انسولین ساکسندا چگونه به کاهش وزن افراد دیابتی کمک می کند؟ + نحوه تزریق ساکسندا

ساکسندا چیست و چه کاربردها و عوارض های جانبی دارد؟


تاریخ :شنبه,۱۶ شهریور ۱۳۹۸
تعداد بازدید :1271


ساکسندا(لیراگلوتاید) چیست؟

یکی از داروهای مورد تایید سازمان غذا دارو Liraglutide ، 3 میلی گرمی با اسم تجاری Saxendaاست.( داروی ساکسندا از سال 2012 میلادی چهارمین داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا برای کاهش وزن است) تنها داروی تزریقی از این خانواده که استفاده از آن برای کنترل وزن تایید شده است و توسط شرکت Novonordisc دانمارک تولید می شود.

این دارو برای افرادی با شاخص توده بدنی 30 که شاخص چاقی در نظر گرفته می شود یا دارندگان شاخص توده بدنی 27 مبتلا به بیماری های مربوط به چاقی همچون فشارخون بالا تایید شده است.

ساکسندا (saxenda) متفاوترین محصول کاهش وزن است که تفاوت بسیاری با محصولات مشابه دیده شده مانند یک هورمون طبیعی عمل کرده و به نوعی peptide شناخته شده که با (glp-1) گلوکاگون قسمتهای مغز که اشتها را تنظیم میکنند وارد عمل شده و احساس گرسنگی را کاهش و مصرف کالری را کمتر میکند و میتواند باعث کنترل وزن و اشتها شود.

نکات مهمی که هنگام مصرف ساکسندا باید بدانیم:

*ساکسندا بایستی همزمان با رژیم غذایی کم کالری وافزایش فعالیت بدنی استفاده شود.

*ساکسندا برای درمان دیابت تیپ2 نیست.

* ساکسندا و ویکتوزا از یک دسته دارویی می باشند و نبایستی همزمان استفاده شوند.

*از مصرف توام ساکسندا و انسولین بایستی اجتناب کرد.

ناشناخته های ساکسندا (saxenda) :

*معلوم نیست که ساکسندا خطر مشکلات قلبی یا سکته مغزی یا مرگ مرتبط با مشکلات قلبی یا سکته را تغییر دهد.

*معلوم نیست که ساکسندا درافرادیکه پانکراتیت دارند بی خطر باشد.

*معلوم نیست که ساکسندا در کودکان زیر 18سال موثر باشد و استفاده آن برای کودکان توصیه نمی شود.

*معلوم نیست که آیا Saxenda در هنگام مصرف با داروهای دیگر تجویز شده، بدون دارو یا داروهای گیاهیی ایمن وبی خطر باشد.

*معلوم نیست که ساکسندا باعث تومور تیروئید یا فرمی از کانسر تیروئید به نام کارسینومای مدولاری تیروئید (MTC) شود.

عوارض جدی که ممکن است در مصرف ساکسندا روی دهد:

احتمال تومور تیروئید شامل کانسر تیروئید:در صورتیکه احساس ورم در ناحیه گردن داشتید،خشونت صدا،بلع مشکل دار،کم آوردن نفس .این علائم می تواند ناشی از کانسر تیروئید باشد. در مطالعاتی که بروی خرگوش ها و موشها صورت گرفته است ساکسندا و داروهایی که شبیه ساکسندا عمل میکنند می توانند تومورهای تیروئید و از جمله کانسر تیروئید ایجاد کنند.

*اگر شرح حال خانوادگی در بیمار یا فامیل بیمار ازMTC(کارسینوم مدولری تیدوئید)یا اختلال سیستم اندوکرین به اسم MEN تیپ 2 وجود دارد از ساکسندا استفاده نشود.

در چه مواردی نیایستی از ساکسندا استفاده شود:

1-شما یاخانواده تان شرح حالی از MTC(کارسینومای مدولاری تیروئید) داشته باشید.

2-اگر شما مبتلا به MEN تیپ 2 هستید.

3- در صورتی که آلرژی به لیراگلوتاید یا ساکسندا وجود داشته باشد.

(علائم آلرژی به صورت ورم صورت ،لبها ،زبان یا گلو،سردرد یا احساس سرگیجه افزایش ضربان قلب،مشکل تنفس یا بلع و راش شدید پوستی یا خارش است.)

4-در صورتیکه باردارهستید یا تصمیم به بارداری دارید از ساکسندا استفاده نشود چون برای جنین خطرناک است.

نکاتی که پزشک بایستی قبل از تجویز ساکسندا در مورد بیمار خود بداند:

1- مصرف دیگر اگونسیت های رسپتور GLP-1

2- حساسیت به لیراگلوتاید یا دیگر ترکیبات ساکسندا

3- مشکلات جدی در معده مثل کاهش سرعت تخلیه معده (گاستروپارزی)یا مشکل هضم غذا

4- بیماری های پانکراس ،کلیه ها یا کبد

5- وجود افکار خودکشی

6- بار داربودن یا تصمیم به بارداری

7- در زمان شیردهی،معلوم نیست که ساکسندا از شیر مادر عبور کند با این حال بهتر است مصرف نشود

8- پزشک بایستی از مصرف سایر داروها از جمله ویتامین ها و مکمل ها مطلع باشد

9- ساکسندا سرعت تخلیه معده را کاهش می دهد و می تواند بروی داروهایی که نیاز به عبور سریع از معده دارند تاثیر بگذارد.

چگونه بایستی از ساکسندا استفاده کنم؟

تزریق ساکسندا به صورت زیر جلدی در ناحیه اطراف معده (شکم)ران یا بالای بازو است.نبایستی به صورت تزریق عضلانی یا وریدی باشد.به هیچ عنوان نبایستی از قلم یا سوزن های ساکسندا به صورت مشترک استفاده کرد.

عوارض آمپول saxenda

نحوه تزریق ساکسندا:

-دوز پیشنهادی 3 میلی گرم روزانه است .در هر موقع از روز می توان تزریق کرد و به زمان غذا خوردن ربطی ندارد.

-با دوز 6/0 میلی گرم در روز در هفته اول شروع می شود و در طی هفته های بعد تا دوز 3 میلی گرم افزایش می یابد.

-تزریق به صورت زیر جلدی در ناحیه شکم ،ران یا بازو است.

عوارض جانبی ساکسندا چیست؟

1- احتمال تومورهای تیروئید از جمله کانسر (سرطان)

2- التهاب پانکراس درصورتیکه درد شدید اطراف معده وجود داشته باشد که قبلا نداشتید و همراه با آن دچار استفراغ شوید(گاهی مواقع استفراغ ندارد)بایستی سریعا ساکسندا قطع شود و با پزشک خود تماس گرفته شود.این درد ممکن است انتشار به ناحیه پشت کمر نیز داشته باشد.

3- مشکلات کیسه صفرا:ساکسندا ممکن است باعث مشکلات کیسه صفرا و از جمله سنگ کیسه صفراشود.گاهی مواقع این سنگ ها نیاز به جراحی پیدا می کنند.

4- افت قند خون در بیمارانی که دیابت تیپ 2 دارند و همزمان داروهای درمان دیابت دریافت میکنند.به خصوص دربیمارانی که سولفونیل اوره دریافت می کنند.

در صورتی که بیمار از سولفونیل اوره استفاده می کند هنگامی که قرار است ساکسندا شروع شود لازم است دوز سولفونیل اوره کاهش یابد

5- افزایش ضربان قلب حتی موقعی که بیمار در حال استراحت است.

6- نارسایی کلیه :ساکسندا ممکن است باعث تهوع،استفراغ یا اسهال شود که منجر به از دست دادن آب بدن (دهیدراسیون) شود که خود می تواند منجر به نارسایی کلیه شود.این مشکل می تواند دربیمارانی که قبلا هیچ مشکل کلیه نداشته اند روی دهد.دریافت حجم زیادی از مایعات می تواند خطر( دهیدراسیون) را کاهش دهد.

7- واکنش های آلرژیک شدید

8- پرسش یا افکار خود کشی:بایستی به هرگونه تغییر در وضعیت روحی توجه داشت به خصوص تغییرات ناگهانی در خلقیات،رفتارها افکار یا احساسات.

عوارض جانبی شایع ساکسندا :

عبارتند از تهوع،اسهال،یبوست،سردرد،استفراغ،افت قند خون،کاهش اشتها،ناراحتی معده ؛خستگی،سرگیجه ،دردمعده،تغییر در سطح آنزیم لیپاز خون

تهوع شایعترین عارضه در شروع درمان با ساکسندا است،اما در طول زمان دربیشتر افراد کاهش می یابد.

ساکسندا چطور به کاهش وزن دیابتی ها کمک می کند؟!

امروزه برند خاصی از داروی لیراگلوتاید به اسم تجاری ساکسدانا مورد تایید قرار گرفته که تزریق آن می تواند باعث کاهش وزن شود. این دارو در بیماران دیابتی و هم کسانی که اضافه وزن و چاقی دارند باعث کاهش تخلیه معده شده و فرد احساس سیری می کند و ترشح انسولین وابسته به غذا را تحریک و می تواند قند را کاهش دهد. همچنین این دارو ترشح هورمون دیگری به نام گلوکاگون را مهار می کند که این هورمون باعث افزایش قند خون می شود. به طور کلی این دارو برای بیماران دیابتی بسیار خوب است و در کشور ما هم برای کنترل دیابت در افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا افراد چاق، بدون داشتن دیابت می توانند از این دارو استفاده کنند؟!

برای چاقی بدون دیابت هم از برند ‏succenda می توان استفاده کرد. البته معمولا برای درمان چاقی اولین قدمی که باید برداشته شود این است که بررسی شود فرد به اضافه وزن مبتلاست یا چاقی؟! که معمولا براساس شاخص توده بدنی ما این موضوع را تعیین می کنیم. به علاوه هر فرد می تواند به تنهایی شاخص توده بدنی (BMI) خود را حساب کند. شاخص توده بدنی مقیاسی برای اندازه گیری میزان تناسب وزن نسبت به قد فرد است.

قیمت آمپول saxenda

 

این شاخص از طریق حاصل تقسیم وزن بر مجذور قد فرد محاسبه می شود. البته ما شاخص دیگری برای تعیین اضافه وزن و چاقی داریم که آن چاقی شکمی است که اهمیتش بیشتر است؛ یعنی اگر افراد دور شکم شان را با یک متر نواری در موازات ناف اندازه گیری کنند در مرحله بازدم، اگر در خانم ها بیشتر از 88 و در آقایان بیشتر از 102 باشد این افراد مبتلا به چاقی شکمی هستند که اهمیتش از چاقی معمولی بیشتر است و بیشتر مستعد بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون بالا خواهند بود.

بدون تجویز پزشک، هرگز!

اولا کسانی که با مشکل اضافه وزن و چاقی مراجعه می کنند، لازم است وجود بیماری های دیگر در این افراد رد شود و مشخص شود که آنها به بیماری خاص دیگری مبتلا نیستند، چراکه اگر فرد مبتلا به کم کاری تیروئید باشد با درمان کم کاری تیروئید تا حدود زیادی اضافه وزنش از بین خواهد رفت یا اگر بیماری های دیگری مثل غده فوق کلیه یا سندروم کوشیگ وجود داشته باشد باید تشخیص داده شود که تشخیص این بیماری ها توسط پزشک صورت می گیرد.

بنابراین اصلا توصیه نمی شود بیماران سرخود و بدون مشورت با پزشک به داروخانه مراجعه کنند و با درخواست داروهای کاهش وزن اقدام به کاهش وزن شان کنند، چون باید از نظر عوارض بیماری هایی که می تواند منجر به چاقی شود و همچنین از نظر عوارض خود چاقی که روی ارگان های دیگر بدن تاثیرگذار است مورد ارزیابی قرار گیرند. مثل دیابت، چربی خون و فشارخون و...

تجویز دارو هم حتما باید با پزشک باشد که اگر با دارو دچار عوارضی شدند، باز هم زیر نظر پزشک بتوانند دارو را جلو ببرند یا بر حسب مورد قطع کنند و مسئولیت این کار با پزشک است و اصلا توصیه نمی کنیم بیماران خودشان تصمیم بگیرند از دارو استفاده کنند.

*داروها ازجمله Saxenda به عنوان اقدامات کمکی و در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده از آنها معجزه نمی کند ضمن اینکه بیشتر اثر خود را طی ماه های اول نشان می دهند و پس از آن تاثیرشان کاهش می یابد.

در نتیجه:

اساس درمان چاقی تغییر شیوه زندگی و استفاده از رژیم غذایی مناسب و افزایش فعالیت بدنی است که باید ضمن مشورت با افراد خبره و دارای مجوز این کار و پس از هدف گذاری واقع گرایانه انجام شود. داروها ازجمله Saxenda به عنوان اقدامات کمکی و در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده از آنها معجزه نمی کند ضمن اینکه بیشتر اثر خود را طی ماه های اول نشان می دهند و پس از آن تاثیرشان کاهش می یابد.

هزینه درمان چقدر است؟

قیمت این دارو (شکل ضعیف تر آن که برای درمان دیابت استفاده می شود) نیز بالاست که بیمه ها پرداخت آن را برای بیماران چاق تقبل نمی کنند.

منابعdrzahraalian.com alodoctor.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد