عوارض جانبی ، کاربردها و نحوه مصرف انسولین ویکتوزا چیست ؟

انسولین ویکتوزا چیست و چه کاربردهایی دارد؟


تاریخ :یکشنبه,۱۷ شهریور ۱۳۹۸
تعداد بازدید :781


انسولین ویکتوزا یک داروی تزریقی برای افراد دیابتی است که به کنترل سطح قند خون کمک خواهد کرد .

آمپول ویکتوزا شبیه به یک هورمون است که به طور طبیعی در بدن تولید مى شود و به کنترل قند خون، سطح انسولین و هضم کمک مى کند.آمپول ویکتوزا همراه با رژیم غذایی و ورزش برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ٢ استفاده می شود. معمولا اگر داروهای کنترل دیابت دیگر بر روی فرد بیمار نتیجه ی مناسبی نداشته باشد ، از ویکتوزا استفاده خواهد شد.

*به یاد داشته باشید این دارو برای درمان دیابت نوع ۱ مناسب نمی باشد.

در هنگام استفاده از آمپول ویکتوزا اگر :

-به ماده ی liraglutide حساسیت دارید.

- توموری داخل غدد درون ریز خود دارید .

-سابقه ی خانوادگی سرطان تیروئید دارید .

-دیابت وابسته به انسولین دارید و یا دیابت کتواسیدوز دارید .

به هیچ وجه از ویکتوزا استفاده نکنید و باید به دنبال داروی دیگری برای درمان دیابت خود باشید.

-از Saxenda و Victoza با هم استفاده نکنید. این دو علامت حاوی یک عنصر فعال هستند اما نباید آنها را با هم ترکیب کرد.

مراحل مصرف آمپول لاغری ویکتوزا:

1-دریافت نسخه آمپول

در هر آمپول لاغری ویکتوزا، ۱۸ میلی گرم دارو وجود دارد. بسته به شرایطی که فرد دارد، پزشک ممکن است دُزهای 6/0، 2/1 یا 8/1 میلی گرم تجویز کند. در هر حال، شروع تزریق با دُزی کم آغاز می شود تا واکنش بدن نسبت به آمپول لاغری ویکتوزا موردبررسی قرار بگیرد.

آمپول ویکتوزا

2-یادگیری شیوه ی عملکرد آمپول

آمپول لاغری ویکتوزا با کند کردن روند ترک و خروج غذا از معده به کاهش سطح قند خون کمک می کند و مانع از تولید قند زیاد از سوی کبد می شود و در هنگام بالا بودن سطح قند خون، انسولین بیشتری تولید می کند. این آمپول تزریقی، روزی یک بار به بدن تزریق می شود و فاقد انسولین است. مصرف آن با سایر داروهای دیابت نظیر انسولین بلامانع است.

3-مصرف آمپول لاغری ویکتوزا و مراقبت در برابر عوراض جانبی آن:

باید مطمئن بشوید که هر روز مقدار مصرفی یا اصطلاحا دُز مناسبی از دارو را مصرف می کنید. پزشکان متخصص معمولا مصرف دارو برای بیمار را با دُز 6/0 میلی گرم شروع می کنند و ادامه ی مصرف را با افزایش 3/0 میلی گرمی در هر هفته یا یک هفته در میان پیگیری می کنند. درصورتی که نمی دانید چه مقدار از دارو را باید مصرف کنید، حتما دستورالعمل استفاده از دارو را بخوانید یا به پزشک مراجعه کنید.

4-تنظیم آمپول روی دُز صحیح

هر بار که آمپول را روی دُزی مناسب تنظیم می کنید، صدایی مانند کلیک می شنوید. از دکمه ی تنظیم استفاده کنید تا دُز دارو هم راستا با نشان سفیدرنگ روی آمپول قرار بگیرد. اگر اشتباها، دُزی اشتباه انتخاب کنید، جای نگرانی نیست با چرخاندن دکمه تنظیم دُز به سمت جلو یا عقب می توانید میزان درست دارو را تنظیم کنید.

از فشار دادن دکمه تنظیم دُز بعد از اینکه آن را روی نقطه درستی گذاشتید، پرهیز کنید. اگر این دکمه را فشار بدهید، دارو بیرون می آید و باید از آمپول جدیدی استفاده کنید. حتما طبق دستورالعمل پزشک از آمپول استفاده کنید.

5-تزریق دارو

آمپول لاغری ویکتوزا را طوری نگه دارید که سوزن آن رو به پایین باشد. آن را در ناحیه ی تحتانی شکم، ران یا بالای بازو قرار بدهید. با انگشت شست، دکمه دُز را فشار بدهید. دکمه را به سمت پایین فشار بدهید تا دُز ۰ میلی گرم روی صفحه نمایش پدیدار بشود. این کار حدودا ۶ ثانیه طول می کشید. سپس کار تزریق را با کشیدن آمپول شروع کنید و بگذارید تمام ماده آن در بدن تخلیه بشود. اگر در ناحیه ی تزریق، خون دیده شد، مقداری گاز استریل را ۵ تا ۱۰ ثانیه روی آن قرار بدهید، در و محفظه ی آمپول را بگذارید و آن را در ظرف مخصوص بیندازید.

6-فراموش کردن تزریق

اگر فراموش کرده اید دُز مصرفی را به موقع تزریق کنید ایرادی ندارد. هنگام مصرف دُز بعدی لازم نیست دُز جاافتاده را نیز تزریق کنید. در عوض باید مقدار دُز بعدی را تزریق کنید و سپس وفاداری به برنامه را از سر بگیرید.

در هنگام استفاده از آمپول ویکتوزا نکات زیر را در نظر داشته باشید :

-به یاد داشته باشید قبل از استفاده از این دارو باید سوابق پزشکی خود را به پزشک اطلاع دهید ، به خصوص اگر مشکلاتی مانند کند بودن سیستم هاضمه ، بیماری های کبد یا کلیه ، فشار خون بالا ، تیریگیلیسیرید بالا ، سابقه ی سنگ کیسه ی صفرا ، سابقه ی التهاب پانکراس دارید و یا الکلی هستید حتما باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

-اگرآمپول ویکتوزا را مصرف می کنید و نشانه های تومور تیروئید مانند مشکلات بلع ، وجود برجستگی و یا تورم هایی در ناحیه ی گردن ، تنگی نفس و یا دورگه شدن صدا در شما به وجود آمده است ، بهتر است هرچه سریعتر پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.

-در طول دوران مصرف آمپول ویکتوزا از شیردهی به نوزاد خودداری کنید. هیچ گاه قلم های تزریق این دارو را به طور مشترک با دیگران استفاده نکنید. استفاده ی مشترک از قلم تزریق ممکن است باعث انتقال بیماری هایی مانند ایدز(HIV) و هپاتیت از فردی به فرد دیگر شود.

-به یاد داشته باشید هم برای درمان دیابت و هم برای کاهش وزن با ویکتوزا تنها بخشی از یک برنامه ی درمانی است و داشتن برنامه ی غذایی و ورزشی و همچنین مراقبت های مربوطه برای تکمیل فرایند درمانی لازم می باشد.

عوارض جانبی آمپول لاغری ویکتوزا:

-حالت تهوع

اسهال یا یبوست

-سوزش سر دل

-از دست دادن اشتها

سردرد

-آب ریزش بینی، عطسه یا سرفه

-خستگی

- راش یا قرمزی در قسمتی که تزریق صورت می گیرد

-سختی در دفع ادرار یا ادرار درد آور

عوارض جدی آمپول لاغری ویکتوزا :

اگر در طول مصرف ویکتوزا با خطرهای بیان شده آن مواجه شدید یا شامل موارد زیر بود بلافاصله با پزشکتان صحبت کنید:

-استفراغ

-دردی مداوم که از قسمت بالای سمت چپ بدن یا وسط معده شروع می شود و تا کمر پخش می شود.

کاهش وزن با ویکتوزا :

این روزها چاقی به عنوان معضلی در بین اکثر افراد جامعه است که برای لاغر شدن هر روشی را امتحان می کنند. یکی از راه هایی که افراد برای کاهش وزن به سمت آن می روند آمپول ویکتوزا است. آمپول ویکتوزا آمپولی است که در اصل برای بیماران دیابتی از نوع دوم تجویز می شود که برای بیماران دیابتی دوز آن کمتر از حالتی است که قصد کاهش وزن با ویکتوزا را دارید.

ویکتوزا کاهش وزن

ویکتوزا با داروهای دیگر مقایسه نشده است اما پژوهش های قبلی نشان دادند ویکتوزا دو برابر ونوستات سبب کاهش وزن شده است. ونوستات با کاهش مقدار چربی که روده جذب می کند روی کاهش وزن اثر می گذارد. پژوهش ها نشان دادند افرادی که ونوستات استفاده می کنند در طول یک سال 2.5 تا 3 کیلو وزن کم کردند. ویکتوزا با کاهش قند خون روی کاهش وزن و لاغری تاثیر می گذارد.

بسیاری از داروهایی که برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود در کاهش وزن نیز اثر دارد. به همین دلیل پژوهشگران از تاثیر ویکتوزا روی کاهش وزن تعجب نکردند چون مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت سبب گرسنگی مداوم و افزایش وزن می شود به همین دلایل از ویکتوزا در کنار دیگر داروهای دیابت برای کاهش وزن استفاده می شود. اما باید بدانید چنین دارویی هرگز جای رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی را نمی گیرد و برای دیدن نتایج باید مرتب مصرف شود.

وظیفه اصلی ویکتوزا یا دیگر داروهایی که برای افراد دیابتی مورد استفاده قرار می گیرند کاملا مشخص است. کسانی که برای درمان دیابت چنین داروهایی استفاده می کنند ممکن است با عوارض جانبی آنها به مشکل بخورند، بنابراین استفاده از دارویی که برای یک بیماری خاص مورد استفاده قرار می گیرد برای فردی سالم روشی عاقلانه نیست. برای داشتن کاهش وزنی سالم و پایدار باید سبک زندگی را به کمک رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی تغییر دهید.

حتی اگر فرض کنیم ویکتوزا آمپولی معجزه آسا است و وزن زیادی را کاهش می دهد آیا شما می خواهید همیشه و به صورت روزانه تزریق را انجام دهید؟ برای رسیدن به نتیجه مناسب به دنبال روشی باشید که بدون آسیب هر روز انجام دهید.

منابعalodoctor.com kermany.com chetor.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد