بیشترین و خطرناک ترین عوارض داروهای خواب آور!


تاریخ :جمعه,۲۸ دی ۱۳۹۷
تعداد بازدید :1035


بی‌خوابی و سخت به خواب رفتن از جمله مشکلات شایعی بوده و که در صورت طولانی شدن، برای رفع این مشکل روش "رفتار درمانی شناختی" به جای مصرف دارو را توصیه می‌شود

عوارض جانبی داروهای ‌خواب چیست؟

قرص‌های خواب مانند اکثر داروها دارای عوارض جانبی هستند. با وجود این، تا زمانی که یک قرص خواب خاص را امتحان نکنید، نمی‌توانید بفهمید که آیا عوارض جانبی آن را تجربه می‌کنید یا نه. اگر آسم یا سایر مشکلات سلامتی دارید، ممکن است پزشک‌تان بتواند در مورد احتمال عوارض جانبی به شما هشدار دهد. قرص‌های خواب می‌توانند در تنفس معمولی، اختلال ایجاد کنند و در افراد مبتلا به مشکلات مزمن ریه مانند آسم، آمفیزم یا اَشکال بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) خطرناک باشند. عوارض جانبی رایج قرص‌های خواب نسخه‌ای مانند لونستا، سوناتا، امبین، روزرم و هالیسون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

سوزش یا مورمور شدن دست‌ها، بازوها، پاها یا ساق پا؛

تغییر در اشتها؛

یبوست؛

اسهال؛

دشواری در حفظ تعادل؛

سرگیجه؛

خواب‌آلودگی در هنگام روز؛

خشکی دهان یا گلو؛

گاز معده؛

سردرد؛

ابتلا به سوزش سردل؛

ناتوانی در روز بعد؛

کند شدن از نظر ذهنی یا مشکلات مربوط به توجه یا حافظه؛

حساسیت به لمس یا درد معده؛

لرزش غیرقابل کنترل یک قسمت از بدن؛

دیدن خواب‌های غیرعادی؛

ضعف.

برخی از عوارض شایع داروهای خواب آور شامل موارد زیر می باشد:

رفتارهای غیرعادی و ناهنجار در خواب

خواب‌پریشی به رفتارهایی اشاره دارد که فرد در زمان خواب و ناآگاهانه آن‌ها را انجام می‌دهد. برخی از رفتارهای غیرعادی و عوارض ناخواسته شامل راه رفتن در خواب، خوردن یا حتی کار با شبکه‌های اجتماعی می‌شود. در مجموع خواب‌پریشی کاملا یک اختلال نادر بوده و تشخیص آن به ویژه در افرادی که تنها زندگی می‌کنند سخت‌تر است.

 

تاثیر بر سیستم هشدار مغز

حتی وقتی خواب هستیم از طریق مغز ما اندکی تواناییِ تشخیص تهدیدهای بالقوه مانند زنگ‌خطر سیستم هشدار حریق را دارد اما مطالعات تایید می‌کند که با مصرف داروی خواب، همین میزان از توانایی نیز تقریبا از بین رفته و فرد قادر نیست در واکنش به محرک‌های تهدیدکننده از خواب بیدار شود. با این حال یک مطالعه تازه از سوی محققان ژاپنی نشان می‌دهد نوعی از داروهای خواب‌آور هستند که سطح هوشیاری مغز را هنگام خواب حفظ می‌کنند.

 

ادامه اثرات داروی خواب‌آور تا روز بعد

اگرچه تاثیر این قرص‌ها در به خواب رفتن بیمار حائز اهمیت است اما باعث می‌شود فرد بعد از بیدار شدن در روز بعد احساس سرحال بودن نداشته باشد. نتایج یک بررسی نشان می‌دهد نزدیک به شش دهم از مصرف کنندگان این قرص‌ها با عوارض جانبی همچون احساس گیجی، سرگیجه و فراموشی در روز بعد روبرو هستند.

 

خطر وابستگی به دارو

مصرف بلندمدت استفاده از قرص‌های خواب‌آور احتمال وابستگی جسمی و روحی به این داروها را افزایش می‌دهد. در صورت مصرف این قرص‌ها برای مدت چند هفته، تصور خوابیدن بدون دریافت دارو موجب افسردگی و اضطراب می‌شود.   

 

برخی از عوارض داروهای معروف خواب آور:

 

عوارض قرص خواب زولپیدم

نشانه‌های زیر ممکن است با مصرف زولپیدم را به همراه داشته باشد:

تهوع، استفراغ، خواب‌آلودگی، گیجی و سردرد. از جمله عوارض نادر این دارو راه رفتن در خواب است که موارد انگشت‌شماری از این عارضه گزارش شده‌است. عوارض چشمی دوبینی هم از عوارض جانبی مصرف دارو ست؛ و در بعضی افراد باعث توهم شدید نیز می‌شود.

 

عوارض قرص خواب آلپرازولام

خـواب آلـودگي و منگـي در روزبعـد ازمصرف دارو، اغتـشاش شـعور ، عـدم تعـادل، فراموشـي، وابستگي به دارو، اشكال در تكلم، افسردگي، تاكي كـاردي و طـپش قلـب، تـاري ديـد، تغييـر ميـل جنـسي، كمـي فشارخون، اختلالات رفتاري، خستگي و ضـعف غيرعـادي از عوارض جانبي آن هستند.

 

عوارض قرص خواب کلونازپام

خواب آلودگي و منگي، خستگي، ضعف عضلاني، اشكال در تمركز حواس، افـزايش جريـان بـزاق، پرخاشگري (واكنش متناقض)، تحريك پذيري، تاري ديـد، تغيير ميل جنـسي، وابـستگي بـه دارو، اشـكال در تكلـم، افسردگي، تاكيكاردي، طپش قلب و اخـتلالات رفتـاري از عوارض جانبي دارو هستند.

 

قرص خواب آور دیازپام

افت قوای ذهنی، خواب‌آلودگی، تکلم نامفهوم، ضربان قلب کند، تنگی‌نفس، عدم تعادل، بثورات جلدی، گلودرد، تب و لرز، کبودی یا خونریزی غیرعادی، زخم‌های دهانی، زردی پوست یا چشمان، از دست رفتن حافظه، بی‌خوابی، اضطراب یا تحریک‌پذیری

 

نکته : حتماً به داروهای تجویز شده دکتر را مصرف نمایید و از مصرف داروها و قرص خواب جلوگیری کنید که یکی از عوامل مرگ استفاده بدون تجویز قرص های خواب آور می باشد.

 

منابع:

 

وبسایت چطور بهداشت نیوز


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد