی داشته باشید و از نظر سلامت بررسی های لازم انجام شده باشد.
۳-تحقیقات نشان داده که هر چه شروع فعالیت جنسی دیرتر باشد سرایت به سرطان رحم کمتر است و احتمال اینکه به ویروس پاپیلوما آلوده شوند کمتر است.
۴-بهترین روش تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم، آزمایش پاپ اسمیر است.خانم ها بدانند با این آزمایش ساده سلامت را برای خود تضمین می کنید.


منبع:پورتال پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد