عوارض سوء مصرف قرص ریتالین - داروها


تاریخ : سه شنبه,۷ فروردین ۱۳۹۷ تعداد بازدید :390

هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

ریتالین یک داروی تجویزی بسیار رایج است که برای درمان اختلال نقص توجه / بیش فعالی (ADHD) استفاده می شود.


 بیشتر بدانید : اطلاعات داروهای اعصاب


 

نام تجاری آن متیل فنیدات است است که برای اولین بار در دهه 1940 برای درمان نارکولپسی و اثرات داروهای دیگر فرموله شد. در اوایل به عنوان درمان بیش فعالی در دهه 1960 استفاده شد. ریتالین به کاربران امکان می دهد که مدت زمان طولانی بیدار بمانند. به همین علت و اثرات آن، معمولا دانشجویان جوان که در محیط رقابتی قرار داشتند از آن سوء استفاده می کردند.

عوارض جانبی فیزیکی سوء مصرف ریتالین شامل موارد زیر است:

کم اشتهایی

اختلال حرکت

سردرد

ضربان قلب نامنظم

تهوع و استفراغ

بثورات

هیجان غیر عادی

اسپاسم عضلانی

سردرگمی یا بی نظمی

هذیان گویی

تب

تشنج و کم کاری

پوست پوست شدن

فلاشینگ

اختلالات خواب پایدار (بی خوابی، تهوع شب و ...)

نكات قابل توصيه در مصرف این دارو :

1- بـراي بيمـاران مبـتلا بـه صـرع يـا هرنـوع اخـتلال حمله اي ، بيماران با سابقه سندرم Tourette’s، بيمـاران مبتلا به اختلالات رفتاري و سايكوز، ايـن دارو را بايـد بـا احتياط بكار برد.

2- ریتالین(متيل فنيدات) ممكن است تيك ايجادكند، لذا قبل از درمان تيك با پيموزايد، مصرف ریتالین(متيل فنيدات) را بايد قطـع كرد تابتوان علت واقعي تيك را تشخيص داد.

3- براي بيماران مبتلا به فشارخون بالا بايد بـا احتيـاط مصرف شود . درفواصل زماني مناسـب و در همـه بيمـاران مخصوصاً بيماران مبتلا به فشارخون بالا بايد فشارخون را به طور مرتب اندازهگيري كرد.

4- در صورت مصرف طولاني مدت براي كودكـان، بايـد رشد كودك به طور مرتب كنترل شود.

5- اين دارو را بايد دقيقاًمطابق دسـتور پزشـك مـصرف كرد واز مصرف مقادير بيشتر از ميزان تجـويز شـده بايـد پرهيز نمود زيرا اين دارو ميتواند باعث وابستگي شود.

6- درصورت فراموش كردن يك نوبت مـصرف دارو، بـه محـض يـادآوري بايـد آن را مـصرف كـرد وبقيـه مقـادير مصرف را طبق برنامه قبلي ادامه داد.

7- قبل از قطع مـصرف ايـن دارو بايـد حتماًبـا پزشـك هماهنگي شود چون ممكن است قطـع مـصرف تـدريجي دارو لازم باشد.


منبع: پورتال پادرا

برچسب ها :


این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star TOP 10

  • مقالات
  • بیمارستان
  • دکتر
  • دارو
جدیدترین مدل مانتو ۲۰۱۵ این علائم هشدار می دهند که کبدتان پر از سم است! کبد چرب را با این گیاهان دارویی و بدون قرص درمان کنید وقتی متوجه علاقه شدید برادر شوهرم به خود شدم او را در نبود شوهرم به خانه آوردم و .. اگر می خواهید سرطان نگیرید این دوماده را همزمان مصرف کنید! با سوزاندن این گیاه در خانه افسردگی را بدون دارو درمان کنید با این تست ساده، در 60 ثانیه از سلامت قلبتان باخبر شوید هشدار؛ بدن قبل از سکته خبرتان می دهد! +علائم ۵ نشانه اینکه طرفتان شما را برای رابطه جنسی می‌خواهد نه عشق بیماری هایی که بعد از 50 سالگی به سراغتان می آیند پسر جوان را وقتی کسی نبود به خانه آوردم! / باید برخی مسائل را رعایت می کردم ولی.. چند تمرین برای درمان افتادگی سینه ۷ روز سیر و عسل بخورید تا معجزه سلامتی را در بدن تان تجربه کنید سرنوشت 11 خواهر و برادر محمدرضا پهلوی چه شد؟ دستور معجونی که رگ های قلبتان را می شوید! نشانه های مخفی افراد باهوش؛ احتمالا شما هم باهوش هستید ولی … ضد دردی که از مورفین هم قوی تر است! باقی مسکن ها را دور بریزید… این معجون طبیعی سلول های سرطانی را در ۴۲ روز می کشد! مهمترین علائم هشدار دهنده سرطان معده فریز کردن لیمو :پس از خواندن این مقاله همه لیمو هایتان را فریز خواهید کرد


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد