کیدی لاکت چیست | موارد استفاده از کیدی لاکت برای کودکان چیست

کیدی لاکت چیست و چه کاربردهایی دارد؟


تاریخ :پنجشنبه,۲۱ شهریور ۱۳۹۸
تعداد بازدید :3254


کیدی لاکت چیست؟

کیدی لاکت یک ترکیب ویژه پروبیوتیک و پری بیوتیک برای کودکان بالای دو سال است که حاوی مقادیر بالایی از هفت سویه باکتری سودمند از جمله سویه خاص کودکان (بیفیدوباکتریوم) اینفنتیس به همراه پری بیوتیک فروکتو الیگوساکارید کمک کننده به رشد و فعالیت پروبیوتیک ها میباشد و فرمول آن ویژه کودکان تهیه شده تا آن را به آسانی مصرف کنند.

در دستگاه گوارش انسان تعداد زیادی باکتری های مفید وجود دارند که فلورمیکروبی نامیده می شوند و در حفظ توازن دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش موثری دارند.فلورمیکروبی بدن تحت تاثیر عوامل متعددی دچار دگرگونی و عدم تعادل می شود.این عوامل شامل:

تغییرات رژیمی ،افزایش سن ،مسافرت ،استرس و فشارهای روانی انواع بیماری ها و مصرف داروهای مختلف بخصوص آنتی بیوتیک ها می باشند.

این عوامل تعادل میکروب روده را به گونه ای تغییر می دهند که باعث پدید آمدن اختلالات گوارشی مانند(اسهال،یبوست،سوهاضمه،اختلال در جذب مواد غذایی،مقاومت به انسولین و ...)و مشکلات ناشی از تحریک بیش از حد سیستم ایمنی مانند:(آلرژی،اگزما،درماتیت و ... )می گردند.

پروبیوتیک ها از جمله کیدی لاکت باکتری سودمند دستگاه گوارش هستند که با بازسازی فلورمیکروبی دستگاه گوارش اثرات محافظتی متعددی را در بدن اعمال می کنند و سبب پیشگیری و بهبود این مشکلات می گردند.

در چه شرایطی میتوان کیدی لاکت را مصرف کرد ؟

کیدی لاکت برای کودکان

-اسهال ناشی از ویروس یا باکتری در کودکان

-اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک

-نفخ کولیک و یبوست در کودکان

-انواع آلرژی کودکان (تنفسی ، پوستی و غذایی)

-بهبود و افزایش قدرت سیستم ایمنی و دفاعی بدن در زمان شیوع بیماری های عفونی فصلی مانند سرماخوردگی

روش و مقدار مصرف کیدی لاکت

طبق دستور پزشک و یا روزانه یک الی ۲ ساشه با آب، آبمیوه، شیر یا غذای کودک مخلوط کرده و بلافاصله مصرف شود. (آب یا غذا نباید خیلی گرم باشد)

عوارض جانبی کیدی لاکت

تاکنون هیچ عارضه خاص و مورد سمیت برای پروبیوتیک ها گزارش نشده است همه پروبیوتیک ها به طور طبیعی در بدن وجود دارند و همگی به عنوان عوامل "GRAS "Generally Recognized as Safe یعنی ایمن، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ثبت شده اند.

به همین جهت عموماً بی خطر هستند و به خوبی تحمل می شوند در بعضی از بیماران می توانند ایجاد نفخ کنند که معمولاً با ادامه مصرف بهبود می یابد.

در صورت مشاهده واکنش های حساسیتی مانند راش، خارش، سرگیجه، سرفه و سایر مشکلات تنفسی پزشک یا داروساز را مطلع نمایید.

موارد احتیاط و منع مصرف کیدی لاکت

هیچ مورد منع مصرف مطلقی برای این فرآورده وجود ندارد، در مواردی مانند نقص سیستم ایمنی، سندروم روده کوتاه، ریسک ایسکمی مزانتر و مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی با داروهای شیمی درمانی، تجویز پروبیوتیک ها باید با احتیاط بیشتر صورت گیرد.

تداخل دارویی کیدی لاکت

به طور کلی مصرف این فرآورده با هیچ دارویی تداخل ندارد. توصیه می شود حداقل با ۲ الی ۴ ساعت فاصله از آنتی بیوتیک های خوراکی مصرف شود.

شرایط نگهداری کیدی لاکت

با توجه به نتایج تست های پایداری، مکمل های پروبیوتیکی شرکت زیست تخمیر را میتوان به مدت ۲ الی ۳ هفته در دمای اتاق نگهداری کرد اما بهترین شرایط نگهداری دمای ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد میباشد که باعث ماندگاری طولانی مدت باکتری های پروبیوتیک می گردند پس از حل کردن پودر در آب، شیر، یا غذای کودک بلافاصله مصرف گردد.

شکل دارویی:

15 عدد ساشه 1 گرمی به همراه بروشور درون جعبه مقوایی

خواص کیدی لاکت

*اثرات پروبیوتیک ها

*برطرف کردن انواع اسهال

*تقویت سیستم ایمنی در برابر باکتری ها بیماری زا و تک یاخته ها

*کاهش احتمال عود عفونت و کاهش دوره نقاهت بیماری های عفونی

*بهبود علائم آلرژی های تنفسی پوستی و غذایی مخصوصاً در کودکان

*بهبود علائم سندروم روده تحریک پذیر (آی بی اس )

*کاهش علائم بیماری های التهابی روده ( کولیت و کرون )

*کاهش میزان کلونیزاسیون و هلیکوباکتر پیلوری و کاهش زخم های گوارشی

*کمک به هضم جذب مواد غذایی و املاح ضروری مانند آهن، کلسیم، منیزیم و ...

*کاهش جذب کلسترول و کاهش فشار خون

*تولید ویتامین های گروه b

*کاهش مقاومت به انسولین

*کاهش میزان ابتلا به دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری

*پیشگیری و کمک به درمان های عفونت واژینال در بانوان

مکانیسم اثر پروبیوتیک ها

1-باکتری ها اسید لاکتیک که لاکتوباسیلوس، بیفیدوباکتریوم و استرپتوکوکوس در این دسته قرار دارند با تبدیل گلوکز به اسید لاکتیک و ایجاد محیط اسیدی شرایط را برای زندگی بسیاری از میکرو ارگانیسم های پاتوژن نامطلوب می کنند و آنها را از بین می برند.

2-پروبیوتیک ها با تبدیل ترکیبات مهارکننده شامل پراکسید هیدروژن و انواع باکتریوسین ها اثرات مستقیم ضد میکروبی به خصوص در برابر پاتوژن های روده ای و دستگاه ادراری تناسلی دارا می باشد

3-پروبیوتیک ها با تولید بیو سورفاکتانت ها باعث شکسته شدن بیوفیلم پاتوژن ها می شوند.

4-برخی پروبیوتیک ها به علت توانایی بالای اتصال به سلول های اپی تلیال روده از اتصال و استقرار پاتوژن ها جلوگیری می کنند

5-پروبیوتیک ها از منابع غذایی استفاده می کنند و باکتریهای پاتوژن را با کمبود مواد مغذی روبرو می کنند

6-پروبیوتیک ها می توانند با کاهش میزان بیان ژن گیرنده های سموم در سلولهای اپیتلیال روده اثرات محافظتی مناسبی را اعمال کنند،

7-پروبیوتیک ها در سطوح مختلف روی سیستم ایمنی اثر می گذارند، مثلا با افزایش سطح سایتوکاین ها و این منو گلوبولین ها افزایش فعالیت سلولهای کشنده طبیعی و تعدیل سیستم ایمنی اثرات مثبتی را روی سیستم ایمنی بدن، بدون ایجاد پاسخ التهابی مضر اعمال می کنند.

عموما این اثرات را زمانی که تلفیقی از لاکتوباسیلوس ها و بیفیدوباکترها مصرف می شوند دیده می شود از طرفی باعث کاهش پاسخ های التهابی با مهار تولید بیش از حد سایتوکاین های التهابی در سلول های دستگاه گوارش در بیماری های التهابی دستگاه گوارش می شود. همچنین سبب بهبود تعادل بین th ۱ و th۲ و کاهش تولید(lgE)در نتیجه کاهش بروز آلرژی های غذایی و پوستی می شود.

8-کمک به حفظ عملکرد طبیعی سلولهای اپیتلیال روده، افزایش حرکات پریستالتیک و ترشح موکوسی

9-کمک به هضم غذا

10-افزایش تولید برخی ویتامین ها از جمله فولات

11-افزایش جذب ویتامین ها و برخی املاح از جمله کلسیم و منیزیم

12-کاهش جذب کلسترول با دکو پژو قاسیون اسیدهای صفراوی

نتایج مطالعات بالینی مصرف پروبیوتیک ها در کودکان

اسهال حاد عفونی: بر اساس نتایج یک مطالعه مروری مشخص شد که پروبیوتیک ها در پیشگیری اولیه و ثانویه از اسهال های حاد عفونی به ویژه اسهال های ویروسی اثربخشی مطلوبی دارند.

اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک: در یک آنالیز که شامل شش کارآزمایی بالینی بود مشخص شد پروبیوتیک ها در پیشگیری از اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک تاثیر بسزائی داشته است همچنین در یک متا آنالیز دیگر که شامل ۱۶ کارآزمایی بالینی بود.

پروبیوتیک ها در پیشگیری از اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها در کودکان ۰ تا ۱۸ سال موثر بوده است.

یبوست: بر اساس چندین مطالعه که بر روی کودکان بالای دوسال انجام گردیده پروبیوتیک های حاوی لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم، باعث افزایش تعداد دفعات اجابت مزاج و بهبود قوام مدفوع و همچنین کاهش دردهای شکمی شده است.

آلرژی: بر اساس یک کارآزمایی بالینی مصرف ۸ هفته ای پروبیوتیک در کودکان یک تا سه سال به طور مشخص باعث بهبود علائم درماتیت آتوپیک گردید.

عفونت های تنفسی: پروبیوتیک های حاوی لاکتوباسیلوس در کاهش عفونت های تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی مدیای حاد فارنژیت و سینوزیت حاد و مزمن پروبیوتیک ها موثر بوده است.

منبع delgarm.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد