معرفی داروهای ترک سیگار و مهارت های مقابله با وسوسه سیگار کشیدن

ترک سیگار کشیدن و مشکلات بعد از آن را چگونه حل کنیم؟


تاریخ :جمعه,۸ شهریور ۱۳۹۸
تعداد بازدید :444


تعریف سیگار

سیگار، برگِ بریده یا خردکردهٔ توتون که معمولاً در کاغذ نازک پیچیده شده است و برای کشیدن دود آن به کار می رود.

ترک سیگار چه منافعی دارد؟

*احساس بهتر وسالم تری در خواهید داشت.

*اگر دارویی می خورید می توانید مقدار آن را کاهش دهید یا آن را کنار بگذارید.

*می توانید به زندگی سالم و عمر طولانی دست پیدا کنید.

*اگر کشیدن تنها 10 سیگار در روز را کنار بگذارید؛ بیشتر ار هزار پوند در سال صرفه می کنید.

*شما قادر خواهید بود تا ازنظر بدنی مناسب تر باشید.

اما اگر ترک نکنید.......؟

*اگر مشکل سلامت روان دارید ؛ احتمالا بیشتر از دیگران سیگار می کشید و بیشتر به سلامتی خود آسیب میزند.

*احتمال بیشتری دارد که یکی از صد هزار نفری باشید که هرسال درانگلستان براثرکشیدن سیگار میمیرند.

*احتمال بیشتری دارد که دچار مرگ زود رس شوید . زیرا بطور متوسط 10 سال کمتر از زمانی که اگر سیگار نکشید زندگی می کنید(نصف سیگاریها 15 سال و4/1آنها 23 سال زودتر از عمر طبیعی خود میمیرند.)

*احتمال بیشتری دارد که دچار مشکلات تنفسی ،قلبی،دیابت ؛ سرطان ریه و حتی بسیاری ازانواع سرطان ها (نه فقط سرطان ریه) مبتلا شوید.

مشکلات دیگر سیگار کشیدن

-مردان به مشکل کاهش قوای جنسی و یا حتی ناتوانی جنسی مبتلا می شوند.

زنان ممکن است:

-مشکلات باردارشدن

-مشکلات در حین بارداری

-داشتن بچه هایی ناسالم و با وزن کم هنگام تولد

-تنفس دود سیگار دیگران می تواند به غیر سیگاریها آسیب برساند .

-علاوه بر این ها هم برای زن و هم برای مرد هزینه بر است .

-اگر مشکلی در سلامت خود دارید در اثر سیگارشدیدتر خواهد شد و ممکن است نتوانید آنچه را که می خواهید برای مثال در مورد شغل خود انجام دهید.

-امروزه در اغلب اماکن عمومی کشیدن سیگار ممنوع است بنابراین ممکن است درروابط اجتماعی خود دچار مشکل شوید و خود را ازآنچه که می خواهید انجام دهید دور ببینید.

درمان دارویی :

1-داروهای جایگزین برای نیکوتین (NRT)

برچسب های نیکوتین دار

این روشی است که به بدن شما بدون کشیدن سیگار ،نیکوتینی را که نیاز دارد می رسانند .از آن جایی که نیکوتین از راه دهان و بینی جذب می شود، داروهایی ساخته شده اند که می تواند از راه دهان و بینی احساسی شبیه به مصرف نیکوتین در شما به وجود بیاورد. برچسب های نیکوتین دار که در تمامی داروخانه ها موجود است یکی از این جایگزین ها می باشد. این برچسب ها را می توان حتی بدون نسخه پزشک نیز تهیه کرد.

راههای ترک سیگار سریع

برچسب های نیکوتین دار را باید روی گردن و کمر چسباند تا احساس خوبی به فرد ترک کننده سیگار بدهد. نام دیگر این برچسب ها نیکو درم است.

افرادی که فشار خون بالا، آسم و افسردگی دارند و هم چنین یک بار دچار حمله قبلی شده اند، باید در مصرف برچسب های نیکوتین دار دقت کرده و حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند.

واکنش های پوستی شایع ترین عوارض استفاده از برچسب های نیکوتین دار است. البته این واکنش ها در بیشتر موارد خفیف اند و با استفاده از هیدروکورتیزون یا کرم ترایامسینولون به راحتی برطرف می شوند.

آدامس های نیکوتین دار

آدامس های نیکوتین دار نیز برای ترک سیگار گزینه مناسبی هستند.

آدامس های نیکوتین دار تا زمانی که طعم آن ها کاملا از بین نرفته است باید جویده شوند. تقریبا نیم ساعت طول می کشد تا آدامس به صورت کامل جویده شود.

کتاب بهترین راه برای ترک سیگار

این آدامس ها در دو نوع ۲ و ۴ میلی گرمی در بازار وجود دارند. آدامس های ۲ میلی گرمی برای افرادی که کمتر از ۲۵ عدد سیگار در روز می کشند و آدامس های ۴ میلی گرمی برای افرادی که بیشتر از ۲۵ عدد سیگار در یک روز می شکند مناسب است.

آدامس های نیکوتین دار نباید بیش تر از ۱۲ هفته و ۲۴ عدد در روز مصرف شوند.

آن چه که در خصوص استفاده از این آدامس ها اهمیت دارد، جویدن آن ها به اندازه کافی است. اگر بیش از حد و کمتر از حد نیاز جویده شوند، اثر خود را از دست می دهند. به علاوه این که استفاده از آن ها می بایست طی چند هفته مداوم انجام شود.

درد فک و ناحیه دهان و سوء هاضمه از عوارض احتمالی آدامس های نیکوتین دار است.

اسپری نیکوتین بینی

اسپری های نیکوتین بینی با دوز ۵/۰ میلی گرم برای هر سوراخ بینی (در مجموع ۱ میلی گرم) در داروخانه ها موجود است. حداقل ۸ بار در روز و به مدت ۴۰ روز پی در پی می بایست از این اسپری ها استفاده کرد.

متاسفانه ۹۴ درصد از افرادی که از اسپری های بینی استفاده می کنند، با حساسیت های متوسط و شدید در بینی مواجه می شوند. البته این علائم بعد از هفته اول از بین می روند. اما این موضوع باعث استقبال کمتر افراد سیگاری از این روش ترک شده است.

تاثیر ترک سیگار بر چهره

ممکن است حتی برخی افراد به مدت زمان بیشتر از ۳ تا ۶ ماه برای استفاده از اسپری های بینی نیاز داشته باشند. گاهی نیز این اسپری ها به تنهایی کافی نخواهد بود و لازم است با دیگر محصولات نیکوتین دار به صورت ترکیبی و همزمان استفاده شود.

طی مطالعه ای روی زنان باردار، مشخص شد استفاده از اسپری های بینی در طول سه ماه اول بارداری، منجر به بروز ناهنجاری های ژنتیکی در نوزادان شان می شود. البته این مورد شایعی نیست و از بین ۱۰ هزار نوزاد تنها ۲۸۸ نوزاد ممکن است با ناهنجاری متولد شوند.

2-داروهای روان گردان برای درمان سیگار

گاهی اوقات برای کمک به افراد سیگاری از داروهای روان گردان استفاده می شود. این داروها می توانند به طور مستقیم روی گیرنده های عصبی که تحت تاثیر نیکوتین هستند، تاثیر بگذارند.

بوپروپیون(نام تجاری:ZYBUTRIN)

این دارو تمایل بدنی به سیگار را کم می کند ولی باعث کم خوابی میگردد . اگر شما از تشنج (صرع) یا بیماری دوقطبی (افسردگی- مانیا) رنج می برید و زنان باردار نباید ازاین دارو استفاده کنید.

در اثر استفاده از این دارو ممکن است مشکلاتی مانند فشار خون بالا، بی خوابی و خشکی دهان ایجاد شود.

قرص بوپروپیون و لاغری

در سال ۲۰۰۹، سازمان غذا و داروی آمریکا FDA)) در مورد عوارض استفاده از داروهای روان گردان هشدار داد و طبق گزارش این سازمان، افرادی که در مصرف این داروها زیاده روی می کنند ممکن است دچار افسردگی های مزمن، وسوسه به خودکشی و تغییر حالات رفتاری شوند.

وارنیکلین

این دارو تمایل بدنی برا ی نیکوتین را کم می کند . ما اگر سیگار بکشید این دارو لذت آن را هم کم می کند .با این وجود این دارو باعث حالت اضطراب ،نوسان خلق، و مشکلات خواب می گردد. درحال حاضر روی این اثرات جانبی تحقیق می کنند .بنا براین بیمارانی که از مشکلات روانی رنج می برند باید از مصرف این دارو اجتناب کنند.

فروش اینترنتی وارنیکلین

روان درمانی در ترک سیگار

ترکیب داروهای فوق با محصولات نیکوتین دار می تواند برای ترک سیگار بسیار موثر واقع شود. از طرفی، در کنار همه این روش ها، روحیه و طرز فکر افراد نیز نقش بسیار موثری در ترک سیگار دارد. شرکت کردن در جلسات مشاوره و آموزش های ذهنی به افراد قطعا می تواند تاثیرات زیادی بر سرعت ترک سیگار آن ها داشته باشد.

مهارت های مقابله با وسوسه سیگار کشیدن

ایـن کلیـد واقعـی اسـت. مهارتهـای مقابلـه مـواردی هسـتند کـه شـا بـرای بیتفاوت شــدن بــه کشــیدن ســیگار انجــام میدهیــد یــا بــه خودتــان میگوییــد.

در تحقیقــات انجامشــده افــرادی کــه از مهارتهــای مقابلــه اســتفاده میکننــد نسـبت بـه سـیگاریهای دیگـر احتـمال خیلـی بیشـتری دارد کـه در تـرک بماننـد.

مهارتهـای مقابلـه دو نـوع هسـتند کـه شـا میتوانیـد از آنهـا اسـتفاده کنیـد:

روش ترک سیگار در طب سنتی

1-رفتـاری 2- ذهنـی.

مهارتهــای مقابلــه ای رفتــاری کارهایــی هســتند کــه شــا میتوانیــد انجــام دهیــد. در اینجــا، لیســتی ارائــه میشــود:

- دوری کردن از شرایط

- زنگ زدن به دوستی که گوش می کند و صحبت کردن با او

-ورزش کردن

- نفس عمیق کشیدن

-نوشیدن آب

- خوردن یا جویدن برخی چیزها(آدامس، شکالت، سبزیجات)

- انجام ورزش های آرامش بخش

- خود را سرگرم کردن (ورق بازی، دوختن، نوشتن و گوش دادن به موسیقی)

- دوش گرفتن

-گذراندن وقت با فردی غیر سیگاری

مهارتهـای مقابلـۀ ذهنـی مـواردی هسـتند کـه شـا بـه خودتـان می گوییـد. دراینجــا ، لیســتی ارائــه میشــود:

- به یادآوردن دلیلی که سیگار را ترک کردید.

- فکـر کـردن بـه مدتـی کـه سـیگار نکشـیده اید. شـا نمیخواهیـد هرگـزدوبـاره شروع کنیـد.

- فکــر کــردن بــه اینکــه چگونــه در گذشــته ایــن شرایط را بــدون ســیگارپشــت سر گذاشــتید.

- تــلاش بــرای دوری کــردن از شرایطی کــه باعــث میشــود الان ســیگاربخواهیــد.

-موج سـواری بـر روی انگیـزه. تصـور کنیـد کـه انگیـزه ماننـد موجـی اسـت کـه می شـکند. تصـور کنیـد کـه شـا موج سـواری بـر روی مـوج انگیـزه هسـتید و بـه زمیـن نمی افتیـد یـا از بیـن نمیرویـد.

- فکر کنید که سلامتی شما آنقدر مهم است که سیگار را ترک کردید.

- به خودتان بگویید که سیگارکشیدن یک گزینه نیست.

چه زمانی وسوسه سیگار کشیدن از بین می رود؟

اگـر شـا سـیگار نکشـید، انگیـزۀ تخلیـۀ نیکوتیـن معمـولا پایــان مییابــد. انگیزههــای عادتــی بــه آرامــی از بیــن میرونــد چــون شمــا اگــرســیگار نکشــید، شراایــط متفاوتــی داریــد. بــه هــر حــال، شرایط جدیــد یــا تنــش زیـاد هنـوز انگیـزۀ محرکـی اسـت. بیشتـر مردمـی کـه یـک سـال یـا بیشـر تـرک کرده انـد بـه نـدرت انگیـزۀ عادتـی دارنـد. شـا ممکـن اسـت همیشـه خاطـرات سیگار کشـیدن را بـه یـاد بیاوریـد. برخـی از این مـوارد خاطرات خوشـایندی هسـتند،امــا داشـتـن خاطــرات بــرای بیشـتـر افــراد قبــلا ســیگاری انگیــزهای قــوی محســوب میشود.رو بـه جلـو فکرکـردن... آماده شـدن ... و مقابلـه شمـا را حتـی از بدتریـن انگیزههــای ســیگار کشــیدن دور می کنــد.

انواع مختلف وسوسه کننده ها ترک سیگار چیست؟

افــرادی کــه قبــلا ســیگار می کشــیدند حداقــل ســه نــوع حالــت مختلــف هوس انگیــز دارنــد:

1-وسوسۀ ناشی از اثرات ترک نیکوتین

2- وسوسۀ ناشی از عادت ها

3- وسوسۀ ناشی از خاطرات

در طـی سـالهای سـیگار کشـیدن، بـدن شـا بـا نیکوتیـن سـازگار شـده اسـت و بیشــر اندامهــای بــدن، ماننــد قلــب و مغــز، تغییراتــی می کننــد تــا بــه اثــرات نیکوتیـن عـادت کننـد. ایـن تغییـرات بـه شـا اجـازه میدهنـد کـه سـیگار بکشـید بـدون آنکـه اثـرات نیکوتیـن را احسـاس کنیـد. بـرای مثـال: بعـد از سـالها دیگـر شـا بعـد از سیگارکشـیدن احسـاس ضعـف نمی کنید و ضربان قلبتـان بـه سرعت

قبــل نمی زنــد، امــا زمانــی کــه سیگارکشــیدن را تــرک می کنیــد، بــدن شــا (مغــز،قلـب و اندام هـای دیگـر) مجبـور اسـت بـا نبـود نیکوتیـن در خـون سـازگار شـود وخـود را بـا آن وفـق دهـد. تـلاش انـدام هـا بـرای سـازگاری کـه بـه آن تـرک نیکوتیـن می گوینـد ناخوشـایند اسـت.

*نشـانه های تـرک نیکوتیـن عبارت انـد از:

-گیجی

سردرد

مشکلات خواب

- ناراحتی معده(تهوع)

کاهش ضربان قلب

احساس ناراحتی(افسردگی)

-ولع برای سیگار

-زودرنجی

-افزایش اشتها

-احساس تنش(اضطراب)

-مشکل در تفکر

-یبوست

نشـانه های تـرک سـیگار تقریبـاً20دقیقـه بعـد از کشـیدن آخریـن سـیگار شروع میشـوند. اگـر شما سـیگار نکشـید، بیـن یـک تـا دو هفتـه از بیـن میرونـد.اسـتقامت و تحمـل در برابـرنشـانه های تـرک بـه مـدت یـک تـا دو هفتـه تـا خودبه خـود از بیـن برونـد.

تا چه مدتی علایم ترک نیکوتین را احساس می کنیم؟

تــا زمانــی کــه بــدن بــه طــور کامــل از نیکوتیــن پــاک شــود؛ ایــن مــدت معمــولاحـدود یـک تـا دو هفتـه بعـد از تـرک سـیگار اسـت. در ایـن مرحلـه فـرد ممکـن اسـت بـرای مصـرف یـک نـخ سـیگار وسوسـه بشـود، امـا بازگشـت و مـصرف دوبـاره ســیگار مــدت تــرک و پاکشــدن از نیکوتیــن را طولانی ترمیکنــد. در واقــع،بازگشــت دوبــاره مشــکلات بیشتــری ایجــاد میکنــد.

سیگار وداروها:

سیگار می تواند با بعضی داروها تداخل داشته باشد . بنابراین ممکن است نیاز به مقدار داروی بیشتری نسبت به افراد غیر سیگاری داشته باشید. بنابراین اگر سیگار را ترک کنید ،میزان دارو درخون شما در عرض چند روز بالا خواهد رفت . در اینصورت دکتر شما ممکن است دارویتان را 4/ 1 و یا بیشتر کاهش دهد.

به خاطر داشته باشید اگر دوباره شروع به کشیدن سیگار کنید به احتمال قوی باید دوباره به میزان مصرف قبلی برگردید.

بعضی داروها که کشیدن سیگارروی آنها اثردارند عبارتند از:

-داروهای ضدافسردگی(داروهای قدیمی سه حلقه ای مانند :آمی تریپ تی لین وداروهای جدید میترازپین)

-داروهای ضد روان پریشی (بخصوص کلورابین،الا نزاپین و هالوپریدول)

-بنزو دیازپین ها(مانند دیازپام)

-مخدرها (مانند متادون)

ترک سیگار و مشکلات بعد از آن

محققین اصلی ترین دلیل عدم ترک سیگار را ترس از افزایش وزن بعد آن می دانند. طبق بررسی ها ۶۱٪ مردان و ۵۱٪ زنان بعد از ترک سیگار چاق می شوند؛ اما مدیریت این موضوع بستگی به خودمان دارد. به همین دلیل ما در این قسمت قصد داریم به مشکلات بعد از ترک سیگار و راهکارهایی برای مدیریت آن اشاره کنیم.

۱. عادت

برای کاهش تمایل افراد به سیگار کشیدن، به آن ها پیشنهاد می کنیم از خشکبار، استفاده کنند. به طور مثال این افراد می توانند روزانه ۱۵ عدد فندق یا بادام استفاده نمایند. علاوه بر این استفاده از خوراکی های کم کالری مانند خیار، گوجه فرنگی، کرفس، برگ کاهو و مارچوبه نیز می تواند انتخاب مناسبی باشد.

۲. کنترل اشتها

یکی دیگر از شکایت های افرادی که سیگار را ترک می کند، افزایش اشتها می باشد. بعد از ترک سیگار از آن جایی که بهبود در حس چشایی حاصل خواهد شد، افزایش اشتها بعید به نظر نمی رسد؛ اما بهتر است این دوران را با خوردن تنقلات و مصرف غذاهای کم کالری سپری کنید. جویدن آدامس نیز در کنترل اشتها بسیار مفید می باشد.

۳. سرعت متابولیسم

از دیگر دلایل چاقی بعد ترک سیگار، کاهش متابولیسم می باشد. اعتقاد بر این است که ماده فعال سیگار ، نیکوتین، سبب افزایش متابولیسم و مقدار کالری می شود. اگر شما هم نگران این قضیه هستید، نخست باید سرعت متابولیسم تان را افزایش دهید، که بهترین راه حل آن هم ورزش می باشد. ورزش کردن را می توانید به عادت جدید در زندگی تان تبدیل کرده و آن را جایگزین سیگار کنید .

۴. تاثیر روانی

برخی از افراد همیشه قبل و یا بعد از سیگار عادت به مصرف نوشیدنی ها و یا مواد غذایی خاصی دارند. در هنگام ترک سیگار لازم است به این نکته توجه کنید و از مصرف این نوشیدنی ها خودداری نمایید. اگر هم در مهمانی بوده و مجبور به استفاده از این مواد غذایی هستید، به شما پیشنهاد می کنیم از آدامس های نعنایی و شکلات های نعنایی استفاده نمایید.

۵. اخطار پایان غذا

افراد سیگاری معمولا در پایان غذا سیگار می کشند و اتمام غذا در جمع های خانوادگی و یا محیط های مختلف به منزله اخطاری برای روشن کردن سیگار است . در بسیاری از موارد غذا با سیگار خاتمه یافته و با صحبت ادامه پیدا می کند. در این گونه مواقع نیز به افرادی که در حال ترک هستند، استفاده از شکلات و یا آدامس های نعنایی را پیشنهاد می کنیم.

و در آخرمقایسه سیگار و قلیان

ده ها سال، عقیده کاذب فراگیری وجود داشته است که قلیان های آبی از سیگار خطرات یا مضرات کمتری دارند. دود استنشاق شده از قلیان، نه تنها همه مواد سرطان زای دود سیگار را داراست، بلکه به علت سوختن زغال مونوکسیدکربن بیشتری هم دارد که گازی سمی و خطرناک است و موجب عوارضی مانند کاهش اکسیژن بدن و نارسایی در اعمال حسی بخش هایی همچون مغز، قلب، جدار داخلی عروق خونی و پلاکت ها می شود.

فروش اینترنتی وارنیکلین

به علاوه دود قلیان مجموعه ای از مواد سرطان زای دیگر را نیز دارد که ناشی از سوختن زغال است. خطر انتقال بیماری های عفونی مانند سل و هپاتیت از قطعه دهانی مشترک قلیان هم وجود دارد. هر وعده قلیان برابر مصرف یک پاکت سیگار بوده و قلیان در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار ایجاد می کند، به صورتی که مصرف یک نخ سیگار بین ۵۰۰ سی سی تا یک لیتر دود تولید می کند اما استفادهٔ یک بار از قلیان ۱۰ تا ۲۰ لیتر دود تولید خواهد نمود.

افراد سیگاری که به طور متداول ۸ تا ۱۲ نخ سیگار در روز مصرف می کنند، به طور متوسط با ۴۰ تا ۷۵ پُک که به مدت ۵ تا ۷ دقیقه به طول می انجامد که حدود ۵ تا ۶ لیتر دود استنشاق می کنند اما این در حالی است که مصرف کنندهٔ قلیان فقط در هر وعده مصرف که به طور متداول ۲۰ تا ۸۰ دقیقه طول می کشد، حدود ۵۰ تا ۲۰۰ پُک می زند و دست کم حدود ۳۰ لیتر دود استنشاق می کند. میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان نیز مهم است، حجم دودی که از طریق قلیان وارد بدن می شود، به طور میانگین۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

منابع : counseling.ut.ac.ir fa.wikipedia.org rcpsych.ac.uk kivimag.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد