عواملی که باعث کاهش و یا افزایش میل جنسی در مردان و زنان می شود

عواملی که باعث نابودی میل جنسی می شود!


تاریخ :چهارشنبه,۶ شهریور ۱۳۹۸
تعداد بازدید :763


میل جنسی مرحله انگیزشی و علاقه به فعالیت جنسی است که به شکل آرزو و یا سائقی در می آید تا شریک یا ابژه جنسی مطلوب پیدا کنیم یا در یک فعالیت جنسی شرکت کنیم. میل جنسی یک جنبه از چرخه جنسی انسان است و به تعداد انسان ها می تواند متنوع باشد. حتی برای یک فرد واحد، در زمان های مختلف، تغییر می کند.

غذاهایی که باعث سردمزاجی میشود

میل جنسی شدیدا با عوامل بیولوژیکی در ارتباط است :

-سطح هورمون های بدن

-تغذیه

-سن

-سلامت کلی

از طرف دیگر، جدای از عوامل زیستی، می توان میل جنسی را با چیزی فراتر از نیاز به فرونشاندن حس تشویش یا لذت بردن توجیه کرد. گاهی اوقات میل جنسی اهداف دیگری هم دارد. برای مثال حس نزدیکی به شریک جنسی یا بالارفتن صمیمیت بین زوجین.

این اهداف از اساس جنسی نیستند ولی همین اهداف غیر جنسی می توانند باعث بالا رفتن میل به فعالیت های جنسی شوند.میل جنسی تحت تاثیر عوامل فرهنگی یا اجتماعی می تواند تغییر کند، هدایت شود، کاهش یا حتی افزایش یابد.در واقع فرد به خاطر مسائل فرهنگی سعی در کنترل میل جنسی اش می کند و در مقابل آن بی اختیار عمل نمی کند.

تفاوت میل جنسی خانم ها و آقایان

میل جنسی چه در خانم ها و چه در آقایان اشاره به افکار جنسی، تصورات جنسی، تمایل به فعال شدن و درگیر شدن در رابطه جنسی دارد. تنها تفاوتی که این میل بین خانم ها و آقایان دارد این است که در خانم ها عمدتا این تصورات جنسی محتوای عاطفی، هیجانی و عاشقانه دارد. ضمن اینکه این درگیری جنسی به صورت میل به لذت دادن به طرف مقابل و خود را در اختیار گذاشتن است.

در حالی که در مردان این دو آیتم آخر جود ندارد. خانم ها از اینکه می بینند همسرشان در رابطه جنسی لذت می برد خوشحال می شوند و حس خیلی خوبی به آنها دست می دهد و خیلی از خانم ها وقتی می بینند که همسرشان به رضایت جنسی می رسند، خودشان ادامه رابطه جنسی را قطع می کنند و فکر می کنند که خودشان هم به اندازه کافی لذت برده اند به همین خاطر است که انزال مردها برای خانم ها اهمیت دارد و وقتی می بینند که همسرشان در رابطه به انزال نرسیده است احساس می کنند در رابطه جنسی شکست خورده اند.

چه عواملی باعث می شود میل جنسی کاهش پیدا کند؟

-بسیاری از زوج ها در شرایط نامناسب با هم رابطه برقرار می کنند؛ آنها اغلب به دلیل مشغله های کاری، خستگی جسمانی و روانی، نگرانی های خانوادگی و… آمادگی لازم را ندارند و بنابراین طبیعی است که چنین شرایطی عموما باعث کاهش میل جنسی در هر دو جنس شود.

-وجود مشکلات روان شناختی مانند اضطراب، بویژه افسردگی هم به دلیل بروز این اختلال و هم مصرف داروهای ضدافسردگی (به خصوص فلوکستین)، باعث کاهش میل جنسی شود. به علاوه طرز تفکر و نگرش های فرد تاثیر بسزایی در عدم تمایل به داشتن رابطه زناشویی دارد.

-بسیاری از زنان و مردان رابطه را صرفا وسیله ای برای تداوم نسل می دانند و معتقدند داشتن رابطه رناشویی با هدفی غیر از این، گناه محسوب می شود، بنابراین طبیعی است که برای ایجاد رابطه در زمان های دیگر اقدام نکنند .

-ازطرفی نوع نگرش فرد نسبت به عملکردش نیز باعث کاهش میل جنسی او می شود ،مثلا مردانی که تصور می کنند در هرشرایطی باید آمادگی لازم برای برقراری رابطه زناشویی داشته باشند، وقتی در عمل با شکست مواجه می شوند ممکن است نسبت به توانمندی خود شک کنند و عزت نفس جنسی شان کاهش یابد و دیگر میلی به داشتن رابطه نداشته باشند.

-البته وجود مشکلات جنسی دیگر مانند اختلال در نعوظ، انزال زودرس در مردان و نگرش های منفی ای که فرد به عملکرد جنسی خود پیدا می کند و حتی مشکلات جنسی زن مانند خشکی واژن، درد و…، ترس از تکرار شکست و عدم موفقیت رابطه جنسی یا ارضا نکردن همسر و آزار و اذیت او حین برقراری رابطه زناشویی (به دلیل درد ناشی از مقاربت) همگی باعث می شود میل به رابطه زناشویی کاهش پیدا کند. علاوه بر مشکلات روان شناختی و جنسی، وجود مشکلات جسمانی مانند سرطان نیز باعث کاهش میل جنسی می شود و بیماری های قلبی - عروقی، فشارخون بالا، کلسترول بالا و دیابت هم با کاهش جریان خون به ناحیه تناسلی میل جنسی را کاهش می دهند.

اطلاعات کلی در مورد میل جنسی مردان

*کمبود میل جنسی مردان چگونه است؟

اگر بخواهیم تعریفی برای کمبود میل جنسی ارائه دهیم باید بگوییم، کاهش میل جنسی یا نبود و فقدان میل جنسی در فرد به منظور برقراری رابطه ی جنسی.

کمبود میل جنسی در مردان در بیشتر مواقع اکتسابی است، یعنی فرد آن را با گذشت زمان کسب می کند و از والدین به ارث نبرده است. در کمبود میل جنسی اکتسابی در مردان، فرد یک دوره مشخص و ثابت دارای میل جنسی مطلوب است و پس از پایان این دوره، دچار کاهش آن می شود. این کمبود میل جنسی ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. در بعضی از موارد، کاهش میل جنسی فرد به علت قرارگیری او در شرایط خاص مانند شرایط آب و هوایی روی می دهد. اما باید توجه داشته باشیم که اگر فرد از زمان شروع دوران بلوغ و بعد از آن، میل جنسی نداشته باشد، دیگر بی میلی جنسی محسوب نمی شود؛ بلکه نوعی اختلال جنسی است.

قرص کاهش دهنده تستوسترون

*داروها هم می توانند باعث کاهش میل جنسی مردان شوند؟

بله، مصرف برخی داروها مانند داروهای ضدافسردگی (به خصوص فلوکستین) و ضدفشارخون یا ضدریزش مو باعث کاهش میل جنسی می شود.

*آیا مشکلات هورمونی هم میل جنسی مردان را کاهش می دهد؟

اختلال های تیروییدی و تومورهای غده هیپوفیز، ممکن است باعث کاهش میل جنسی شود. افرادی که سطح تستوسترونشان پایین تر از سطح طبیعی است، کاهش میل جنسی را تجربه می کنند. چند دلیل احتمالی برای کاهش سطح تستوسترون وجود دارد که با آزمایش های پزشکی و تست های آزمایشگاهی مشخص می شود. هرچند هنوز تاثیر پایین بودن سطح هورمون بر کاهش میل جنسی چندان روشن نیست اما در مردان پایین بودن سطح هورمون تستوسترون همیشه با کاهش میل جنسی همراه است. افزایش پرولاکتین و مشکل های تیروییدی به خصوص کم کاری آن نیز در کاهش میل جنسی موثر است.

*به طور کلی برای مواجهه با کاهش میل جنسی مردان چه توصیه هایی دارید؟

اگر بی میلی ناشی از فقدان جذابیت جنسی همسر است، باید رویکرد های مبتنی بر تغییرات امکان پذیر ظاهری همسر، اتخاذ شود، در این مورد لازم است زن و شوهر با یکدیگر بر سر تغییرات ظاهری امکان پذیر که جذابیت جنسی ایجاد می کند، به توافق برسند. برای پیشگیری از هر نوع رنجش، این کار باید با دقت و نظارت متخصص انجام شود، اما اگر مشکل روابط زناشویی زوجی برپایه الگوهای تکراری و بدون تغییر است، باید تغییری در الگوهای رفتار جنسی داده شود.

البته این تغییرها، زمانی امکان پذیر هستند که زن و مرد میل بالایی به ایجاد بهبود روابط بین فردی خود داشته باشند. اگر کاهش میل جنسی به دلیل پایین بودن سطح تستوسترون است، باید در درمان به سن و وضعیت سلامت فرد توجه خاصی شود مثلا در مردان مبتلا به سرطان پروستات، مصرف تستوسترون باعث پیشرفت سرطان می شود اما در بیشتر مردان این روش، بی خطر است و معمولا افزایش میل جنسی را به دنبال دارد. با مشخص شدن علت می توان برنامه های درمانی را اجرا کرد.

اطلاعات کلی در مورد میل جنسی زنان

*زنان سردمزاج و گرم مزاج چه ویژگی هایی دارند؟

مفهوم سرد مزاجی و گرم مزاجی یک مفهوم نسبی است نه یک مفهوم مطلق.

اگر زنی تمایل داشته باشد در هفته چهار بار رابطه جنسی برقرار کند و همسرش در هفته دوبار، این خانم در مقایسه با همسرش گرم مزاج است.

اگر برعکس همسرش بخواهد که در هفته هفت بار رابطه داشته باشد در مقایسه با همسرش این فرد سردمزاج تلقی می شود.

داروی گیاهی از بین بردن مردانگی

به همین دلیل سردمزاجی و گرم مزاجی نسبت به همسر تعریف می شود. ضمن اینکه ما وقتی با انسان سروکار داریم می توانیم بگوییم هر فردی نسبت به فرد دیگر متفاوت است. یک خانم می تواند در معرض همسرش به خاطر مهارت های جنسی آقا خودش را فعالتر و گرمتر نشان دهد و در نتیجه احساس گرم مزاجی کند اما همسرش مهارت جنسی قوی نداشته باشد یا تایپ جنسی هم نباشند آن زن خود را سردمزاج تلقی می کند.

پس مسئله مهارت های جنسی مرد بسیار مهم است و نمی توان گفت که یک زن کلا سردمزاج است و یک زن کلا گرم مزاج و بستگی به مهارت های همسر دارد.

مسئله دیگری که وجود دارد بی میلی جنسی در خانم هاست یعنی خانمی که فقدان تصویرهای ذهنی، فقدان درگیرشدن در رابطه جنسی، عدم تمایل به لذت دادن در رابطه جنسی و نداشتن هیچ فکر جنسی و فانتزی جنسی باشد بی میلی جنسی دارد.

*اوج زمان میل جنسی چه سنی است؟

اگر بخواهیم هورمونی در نظر بگیریم معمولا فرد وقتی هورمون های جنسی اش شروع به ترشح می کند. چون طبیعتا هورمون ها پرکارند میل جنسی ایجاد می شود که همان دوره بلوغ است. اما نکته ای که وجود دارد این است که، معمولا این پرکاری جنسی با یک سری از مشکلات اجتماعی و روانشناختی همراه است. مشکلات اجتماعی مانند کنترل والدین و مسائل روانشناختی مانند اینکه فرد هر چه را به ان لذت می دهد را رد می کند. اما اوج زمان میل جنسی در دوره دوم عمر یعنی 30-20 اتفاق می افتد که موانع اجتماعی کنار گذاشته می شود و فرد به رسش و پختگی روانی رسیده است.

*یائسگی چقدر در کاهش میل جنسی تاثیر دارد؟

آرامش هورمون های جنسی در خانم ها عمدتا در یائسگی اتفاق می افتد که هورمون استروژن و پروژسترون کم می شوند و در نتیجه، میل جنسی کاهش پیدا می کند. اما ما به عنوان انسان تابع هورمون ها نیستیم بیشتر تابع کورتکس مغز و قسمت هایی از مغزمان هستیم. بنابراین خیلی از مواقع ممکن است که خانم ها در بعضی از موارد در یائسگی اتفاقا پرمیلی جنسی پیدا بکنند به دلیل اینکه ترس از بارداری وجود ندارد. عامل های دیگر می تواند رسیدن به یک ثبات مالی، به سر و سامان رسیدن بچه ها و اینکه مشکلات اقتصادی و اجتماعی کاهش پیدا کرده است. در نتیجه، میل جنسی می تواند بالا برود. اما اگر فقط فیزیولوژی نگاه بکنیم خود یائسگی موجب کاهش بی میلی جنسی می شود.

داروی کاهش میل مردان

*چرا میل جنسی زنان هنگام پریود و قاعدگی افزایش می یابد؟

محققین دریافتند که تغییر سطح استروژن و پروژسترون عوارض جانبی جدی روی میل جنسی می گذارد. استروژن میل و خواست جنسی را بهبود می بخشد و پروژسترون هورمونی تثبیت کننده است که میل جنسی را سرکوب می کند.

قبل از شروع زمان پریود همه این هورمون ها به بالاترین سطح خود می رسد ولی درست قبل از پریود سقوط می کنند در طول هفته ای که پریود شروع میشود استروژن به صورت پایدار صعودی می شود به همین دلیل میل جنسی در پریود به طرز باورنکردنی ای افزایش پیدا می کند. در طول پریود و بلافاصله بعد از آن پروژسترون که سرکوب کننده میل جنسی است در پایین ترین سطح خود نسبت به استروژن قرار دارد.

البته اگر بخواهیم میزان میل جنسی را با هورمون ها بسنجیم، زنان بالاترین میل جنسی را در دوره پریود تجربه نمی کنند. تحقیقات نشان داده اند بالاترین میل جنسی زنان نزدیک به زمان تخمک گذاری است که حدودا دو هفته بعد از پریود یا اواسط چرخه قاعدگی است.

این بدان معنی است که عوامل دیگری به جز هورمون ها در افزایش میل جنسی شما در دوره پریود تاثیر گذار هستند.

برخی از زنان گزارش داده اند که رابطه جنسی یا ارگاسم در پریود باعث کاهش گرفتگی و ناراحتی های پریود می شود. رابطه جنسی و ارگاسم می تواند استرس و فشار را کاهش داده و باعث کاهش دردهای قاعدگی شود.

البته داشتن رابطه جنسی در پریود به معنی دخول نیست شما می توانید بدون دخول و با رابطه لمسی ماساژ یا دهانی در پریود به ارگاسم برسید. برای تمیز بودن ناحیه اطراف واژن در پریود در صورتی که تمایل به داشتن رابطه جنسی در پریود دارید می توانید از کاپ قاعدگی یا تامپون استفاده کنید و از رابطه جنسی بدون دخول در پریود لذت ببرید.

*برای افزایش میل جنسی زنانه چه کارهایی میتوان کرد؟

همان طور که قبلا در تعریف میل جنسی گفتم میل جنسی در زنان بیشتر از اینکه تابع هورمون های جنسی باشد تابع روان و ذهنیت زن است. طبیعتا اگر یک خانمی با همسرش رابطه عاطفی خوبی نداشته باشد یا همسرش را به لحاظ روانی دوست نداشته باشد، یا اینکه همسرش مهارت جنسی نداشته باشد که زن را گرم کند میل جنسی در خانم ها بسیار ضعیف می شود.

گام اول در بالا بردن میل جنسی خانم ها این است که روی مهارت های جنسی همسرش کار کنیم این بسیار کمک کننده است.

گام دوم افرادی که کم میلی جنسی دارند در واقع اون فانتزی ها را ندارند. ایجاد کردن این فانتزی ها در سر و تصویرسازی های جنسی و خودتحریکی در خانم ها بسیار کمک کننده است.

چهار روش مفید برای تقویت میل جنسی

بهبود عملکرد جنسی عبارت است از رفع مشکلات موجود و پیدا کردن روش هایی جدید برای رضایت هر دو شریک جنسی. داروهای زیادی برای بهبود عملکرد جنسی وجود دارد، اما علاوه بر دارو روش های ساده دیگری هم وجود دارد که هم اثربخشی طولانی تری دارند و هم عوارض کمتری، به علاوه نیاز به مراجعه به پزشک و داروخانه نخواهید داشت.

تقویت میل جنسی با ورزش

مطالعات نشان می دهد که ۳۰ دقیقه ورزش می تواند سلامت جنسی را بهبود و اعتماد به نفس را افزایش دهد. پس همسر خود را تشویق کنید هر روز نیم ساعت ورزش کند حتی ورزش های ساده مانند دویدن و یوگا برای افزایش میل جنسی بسیار مفید است انجام این فعالیت ها با هم نیز به شما این امکان را میدهد که با همسر خود بیشتر ارتباط داشته باشید. روش دیگر برای افزایش میل جنسی انجام ورزش kegel است، که باعث تقویت ماهیچه های لگن و کمک به پیشگیری از مشکلات پروستات مردان و بی اختیاری در زنان است.

تقویت میل جنسی با مصرف میوه

مطالعات نشان می دهد که خوردن میوه می تواند به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند. بنابراین میوه ای که سرشار از ویتامین E هستند جریان خون را افزایش می دهند . میوه هایی مانند کیوی، انبه، موز و انار که سرشار از آنتی اکسیدان هستند ، نه تنها شما را سالم نگه می دارد بلکه باعث افزایش میل جنسی هم می شود. بنابراین به جای دسر مورد علاقه یک کاسه میوه های تازه در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.

تقویت میل جنسی با پوشیدن لباس قرمز

افزایش میل جنسی شما و جلب توجه شوهر با پوشیدن لباس قرمز و یا یک لباس قرمز ، به دلیل برخی از مطالعات نشان داده اند که رنگ قرمز نه تنها اعتماد به نفس را در زنان افزایش می دهد، بلکه باعث تقویت میل جنسی در مردان می شود.

تقویت میل جنسی با ارسال پیامکهای عاشقانه به همسر

به همسرتان در طول روز پیام های متنی عاشقانه بدهید. این باعث افزایش هورمون میل جنسی مانند دوپامین، سروتونین، و تستوسترون راتقویت کند، و به محض دیدن شما میل جنسی همسر افزایش یافته است.

نکته آخر: به یاد داشته باشید که آلت تناسلی شما بر مبنای فشار خون کار می کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید سیستم گردش خون شما به درستی کار می کند. اساسا هر چه برای قلب شما خوب باشد، برای عملکرد جنسی شما نیز مفید است.

منابع : ninisite.com jamejamonline.ir salamatnews.com saednews.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد