روش‌های درمان ناباروری در مردان چیست؟

راهکارهایی برای درمان ناباروری مردان؟ + هزینه‌های درمان ناباروری


تاریخ :جمعه,۱ شهریور ۱۳۹۸
تعداد بازدید :458


راهکار درمان نازایی مردان

عدم توانایی یک زوج از لحاظ جنسی در باردار شدن پس از یکسال تلاش را ناباروری می گویند. 40 درصد از مشکلات ناباروری در میان زوج ها متعلق به مردها است.

درمانگاه نازایی بیمارستان شریعتی

درمانگاه نازایی بیمارستان شریعتی

علل ناباروری مردان:

1-مشکل بیضه ها(غددی که اسپرم و تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) تولید می کنند.)

2-برخی از عفونت ها مانند اوریون، روش های درمانی برای سرطان مانند رادیولوژی و شیمی درمانی، ضربه ی روحی و جراحی باعث آسیب به بیضه ها می شوند.

3-آسیب گرمایی (ممکن است باعث شود یک یا دو بیضه موفق به پایین آمدن از نزدیکی معده (محلی که بیضه ها قبل از تولد در آن قرار دارند) به داخل کیسه بیضه نشوند.)

4-بزرگ بودن رگ های واریکسل(بسیاری از مردان رگ بزرگی را در اطراف بیضه ی خود دارند که واریکسل نام دارد و باعث افزایش دما در بیضه ها می شود. بزرگ بودن رگ های واریکسل باعث کاهش تولید اسپرم می شود.)

5-بیماری های ارثی(باعث کاهش یا عدم تولید اسپرم و یا اسپرم ناتوان در بارور کردن تخمک ها می شود.)

6- ایجاد جای زخم در اثر یک عفونت(10 تا 20 درصد از موارد مشکل مسدود شدن مسیر اسپرم از بیضه ها تا لوله ی منی است. علت آن ایجاد جای زخم در اثر یک عفونت، وازکتومی (نوعی عمل جراحی که با قطع لوله ی منی از عبور اسپرم جلوگیری می کنند) یا فیبروز سیستی (نوعی بیماری ژنتیکی) است.)

7-نقص هورمونی(ناباروری به ندرت ممکن است در اثر نقص هرمونی ایجاد شود. هورمون لوتئینه کننده (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) باعث می شوند تا بیضه ها تستوسترون و اسپرم تولید کنند. غده ی هیپوفیز که در مغز قرار دارد مسئول ساختن این هورمون ها است. هر شرایطی که باعث کاهش میزان LH و FSH بشود مانند تومور غده ی هیپوفیز، منجر به کاهش یا عدم تولید اسپرم و پایین آمدن سطح تستوسترون در خون می شود.)

8-اسپرم غیرعادی(در 30 تا 40 درصد از مردان مبتلا به ناباروری دلیل آن قابل تشخیص نیست. این افراد معمولا اسپرم غیرعادی دارند (برای مثال، اسپرمی که حرکت کندی دارد، ناقص است یا تعداد آن کم است.))

برخی از مشکلات شایع دیگر که باعث کاهش باروری و تولید اسپرم می شود:

بیماری مزمن، ضعف سلامت عمومی، داروهای تجویزی خاص، استعمال مواد مخدر و چاقی، پس باید گفت: چاقی و ناباروری با یکدیگر در ارتباط هستند.

ناباروری در مردان چگونه ارزیابی می شود؟

اگر پس از یکسال تلاش برای فرزند دار شدن، نتیجه ای حاصل نشد باید به متخصصین باروری مراجعه کنید. یک اورولوژیست یا متخصص غدد تناسلی می تواند به تشخیص و درمان ناباروری مردان کمک کند.

نوبت دهی بیمارستان صارم نازایی

نوبت دهی بیمارستان صارم نازایی 

1-پزشک ابتدا در مورد پیشینه ی پزشکی پرس و جو می کند.( این سوالات بیشتر درباره ی وضعیت رشد در دوران کودکی، سابقه ی عفونت و عمل جراحی، بیماری های مقاربتی، آسیب به بیضه ها و تماس با داروها و مواد شیمیایی مضر هستند.)

2- پزشک برای بررسی علائم کاهش تستوسترون و شرایط دیگری که بر روی باروری تاثیر می گذارند، آزمایش فیزیکی انجام خواهد داد. (معمولا برای بررسی مقدار، حرکت و شکل اسپرم ها یک یا چند مرتبه آزمایش منی انجام خواهید داد. ممکن است پزشک آزمایش اسکروتوم یا سونوگرافی از طریق مقعد انجام دهد. این آزمایش برای مشاهده ی وضعیت رگ ها در اطراف بیضه ها، تومورها یا مسدود شدن لوله ی منی انجام می شود.)

3- همسرتان هم باید پیشینه ی پزشکی و آزمایشات کامل، همزمان با شما انجام دهد.

روش های درمان ناباروری در مردان چیست؟

درمان ناباروری در مردان به علت آن بستگی دارد. برخی روش های درمانی در ادامه آورده شده اند:

	 آیا موی خرگوش نازایی می آورد

آیا موی خرگوش نازایی می آورد

درمان های دارویی

در مواردی که اختلال در تعادل هورمونی یا کاهش ذخیرۀ هورمونی باعث ناباروری باشد، معمولاً از درمان دارویی برای بهبود باروری استفاده خواهد شد. مصرف دارو های باروری می تواند سیستم تولیدمثل زن و مرد را در مسیر عملکرد درستی قرار دهد. حتی در مواردی که ناباروری با علت نامشخص تشخیص داده شده باشد، مصرف داروها ممکن است به بارداری طبیعی فرد کمک کند.

تلقیح داخل رحمی اسپرم یا iui

اگر اسپرم مرد برای رسیدن به تخمک تنها نیاز به کمی کمک دارد، قرار دادن نمونۀ اسپرم درون رحم در زمان مناسب می تواند شانس باردار شدن فرد را بهبود بخشد. به این روش، تلقیح داخل رحمی اسپرم یا iui می گویند. در مواردی که اسپرم توان رسیدن به تخمک را ندارد، معمولاً این روش پیشنهاد می شود. در این روش، نمونۀ اسپرم مرد توسط ابزاری از طریق واژن زن به داخل رحم وارد می شود. این روش را می توان با استفاده از داروهای باروری برای تحریک تخمک گذاری یا بدون آنها انجام داد.

جراحی

با جراحی می توان انسداد سیستم انتقال اسپرم را بر طرف نمود. در 85 درصد از موارد می توان با عمل جراحی وازکتومی را معکوس کرد. اما بسیاری از مردان حتی پس از رفع انسداد هم نابارور باقی می مانند. انسداد هایی که در اثر عفونت های قدیمی بوجود آمده اند به سختی درمان می شوند. جراحی باعث درمان بیماری واریکسل می شود اما این ممکن است باعث بازیابی باروری نشود. اگر رگ ها بزرگ باشند و از زمان آسیب مدت زیادی نگذشته باشد احتمال بازگشت باروری در جراحی واریکسل بیشتر می شود.

هورمون درمانی

هورمون درمانی بیش از یکسال زمان نیاز دارد و این روش درمانی پرهزینه ای است. مردانی که به دلیل اختلال بیضه شمارش اسپرم آن ها بسیار پایین است، تزریق هورمون تاثیری بر روی آن ها ندارد.

فن آوری کمک باروری

اگر مشکل باروری ناشی از تعداد کم اسپرم ها یا لوله های رحمی مسدود شده یا عوامل دیگری مانع پیوند تخمک و اسپرم شده است و درمان های دیگر سودمند نبوده اند، پزشک ممکن است یک روش پیشرفته و مدرن تر را توصیه کند که در آن تخمک و اسپرم یا تخمک لقاح یافته که همان رویان است، در خارج از بدن رشد می کند. لقاح خارج از رحم یا ivf یکی از متداول ترین روش های کمک باروری است که معمولاً برای همۀ افراد دارای مشکلات ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی تکنیک های ivf، از یک تکنیک به نام میکرواینجکشن (icsi) برای لقاح تخمک و اسپرم استفاده می شود که درآن اسپرم به داخل تخمک تزریق خواهد شد.

اهدای اسپرم

یکی از راهکارهای اصلی کاهش میزان مردان نابارور در جامعه را اهدای اسپرم است. اکنون مخالفت هایی با اهدای اسپرم وجود دارد و به همین دلیل برخی مردان همچنان با مشکل ناباروری دست وپنجه نرم می کنند، اما این در حالیست که به زنان اجازه گرفتن تخمک از دیگر زنان بارور داده شده است.

از نظر مراجع تقلید انجام چنین کاری مجاز است؟

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

تلقیح زن از طریق نطفه مرد نامحرم فی نفسه اشکال ندارد؛ ولی باید از مقدّمات حرام مثل لمس ونگاه حرام اجتناب شود. به حال چنانچه از این طریق فرزندی به دنیا بیاید، ملحق به شوهر زن نمی شود؛ بلکه ملحق به صاحب اسپرم وتخمک است و در احکام نسب رعایت احتیاط شود.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی

اگر اسپرم مردى دیگر وارد رحم زن کنند که قطعا جایز نیست ولى اگر تخمک زن را در خارج از رحم با اسپرم مردى دیگر بارور کنند ودر رحم او جاى دهند از این جهت حرام نیست گرچه خلاف احتیاط است ولى چون این امر مستلزم کشف عورت مى شود از این جهت در غیر حال ضرورت جایز نیست و ضرورت بر فرض که باشد با یک فرزند برطرف مى شود ودر هر حال این بچه فرزند شوهر نیست وجایز نیست اورا به نام خود ثبت کند و او را فرزند خود بداند یا بخواند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پاسخ: اسپرم به معنای اسپرمی که در منی غرق است نجس است و اگر منافع مشروعی داشته باشد مالیت داشته و قابل خرید و فروش است. البته توجه داشته باشید تلقیح نطفه بیگانه، شرعا حرام است و فرزند حاصل نامشروع خواهد بود. تنها راه برای استفاده از نطفه مرد بیگانه این است که مرد موقتا همسر خود را طلاق دهد و آن زن پس از عده به عقد موقت مرد مورد نظر درآید(هر چند اصلا همدیگر را نبینند) سپس نطفه آن مرد را برداشته و در زمان عقد با تخمک زن ترکیب کنند و پس از بخشش باقیمانده مدت عقد موقت و تجدید عقد دایم با شوهر سابق، نطفه ترکیب شده را در رحم او بکارند. فرزندی که متولد می شود بر آن مرد و زن محرم است، ولی تنها از آن زن و صاحب نطفه ارث می برد.

*برای بالا بردن احتمال موفقیت درمان، داشتن زندگی سالم موثر است. ورزش کنید، رژیم غذایی سالم داشته باشید، سیگار نکشید و از مواد مخدر استفاده نکنید. همچنین برای درمان بیماری های مزمن خود پیگیری کنید.

هزینه های درمان ناباروری

درمان ناباروری ارزان نیست. این هزینه بسته به روش مورد استفاده و مقدار داروی مورد نیاز و محل زندگی زوج برای دوره های متعدد درمان متفاوت است. در حال حاضر در ایران، بیشتر بیمه های درمانی همه گیر، انجام درمان های باروری را پوشش نمی دهد. اگر بیمۀ درمانی یا بیمۀ تکمیلی شما تمام هزینه ها را پوشش ندهد، باید تمام یا بخشی از هزینه را خودتان پرداخت کنید. هزینه های درمان شامل هزینۀ آزمایش ها، داروهای مصرفی و همچنین اقدامات پزشکی است که برای درمان انجام می شود. بنابراین بهتر است پیش از انتخاب روش درمانی، اطلاعات کافی را از پزشک خود در مورد هزینه های آن روش و نحوۀ پوشش بیمۀ درمانی خود کسب کنید. هزینه های درمان ناباروری در کلینیک ها و بیمارستان های مختلف نیز متفاوت است. پس قبل از انتخاب روش و محل درمان، به طور دقیق هزینه های آن را بررسی کنید و آمادگی لازم را برای شروع درمان داشته باشید.

هیچ کدام از روش های درمان ناباروری، تضمین کنندۀ باروری نیست. به همین دلیل، ممکن است هزینۀ انجام شده منجر به نتیجۀ مورد نظر نشود و نیاز به تکرار بخش یا تمام فرایند درمان یا انتخاب روش درمانی متفاوتی باشد. توجه کنید تکرار روش های درمانی، شانس و تغییر آن، احتمال بارداری شما را افزایش می دهد. به همین دلیل، یک بار موفقیت آمیز نبودن درمان نباید باعث دلسردی شما شود. پزشک ممکن است پیشنهاد کند پس از سه بار امتحان یک روش درمانی، روش دیگری را امتحان کنید، زیرا بسیاری از متخصصان بر این باورند که روش درمانی ای که پس از سه دوره موفقیت آمیز نیست، در نهایت احتمال کمتری برای به نتیجه رسیدن دارد.

راهکارهایی برای درمان ناباروری مردان

1-سعی کنید یخچال خانه را از مواد غذایی سالم پرکنید

اگر تصور می کنید که شما می توانید به رژیم غذایی سابق خود ادامه دهید و چیپس و سیب زمینی سرخ کرده وگوشت چرب و… بخورید درحالی که همسرتان مرغ آب پز و سبزیجات وغلات می خورد، سخت در اشتباه هسیتد. تغییر در روش تغذیه برای هردو شما توصیه می شود و اگر هردو باهم این کار را انجام دهید، ضمن اینکه راحت تر به این تغییر عادت می کنید، شما اسپرم های سالم و بهتری را تولید خواهید کرد.

مطالعات نشان داده اند که تغذیه ضعیف می تواند بر کیفیت وتعداد اسپرم ها تاثیر گذارد. به عنوان مثال مردانی که سطح اسید فولیک کمتری دارند تعداد کمتری اسپرم تولید می کنند. یا کمبود ویتامین B در زنان خطر ابتلا به نقایص لوله عصبی تولید مثل را افزایش می دهد.

برخی از تحقیقات نشان می دهد که برخی از آنتی اکسیدان ها مانند C و E می تواند تحرک اسپرم ها را تقویت کند. اما قبل از مصرف هرگونه مکمل یا دارویی باید حتما با پزشک مشورت کنید. به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد C و E می تواند بر DNA اسپرم تاثیر سوء داشته باشد.

توجه: رژیم غذائی سرشار از سبزیجات و فیبر گیاهی، میوه جات، لبنیات کم چرب، پروتئین حیوانی (گوسفند، میگو، ماهی سفید یا قزل آلا، که بعد از خوردن ماهی عسل طبیعی خورده شود)، غلات سبوس دار و حبوبات، کیفیت نطفه را بسیار خوب قرار می دهد.

2- حذف برخی از تفریحات

بسیاری از تفریحات برای زنان، قبل از بارداری متوقف و ممنوع می شود و حتی برخی از آنها برای بعد از تولد نوزاد نیز ممنوع هستند. برای مردان چی؟ مصرف تنباکو، الکل و مواد مخدر هم بر روی اسپرم مردان تاثیر دارد و هم بر تخمک زنان. هر سه این مواد باعث کاهش تعداد اسپرم ها و کاهش تحرک آنها می شوند. این بدان معنی است که شما قبل از اقدام به بارداری باید مصرف هر گونه مواد مخدر تفریحی ( ماری جوانا، کوکائین ) و سیگار و الکل را ترک کنید.

علاوه بر این ، ترک این عادات می تواند در آینده برای خانواده شما بسیار مفید باشد. دود سیگار و تنباکو در محیط خانواده، چه در دوران بارداری و چه بعد از تولد کودک شما، برای سلامتی همسر و فرزندتان مضر و مخرب است.

تحقیقات نشان می دهد که مردانی که روزانه دوبار الکل مصرف می کنند و حداقل دوماه قبل از بارداری اقدام به ترک الکل نکرده اند، شاهد تولد نوزادانی با وزن کم هستند که می تواند سلامت نوزاد در بدو تولد را به خطر انداخته و رفتار او را در طول زندگی تحت تاثیر گذارد.

3- چک کردن محل کار خود برای برخی خطرات

برخی از خطرات پنهان برای اسپرمها وجود دارد که اغلب در محل کار مردان یافت می شوند. قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی مانند حلالهای آلی که اغلب برای تمیز کردن محیط کار استفاده می شوند، بر روی اسپرمها تاثیر می گذارند. برخی از آنها حتی ترکیب اسپرم را تغییر داده و باعث نقض در هنگام تولد نوزاد می شوند.

از آنجایی که اسپرم ها برای تکامل و برگشت به حالت طبیعی خود حداقل سه ماه وقت نیاز دارند، سعی کنید سه ماه قبل از اقدام به تلاش برای بارداری تماس خود با مواد شیمیایی مضر را کم یا قطع کنید.

از کارفرما بخواهید که اطلاعاتی در باره مواد شیمیایی مصرف شده در محیط کار را در اختیار شما قرار دهد و آنها را با یک متخصص چک کنید.

4- خرید چند زیرپوش مناسب

در میان کارشناسان هنوز اتفاق نظری درباره پوشیدن شورت های تنگ و چشبان وجود ندارد. برخی می گویند که پوشیدن زیرپوش تنگ باعث گرم شدن کیسه بیضه ها شده و ای گرما تعداد اسپرمهای تولید شده را کاهش می دهد. برخی دیگر عقیده دارند که تا زمانی که ما با تعداد اسپرمها مشکل نداریم ( تعداد اسپرمها هنوز در حد خطرناکی کاهش نیافته است ) پوشیدن شورت تنگ مانعی ندارد. به هر حال حفظ احتیاط خیلی هم بد نیست. زیرپوشهای راحت و خنک تهیه کنید و استفاده نمایید.

5- از وان داغ پرهیز کنید.

گرمای وان یا جکوزی می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها در بدن شما شود. با توجه به دوره زمانی مورد نیاز برای بازسازی اسپرمها، سعی کنید سه ماه قبل از اقدام به بارداری از رفتن به وان داغ دوری کنید. معمولا مردها استحمام در آب خنک را ترجیح می دهند.

6- دوچرخه سواری برای مدت طولانی ممنوع

معمولا یکی از نگرانی های دوچرخه سواران نشستن بر روی زین دوچرخه برای مدت طولانی است که باعث کاهش مقدارمایع منی، کاهش تعداد اسپرم ها و کم شدن تحرک اسپرمه می شود. کسانی که بیش از دو ساعت در روز و شش روز در هفته دوچرخه سواری می کنند ، مستعد برخی مشکلات ناباروری هستند.

اگر قصد دوچرخه سواری دارید، سعی کنید لباس و زیرپوش نرم و گشاد بپوشید و از صندلی نرم و راحت برای دوچرخه خود استفاده کنید.

7- آرامش خود را حفظ کنید

آنچه که مسلم است این است که وارد شدن به دوران بارداری برای زوج ها بخصوص برای زنان هیجان انگیز و شاید استرس زا باشد. شما با حفظ آرامش خود می توانید محیطی دلپذیر را برای خود و همسرتان ایجاد کنید و از لحظات هیجان انگیز این دوران لذت ببرید. ورزشهایی مانند شنا، پیاده روی و هیمن طور مصرف غلات و حبوبات می تواند به شما کمک کند.

8-عدم تماشای تلویزیون به مدت طولانی

تماشای تلویزیون بیش از 5 ساعت در روز تعداد اسپرم مردان را به یک سوم کاهش می دهد.بهتر است بگوییم میزان اسپرم مردان در اثر تماشای زیاد تلویزیون 2 سوم کاهش می یابد.

در اصل این مردان 44 درصد میزان کمتری نسبت به مردانی که به ندرت تلویزیون می بینند یا اصلا تلویزیون نگاه نمی کنند دارند. یکی از عواقب نشستن و تماشای تلویزیون به مدت طولانی آن است که هنگام نشستن دمای بیضه ها بالا می رود و همین امر از تولید اسپرم می کاهد.

9-ناباروری مردان با دیابت رابطه دارد

ابتلا به دیابت، روی فعالیت کیسه بیضه تاثیر می گذارد و توانایی اسپرم آقایان برای بارور کردن همسرشان را کم می کند. اما نگران نباشید! کافی است یک دستگاه خانگی کنترل قند خون تهیه کنید. اگر قند خون همسرتان بالا بود، فورا سراغ متخصص بروید و برای کنترل این مشکل فکری کنید تا هرچه زودتر صاحب فرزند شوید.

10-ناباروری مردان به علت چاقی

چاقی یکی دیگر از عواملی است که می تواند قدرت باروری آقایان را کم کند. مردهایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، تنها با خطر ابتلا به بیماری های قلبی روبه رو نیستند. به گفته محققان، توانایی اسپرم های این مردان هم کمتر از مردانی است که تناسب اندام دارند و وزن شان را کنترل می کنند. همان طور که گفتیم، اسپرم ها در هوای خنک سالم تر می مانند و مردهایی که چاقی شکمی و عمومی باعث بالا رفتن دمای بدن شان می شود، احتمال پدر شدن شان هم کمتر است.پس مراقب وزن خود باشید.

منابع : niniban.com madarsho.com drnematolahi.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد