پسیج دو گوا | جاده میان اقیانوس اطلس که هر روز ناپدید می شود


تاریخ :پنجشنبه,۲۳ دی ۱۳۹۵
تعداد بازدید :1524


کارناوال(زهرا میرزایی):این سرزمین پهناور پر است از اماکن تماشایی و لایق ساعت ها تفکر؛ حال می خواهد طبیعی و خدادادی باشند چه دست ساز بشر …

جنگل رمزآلود آمازون، آتشفشان های شیطانی، دره های عمیق و سهمناک تنها گوشه ای ازسحرآمیز های جهان اند، کارناوال هم تا به حال به بسیاری از آن ها سر زده اما هنوز هم هزاران جای ناشناخته و فریبنده در گوشه و کنار هستی وجود دارد که اگر همراهمان باشید به آن ها خواهیم رفت.

برخی از این مناطق خود به خود به وجود آمده اند مانند سنگ معلق نروژ و برخی هم با دخالت انسان مثل برج کج پیزا و گرداب عجیب پرتغال که این موارد بسیار جذاب تر و حیرت انگیز هستند چون در اغلب مواقع اتفاقی و بدون پیش بینی انسان باعث به وجود آمدنشان شده است.

امروز هم به جاده ای خواهیم رفت که از رمزآلودترین خیابان هایی ایست که تا به حال در دنیا ساخته شده است، اما چرا رمزآلود است؟ چرا مردم از جای جای دنیا برای تماشای این جاده به فرانسه می روند؟

این جاده پسیج دو گوا ( Passage du Gois ) نام دارد و از جذاب ترین اماکن فرانسه محسوب می شود که در دهه ی اخیر گردشگران را به سوی خود می کشاند. اگر شما هم کنجکاو شدید تا سر از راز این جاده ی در بیاورید با کارناوال همراه شوید.

جاده عجیب فرانسه
جاده جالب فرانسه

چرا جاده ی پسیج دو گوا؟


۱ ) این جاده شبیه به سراب است، در ساعتی از روز آن را می بینیم و در ساعاتی دیگر هیچ اثری از آن نیست.

۲ ) یکی از پر بازدیدترین آثار ملی فرانسه محسوب می شود.

۳ ) راه رفتن روی جاده ای که امکان دارد هر لحظه ناپدید شود لذت وصف نشدنی دارد.

جاده جالب فرانسه

آشنایی با جاده پسیج دو گوا | Passage du Gois

در ابتدا جاده ی خارق العاده ی پسیج دو گوا ( Passage du Gois ) در فرانسه برای مرتبط کردن خلیج برنیف ( the Gulf of Burnёf ) به جزیره ی نوآموچی ( Noirmoutier ) در اقیانوس اطلس ساخته شد و سازندگانش هیچ گاه تصور نمی کردند که در حال ساخت اثری عجیب و منحصر به فرد در سطح جهان باشند.

اما در حال حاضر تنها دو بار در روز آن هم تنها چند ساعت می توان از پسیج دو گوا استفاده کرد و این جاده ی شیطانی پس از آن ۱٫۵ الی ۴ متر زیر آب ها پنهان می شود.

این جاده آن قدر مشهور شده که گردشگران از نقاط مختلف جهان به فرانسه می آیند تا بتوانند چند لحظه پسیج دو گوا را ببینند. در سال ۱۷۰۱ میلادی برای اولین بار پسیج دو گوا به عنوان جاده ی ارتباطی روی نقشه ها ثبت شد و حدود سال ۱۸۴۰ میلادی بود که این جاده ماشین رو شد و تا جایی پیش رفت که امروزه طول آن به ۲٫۵۸ مایل، حدودا ۴,۱۲۵ متر رسیده است.

ظاهر این جاده کاملا عادی ایست اما در حقیقت از خطرناک ترین جاده های جهان می باشد و همه ساله مسافران زیادی را در خود زندانی می کند. برای کمک به آن ها در سراسر جاده برج های نجاتی ساخته اند تا مسافران امن تر باشند، اما اگر ازدحام جمعیت و ترافیک شد چه می شود؟

مطمئنا اولین نکته ای که مسافران گرفتار به آن می اندیشند جانشان و خداحافظی با ماشین هایشان است …

جاده عجیب فرانسه
پسیج دو گوآ
جاده جالب فرانسه

جاده سحر آمیز فرانسه را در فیلم زیر از نزدیک ببینید

علت ناپدید شدن جاده

دو سمت دو گوا را آب فرا گرفته است به همین دلیل در زمان هایی که جزر و مد با شدت بیشتری اتفاق می افتد جاده را کاملا در خود فرو می برد. تا به حال تابلو های خطر و اجتناب از استفاده ی جاده در ساعاتی که احتمال آب گرفتگی بیشتر است در همه جای جاده نصب شده اند اما باز هم مسافران طعمه ی آن می شوند.

جزر و مد اجازه می دهد که تنها دو بار در روز آن هم به اندازه ی ۱ ساعت و نیم جاده در میان اقیانوس اطلس نمایان شود.

 نکته ی جالب توجه در رابطه باپسیج دو گوا  این است که گردشگران با وجود این که از خطرات این مکان آگاه اند به راحتی حاضر می شوند جانشان را به خطر بیاندازند و روی این جاده رانندگی و یا حتی پیاده روی کنند. امروزه پسیج دو گوا به عنوان یک سازه ی ملی فرانسه و از برترین قطب های گردشگری آن به حساب می آید.

جاده ناپدید فرانسه
جاده عجیب فرانسه
جاده اقیانوس  اطلس

خطرات و قوانین جاده 

اگر در چند روز آینده قصد سفر به فرانسه را دارید پیش از حرکت حتما مطمئن شوید که جاده هایی که از آن ها استفاده می کنید ناپدید نمی شوند!

شاید افرادی پیدا شوند که از مسافرت به جزیره بترسند اما این بار چیزی که ترسناک است، جاده ی منتهی به جزیره می باشد، اگر در زمان نامناسبی روی آن باشید حدود ۴ متر زیر آب می رود و شما را میان آب های بی انتها و شور اقیانوس اطلس تنها می گذارد.

بر روی این جاده ایستادن و یا پارک ماشین اکیدا ممنوع می باشد و با متخلفان برخورد شدید قانونی می شود. رانندگان باید بسیار آهسته حرکت کنند و از ترمز زدن تا جایی که می توانند خود داری کنند چون دو گوآ در اکثر مواقع لغزنده است و خطر سر و لیز خوردن با شدت زیاد می باشد.

برای جلوگیری از غرق شدن در آب رانندگان باید مراقب باشند که اگر مه جاده را فرا گرفت حتما چراغ مه شکنشان را روشن کنند تا از تصادفات ناگهانی جلوگیری کرده باشند.

لغزندگی جاده تنها به دلیل خیس بودن آن نیست بلکه جلبک و خزه ها روی جاده را می پوشانند و گاهی هم زباله ها رو ی آن قرار می گیرند و بر خطر آن می افزایند و حتی گاهی زباله ها سد معبر می کنند.

علاوه بر مه، لغزندگی و جزر و مد پالش های دیگری هستند که خطر گوآ را دو چندان می کند عرض کم جاده است، این جاده آن قدر باریک است که اگر یک کامیون قصد عبور از آن را داشته باشد، هیچ جایی برای عبور اتومبیل دیگری وجود نخواهد داشت.

اگر روی پسیج دو گوا گرفتار شدید باید بدانید که برج های نجات برای شماست، از آن ها بالا بروید منتظر شوید به کمکتان بیایند یا آن قدر صبر کنید تا دوباره جاده پدیدار شود.

پسیج دو گوآ
جاده جالب فرانسه
جاده جالب فرانسه

تاریخچه جاده

پیش از ساخته شدن جاده ی پسیج دو گوا، تنها راه رفت و آمد از برنیف به دواموچی استفاده از قایق و کشتی بود. به تدریج جاده ای بسیار باریک که تنها مردان و برخی حیوانات قادر به عبور از آن بودند را ساختند. افرادی که از این راه رفت و آمد می کردند همیشه پاهایشان خیس می شد به همین دلیل به این راه ( Gois ) که از فعل ( goiser ) می آمد اطلاق شد. این فعل به معنای راه رفتن و قدم زدن در حالی که پاها خیس و نم دار است می باشد، این روند ادامه داشت تا بالاخره در سال ۱۷۰۱ میلادی این آب راهه در نقشه به عنوان جاده ای ملی شناخته شد.

هرچه بر قدمت جاده افزوده می شد به دلیل امواج سهمناک که از دو طرف به جاده حمله می کردند، راه پر از گل و لای و زباله می شد و مردم و بعدها مسئولان مجبور به پاک سازی گل و لای از جاده می شدند و این روند ادامه داشت و مسافران را آزار می داد.

تا حدود یک قرن پیش شروع به ساخت پسیج دو گوا در محل کنونی اش کردند. در جاده ی کنونی به دلیل جلوگیری از صدمه زدن گل و لای به بافت جاده، پسیج دو گوا را سنگ فرش کردند و در سال ۱۸۴۰ میلادی جاده کاملا تمیز و نو شده بود.

جاده عجیب فرانسه
جاده عجیب فرانسه

مسابقه شجاعت

تکرار و مرور خطرات جاده گوا هیچ اثری در شنوندگان ندارد و افراد زیادی باز هم مشتاقانه روی این جاده می آیند، تا جایی که سالی یک بار روی این جاده مسابقه ی دو ( Foulées du Gois ) هم برگزار می شود. در این رقابت ۳۰ ورزشکار در جاده ای به طول ۴ کیلومتر با هم به مسابقه می پردازند، این رقابت بیشتر جنگ و قدرت نمایی میان طبیعت و انسان است تا دوندگان با یکدیگر.

این مسابقه با نامL’enfer vendéen ) به معنای خریداران جهنم شناخته می شود و سکویی ساخته اند تا تماشاگران بتوانند بر فراز آن بروند و مسابقه را از نزدیک تماشا نمایند.

 در سال ۱۹۹۹ میلادی هم یک مسابقه ی دوچرخه سواری روی این جاده برپا شد که نفر اول آن موفق شد در طول ۷ دقیقه دو گوآ را طی کند. این مسابقه ی خطرناک باری دیگر در سال ۲۰۱۱ میلادی تکرار شد و تماشاگران زیادی را هم به سمت خود جلب کرد و امروزه مسابقات دو و دوچرخه سواری هر سال روی پسیج دو گوا به صورت بین المللی و در رده های سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برگزار می شود.

از طریق این لینک می توانید از زمان بندی و چگونگی برپایی مسابقات و درجه حرارت و دمای لحظه ای پسیج دو گوا مطلع شوید.

مسابقات توردو فرانس هم بر روی جاده ی پسیج دو گوا برگزار می شود که از محبوب ترین مسابقات بر روی این جاده است، اگر علاقمند هستید که با مسابقات دوچرخه سواری تور دوفرانس آشنا شوید از این ویدئو دیدن نمایید.

پسیج دو گوآ
جاده فرانسه
جاده عجیب فرانسه

تاریخچه مسابقات

ایده ی استفاده ی بیشتر از این جاده ی هیجان انگیز و برپایی مسابقات روی آن برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ میلادی توسط فردی به نام جوسیف برون ( Jo Cesbron ) ارائه شد و اولین رقابت در ماه ژوئن سال ۱۹۸۷ میلادی برگزار شد.

و از آن پس به دلیل مناسب تر بودن آب و هوا در تابستان برای برپایی مسابقات این رقابت ها هر سال در ماه ژوئن که در آن زمان آب هم زیاد سرد نیست برپا می شود، اغلب در عصر یکی از روز های گرم تابستانی ورزشکاران به رقابت می پردازند و تا هنگام غروب آفتاب به تلاششان خاتمه می دهند.

در طی مسابقه تا مچ پای بازیکنان در آب فرو می رود و در پایان هم گاهی مجبور به شنا می شوند تا به خط پایان برسند. در سال های اخیر رکورد دار مسابقات دوندگی، ورزشکاری فرانسوی به نام شوولیر ( Chauvelier ) که قهرمان مسابقات المپیک ۱۹۹۰ میلادی هم هست می باشد، او موفق شد جاده پسیج دو گوا را در ۱۲ دقیقه و ۸ ثانیه طی کند.

هر ساله بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ ورزشکار در جاده ی پسیج دو گوا با هم به رقابت می پردازند. در سال های اولیه و قرن ۱۸ ورزشکاران بر روی جاده های شنی و سنگی با هم رقابت می کردند اما پس از گذشت چند سال این خیابان طویل آسفالت شد.

بد نیست بدانید که این جاده برای اولین بار در قرن شانزدهم آسفالت شد و می گویند طی قرن هجدهم طول جاده پسیج به دلیل خاکریزهای دست سازی که در ساحل ساخته شده بود کمی بیشتر از چیزی بود که امروزه می بینیم و به دلیل امن نبودن استفاده از این جاده در سال 1971 میلادی یک جاده ی جایگزین دیگر در نزدیکی پسیج دو گوا ساخته شدند.

جاده جالب فرانسه
جاده جالب فرانسه

توصیه کارناوال

با این که تجربه کردن مسافرت به اماکن منحصر به فرد و ترسناک هیجانی دارد که در هیچ جای دیگری یافت نمی شود اما افراد زیادی حاضرند خطر را به جان بخرند و حسی جدید را تجربه کنند، اگر شما هم از این دسته افراد هستید و تصمیم گرفته اید به جاده ی شیطانی پسیج دو گوا سفر کنید توصیه می کنیم نکات ایمنی را کاملا جدی بگیرید، به تابلوهای خطر توجه کنید و اگر شنا بلد نیستید حتما به همراه فردی که ماهر و با تجربه است به آن جا بروید.

جاده عجیب فرانسه
جاده جالب فرانسه

موقعیت جاده پیسج دو گوا

 

 

لینک منبع


منبع:کارناوال

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد