بهاره رهنما | آبروریزی بهاره رهنما در یک برنامه! | مجله پادرا

آبروریزی بهاره رهنما در یک برنامه!


تاریخ :سه شنبه,۳ دی ۱۳۹۸
تعداد بازدید :1681


حافظ نشناسیِ بهاره رهنما و سروش صحت که باعث گاف آنها در خواندن حافظ در شب یلدا شد مخاطبان را به این فکر فرو برد که هنرمندان در چه سطح سوادی قرار دارند.

به گزارش سلام نو، سروش صحت و بهاره رهنما، یکی در شبکه نسیم و دیگری در یک تیزر تبلیغاتی به مناسبت شب یلدا دو غزل مشهور حافظ را پر از غلط خواندند. دلیلش استرس بود یا نداشتن تمرکز یا آشنا نبودن با غزلیات حافظ، بدجوری توی ذوق زد و باعث شد به این فکر کنیم آیا هنرمندان ما ادبیات کلاسیک فارسی به ویژه اشعار حافظ را نمی خوانند؟

این رویه اصلاً جالب نیست؛ این که سلبریتی های ما که اتفاقاً مدعی هستند دستی بر آتش ادبیات دارند و برنامه های فرهنگی اجرا می کنند، از خواندن روان شعر حافظ عاجز باشند و از آن بدتر، این ضعف را در برنامه های تلویزیونی و ... علنی کنند. این سریال نمایش بیگانگی با ادبیات فارسی، ضربه زننده است؛ هم به جایگاه شعر غنی ما و هم به زبان شیرین سعدی و حافظ.

غزل از این معروف تر هم داریم؟

رواق منظر چشم من آشیانه توست/ کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست/ به لطف خال و خط از عارفان ربودی دل/ لطیفه های عجیب(!) زیر دام و دانه توست... یلداتون مبارک، غصه هاتون کوتاه، شادی هاتون طولانی . این فالی است که بهاره رهنما در یک تیزر تبلیغاتی برای مخاطبان می گیرد و لطیفه های عجب را به لطیفه های عجیب تبدیل می کند! این غزل یکی از مشهورترین های دیوان حافظ است و خیلی عجیب است که بهاره رهنما که تاکنون چند مجموعه شعر و داستان و نمایش نامه به چاپ رسانده است، آن را نشناسد و اشتباه بخواند

دورهمی با حافظ!

سروش صحت یکی از مهمانان برنامه دورهمی ویژه شب یلدا بود که در دقایق پایانی برنامه دیوان حافظ را به دست گرفت تا فال بگیرد. او البته قبلش آرزو کرد یکی از غزل های آسانِ حافظ بیاید که هزار بار خوانده است. اتفاقاً غزلِ چندان سخت و ناآشنایی هم نیامد، ولی صحت، آن را پر از غلط و با لحن و بیانی نامتناسب با قالب غزل خواند.

مطلع غزل این بود: مرا می بینی و هر دم زیادت می کنی دردم/ تو را می بینم و میلم زیادت می شود هر دم . حافظ خوانیِ مجری برنامه کتاب باز با مکث های زیاد، تپق و غلط خوانی همراه بود، از جمله در خواندنِ بیت های سوم، پنجم و هفتم. انگار حافظ هم کلافه شده بود و خودش در بیت پنجم گفت: دمار از من برآوردی نمی گویی برآوردم ! این همه اشتباه خواندن و داشتن لحن نامناسب هنگام خواندن غزلی عاشقانه، از سروش صحت که مجری برنامه ای فرهنگی مانند کتاب باز است، بسیار دور از انتظار بود. البته شاید یکی از دلایلش نداشتن تمرکز و داشتن اضطراب در جمع باشد که برای مجری و بازیگری حرفه ای چون او خیلی قانع کننده نیست.


منبع:سلام نو

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد