زیپمت | قرص زیپمت دکتر عبیدی چیست و چه عوارض و فوایدی دارد؟ | مجله پادرا

قرص زیپمت چیست و چه عوارض و فوایدی دارد؟


تاریخ :یکشنبه,۲۱ مهر ۱۳۹۸
تعداد بازدید :653


زیپمت یک داروی ترکیبی است که شامل داروهای سیتاگلیپتین و متفورمین است.

سیتاگلیپین:

با افزایش سطح هورمون های طبیعی به نام اینکرتین ها وارد عمل می شود. اینکرتین ها با افزایش ترشح انسولین، مخصوصا بعد از غذا، به کنترل قند خون کمک می کنند. این هورمون ها همچنین از مقدار قندی که کبد می سازد نیز می کاهند.

متفورمین :

هم با کمک به بازیابی واکنش مناسب بدن نسبت به انسولینی که در حالت عادی ترشح می کنید وارد عمل می شود. متفورمین از میزان قندی که کبدتان می سازد و معده و روده های تان جذب می کنند نیز می کاهد.

ترکیبات دارو:

ترکیب داروی زیپمت ۵۰۰/۵۰: هر قرص محتوی 50 میلی گرم سیتاگلیپتین به صورت سیتاگلیپتین فسفات منو هیدرات و 500 میلی گرم متفورمین به صورت متفورمین هیدروکلراید است.

ترکیب داروی زیپمت 100۰/5۰: هر قرص محتوی 50 میلی گرم سیتاگلیپتین به صورت سیتاگلیپتین فسفات منو هیدرات و 1000 میلی گرم متفورمین به صورت متفورمین هیدروکلراید است.

طبقه دارویی:

داروی خوراکی ترکیبی کاهنده قند خون

زیپمت

انسولین هورمونی است که به طور طبیعی در بدن، توسط لوزالمعده ساخته می شود. این به کنترل سطح قند خون کمک می کند. اگر بدن شما به اندازه کافی انسولین را برای رفع نیازهایش نسازد و یا اگر از انسولینی که می سازد، به طور مؤثر استفاده نکند، در نتیجه بیماری به نام دیابت ملیتوس (دیابت شیرین) ایجاد می شود. افراد مبتلا به دیابت برای کنترل مقدار گلوکز (قند) در خون نیاز به درمان دارند؛ زیرا که کنترل خوب میزان قند خون، خطر ابتلا به عوارض بعدی را کاهش می دهد. قند خون برخی از افراد، با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، کنترل می شود، اما برای کنترل قند خون در افراد دیگر، داروهایی مانند زیپمت در کنار تغییر رژیم غذایی تجویز می شود. زیپمت اجازه می دهد تا بدن از مقدار پایین انسولینی که در دیابت نوع ۲ دیده می شود، بهترین استفاده را کند.

کنترل قند خون به پیشگیری از آسیب کلیه ها، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اعضا و مشکلات عملکرد جنسی کمک می کند. کنترل صحیح دیابت می تواند ریسک حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی را هم کاهش بدهد.

شکل دارو:

قرص روکش دار(Film-Coated Tablets)

موارد مصرف:

زیپمت می تواند همراه با رژیم غذایی و ورزش برای کاهش قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده شود.

مکانیسم عمل:

سیتاگلیپتین موجود در این دارو از طریق مهار آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز 4 و متفورمین موجود در آن از طریق کاهش مقاومت به انسولین باعث کاهش قند خون می شوند. در ضمن هر دو ترکیب با کاهش تولید گلوکز درکبد به کنترل قند خون کمک می کنند.

مزایا زیپمت:

-کاهش موثر هموگلوبین A1c با استفاده از اثر مکمل سیتاگلیپتین و متفورمین

-کنترل بهتر قند خون در مقایسه با متفورمین مونو تراپی

-کاهش مشخص حملات هیپوگلیسمی (افت قند خون) در بیماران دیابتی

-کاهش وزن مشابه با متفورمین مونو تراپی

-کاهش تعداد قرص های مصرفی بیمار

قبل از مصرف زیمپت چه اطلاعاتی را باید با پزشک در میان بگذارید؟

-قبلاً التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) داشته و یا هم اکنون دارید.

-مشکلات کلیوی شدید دارید.

-مشکلات کبدی دارید.

-مشکلات قلبی، ازجمله نارسایی احتقانی قلب دارید.

-اغلب الکل مصرف می کنید و یا در کوتاه مدت مصرف بالای الکل داشته اید.

-اگر قرار است برای شما یک روش عکس برداری با استفاده از ماده حاجب استفاده شود. در مورد زمانی که باید زیپمت را متوقف کنید و زمانی که مجدد دارو را شروع کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

-اگر هرگونه مشکل پزشکی دیگر دارید.

-اگر باردار هستید و یا قصد دارید باردار شوید. معلوم نیست که آیا زیپمت ضرری برای جنین شما دارد یا نه. اگر باردار هستید، با پزشک خود در مورد بهترین راه کنترل قند خون خود در حین بارداری صحبت کنید.

روش مصرف دارو زیپمت:

-پزشک شما به شما می گوید که قرص های زیپمت را با چه دوزی باید مصرف کنید.

- زیپمت را همراه با غذا میل کنید تا شانس ناراحتی معده شما کمتر شود.

-پزشک شما ممکن است زیپمت را همراه با سایر داروهای دیابت تجویز کند.

-قرص زیپمت را قبل از بلعیدن نصف نکنید.(اگر نمی توانید کل قرص زیپمت را ببلعید، به پزشک خود اطلاع دهید.)

-تا زمانی که پزشک شما توصیه کرده داروی زیپمت را ادامه دهید.

-اگر شما دوز زیپمت را بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

-درصورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری فوراً آن را میل کنید. ولی اگر تقریباً زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و برنامه عادی خود را از سر بگیرید. از دو برابر کردن مقدار دارو خودداری کنید.

-مصرف این دارو به تنهایی احتمال ندارد که باعث کاهش غیر عادی قند خون شود (هیپوگلیسمی). اما وقتی این دارو همراه با دارو های سولفونیل اوره یا انسولین استفاده شود، کاهش قند خون ممکن است روی دهد و احتمالا پزشکتان دوز داروی سولفونیل اوره یا انسولین را کم می کند.

-پزشک شما با انجام آزمایش های منظم ازجمله میزان قند خون و هموگلوبین A1c دیابت شما را کنترل می کند.

در موارد زیربنا به صلاحدید پزشک ممکن است لازم باشد برای مدت کوتاهی مصرف زیپمت را متوقف کنید:

-اگر بیش ازحد مایعات بدن خود را ازدست داده اید.

-اگر شما استفراغ شدید، اسهال و یا تب دارید و یا کمتر از حد نرمال آب می نوشید ممکن است دچار از دست دادن آب بدن شوید.

-عمل جراحی در پیش داشته باشید.

-اگر قرار است برای شما یک روش عکس برداری با استفاده از ماده حاجب استفاده شود.

-هنگامی که بدن شما تحت تأثیر برخی از انواع استرس، مانند تب، تروما (تصادف اتومبیل)، عفونت و یا جراحی قرارگرفته است مقدار داروی دیابت که نیاز دارید ممکن است بر اساس صلاحدید پزشک تغییر کند.

چه کسانی نباید از داروی زیپمت استفاده کنند؟

زیپمت استفاده نکنید اگر:

-شما دچار مشکلات کلیوی شدید هستید.

-شما به هر یک از اجزای تشکیل دهنده زیپمت (سیتاگلیپتین ، متفورمین) حساسیت دارید.

-علائم واکنش شدید آلرژیک به زیپمت ممکن است شامل راش های پوستی، لکه های قرمز در پوست (کهیر) یا تورم صورت، لب ها، زبان و گلو باشد که ممکن است منجر به مشکلات تنفس و بلع نیز شود.

-اگر کتو اسیدوز دیابتی دارید.

داروی زیپمت برای چه کسانی مناسب نیست؟

-زیپمت برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 مناسب نیست.

-زیپمت برای افراد مبتلا به کتو اسیدوز دیابتی مناسب نیست (کتو اسیدوز دیابتی شرایطی است که کتون در خون یا ادرار افزایش می یابد)

-اگر سابقه پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) را در گذشته داشته اید و هنوز نمی دانید که در صورت استفاده از زیپمت احتمال بروز پانکراتیت وجود دارد یا نه، این دارو را مصرف نکنید.

-هنوز اطلاعاتی در مورد ایمنی و تأثیر داروی زیپمت در بیماران زیر 18 سال وجود ندارد.

عوارض داروی زیپمت:

واکنش های حساسیت شدید:

اگر هر علائمی از واکنش آلرژیک جدی دارید، از مصرف زیپمت خودداری کرده و پزشک خود را مطلع سازید. پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کنترل واکنش های آلرژیک و داروهای دیگری برای دیابت شما تجویز کند.

درد مفاصل:

در بعضی از افرادی که داروهای مهارکننده DPP-4 مصرف می کنند، درد مفصلی ایجاد می شود که می تواند شدید باشد. در صورت درد شدید مفصلی با پزشک خود مشورت کنید.

واکنش پوستی:

در برخی از افرادی که زیپمت را مصرف می کنند ممکن است ضایعات پوستی مثلاً ضایعات تاولی دیده شود. (اگر با مشکلات پوستی مواجه شدید بلافاصله به پزشك خود اطلاع دهيد. در این صورت پزشکتان ممکن است به شما بگوید که زیپمت را مصرف نکنید.)

کاهش قند خون (هیپوگلیسمی):

اگر زیپمت را با داروی دیگری که می تواند باعث کاهش سطح قند خون شود (مانند سولفونیل اوره یا انسولین) مصرف کنید، خطر کاهش قند خون شما بالاتر می رود. درحالی که از زیپمت استفاده می کنید شاید نیاز باشد داروهای سولفونیل اوره یا انسولین خود را بر اساس نظر پزشک کاهش دهید.

علائم و نشانه های قند خون پایین :

درد کج خلقی سرگیجه تعریق ضعف خواب آلودگی گرسنگی گیجی عصبی شدن افزایش ضربان قلب

سایر عوارض جانبی زیپمت:

-گرفتگی یا آب ریزش بینی و گلودرد

-عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

-افت قند خون (هیپوگلیسمی) هنگام استفاده هم زمان با داروهای خاص مانند سولفونیل اوره یا انسولین

-نفخ، ناراحتی معده و سوءهاضمه

-ضعف

-تهوع و استفراغ

-سردرد

-اسهال

*مصرف زیپمت همراه با وعده های غذایی می تواند به کاهش عوارض جانبی گوارشی ناشی از مصرف متفورمین که معمولاً در ابتدای درمان اتفاق می افتد کمک کند. اگر مشکلات گوارشی غیرمعمول یا ناگهانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. مشکلات گوارشی که بعداً در طول درمان شروع می شوند ممکن است نشانه ای از مشکل جدی دیگری باشند.زیپمت ممکن است عوارض جانبی دیگری، ازجمله تورم دست یا پاها را داشته باشد.ممکن است عارضه جانبی دیگری برای شما اتفاق بیافتد که در بالا ذکر نشده است. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

تداخلات دارویی زیپمت:

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروهای بتا بلاکر (مثل متوپرولول، پروپرانولول، قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از بروز تپش قلب که معمولاً در مواقع افت قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می شود، جلوگیری کند. سایر علائم افت قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی و یا عرق کردن، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می توانند سطح قند خون شما را تحت تأثیر قرار دهند و کنترل قند خون شما را با مشکل مواجه کنند. قبل از اینکه شما استفاده از هر نوع دارویی را شروع، متوقف و یا تغییر دهید، با دکتر یا داروساز خود در مورد چگونگی مصرف دارو (دارویی که بر سطح قند خون شما مؤثر است) صحبت کنید. سطح قند خون خود را به طور منظم بررسی کنید و اگر تغییر ناگهانی در قند خون (قند خون بالا یا پایین) خود دیدید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر دچار عوارض جانبی جدی شدید، با پزشک خود مشورت کنید تا دوز داروی، برنامه ورزشی و رژیم غذایی شما را تغییر دهد.

توصیه های دارویی زیپمت:

-از مصرف خودسرانه این دارو و توصیه آن به دیگران خودداری کنید.

-برای اطلاع از عوارض جانبی و تداخل دارویی این قرص، برگه راهنمایی قرص زیپمت را به صورت کامل مطالعه نمایید.

-از خرد کردن و جویدن دارو پرهیز کنید.

-در صورت مشاهده هرگونه عوارض پس از مصرف این دارو، به پزشک معالج اطلاع دهید.

نحوه نگهداری دارو:

-دارو را دور از تابش نور خورشید و در جای خشک و خنک نگهداری نمایید.

-این دارو را دور از دید و دسترس کودکان نگه دارید.

-این دارو را بعد از گذشت تاریخ انقضایی که روی بلیستر و جعبه درج شده است، مصرف نکنید.

-تاریخ انقضا به آخرین روز از آن ماه اشاره دارد.

-در دمای بالای 30 درجه سانتی گراد نگهداری نکنید.

-هیچ دارویی را از طریق فاضلاب و یا همراه زباله های خانگی دور نریزید. از داروساز خود بپرسید که چطور دارو هایی که دیگر استفاده نمی کنید را دور بریزید. این اقدامات به حفاظت از محیط زیست کمک خواهد کرد.

منابع : diabetes.abidipharma 


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد