داروهايي که باعث کاهش ميل جنسي زنان مي‌شوند - زناشویی


تاریخ : دوشنبه,۸ تیر ۱۳۹۴ تعداد بازدید :893

وقتي خانمي با شکايت اختلال جنسي به پزشک مراجعه مي‌کند، بايد بررسي شود. يکي از موارد بررسي، پرسش درباره مصرف داروهاست چون برخي داروها روي ميل جنسي زن يا مرد تاثيرگذارند. تنوع داروهايي که باعث اختلال جنسي مي‌شوند، زياد است.

دکتر محمدرضا صفري‌نژاد متخصص جراحي کليه و مجاري ادراري، عضو هيات‌علمي دانشگاه در هفته نامه سلامت نوشت:دارويي که در زنان بعد از سنين 60-50 سالگي زياد مصرف مي‌شود، داروي ضد فشار خون است. داروهاي ضد فشار خون مانند متيل دوپا، لازيکس، آتنالول و پروپرانولول ميل جنسي را کاهش مي‌دهند.

داروهايي مانند ديگوکسين که براي بيماران قلبي تجويز مي‌شوند نيز باعث کاهش ميل جنسي مي‌شوند. بعضي از داروهاي ضدافسردگي هم مثل ايمي‌پرامين، کلوميپيرامين و آمي‌تريپتيلين نيز اثري سوء روي ميل جنسي و رابطه زناشويي دارند. داروي ديگري به نام ليتيوم نيز ميل جنسي را کاهش مي‌دهد.

داروهاي ضدجنون که باعث بالارفتن سطح پرولاکتين خون مي‌شوند، علاوه بر کاهش ميل جنسي باعث اختلال در عادت ماهيانه مي‌شوند و احتمال ناباروري در زن را بيشتر مي‌کنند.

بنزوديازپين‌ها مانند ديازپام هم که به‌عنوان آرامبخش و خواب‌آور به بيماران داده مي‌شود. اگرچه خطر کمتري در اختلال جنسي زنان دارند ولي اگر همين داروها با ليتيوم تجويز شوند، باعث بروز مشکل‌هاي جنسي خواهند شد.

دارويي به نام والپروات سديم نيز وجود دارد که براي مبتلايان به اپي‌لپسي يا صرع تجويز مي‌شود. اين دارو تعادل هورمون‌هاي زنانه را بر هم مي‌زند. البته اين دارو نسبت به داروهاي ديگر ضدتشنج کمتر باعث اختلال جنسي مي‌شود.

نکته پاياني و مهمي که بايد به آن اشاره کنم، اين است که همه خانم‌ها بايد بدانند داروهايي که پزشک براي کنترل فشار خون و بيماري‌هاي قلبي-عروقي، اپي‌لپسي يا اختلال‌هاي افسردگي و... تجويز مي‌کند، براي حفظ سلامت آنهاست و اگر بخواهند به هر دليلي خودسرانه مصرف آن را قطع کنند، ممکن است تهديدکننده حيات باشد بنابراين در صورت وجود اختلال يا کاهش ميل جنسي تنها راه اين است که با پزشک در اين باره مشورت شود. شايد لازم باشد دارويي مشابه با داروي قبلي جايگزين شود.


منبع: http://www.salamatnews.com

برچسب ها :


این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star TOP 10

  • مقالات
  • بیمارستان
  • دکتر
  • دارو
این علائم هشدار می دهند که کبدتان پر از سم است! جدیدترین مدل مانتو ۲۰۱۵ کبد چرب را با این گیاهان دارویی و بدون قرص درمان کنید وقتی متوجه علاقه شدید برادر شوهرم به خود شدم او را در نبود شوهرم به خانه آوردم و .. اگر می خواهید سرطان نگیرید این دوماده را همزمان مصرف کنید! با سوزاندن این گیاه در خانه افسردگی را بدون دارو درمان کنید با این تست ساده، در 60 ثانیه از سلامت قلبتان باخبر شوید هشدار؛ بدن قبل از سکته خبرتان می دهد! +علائم ۵ نشانه اینکه طرفتان شما را برای رابطه جنسی می‌خواهد نه عشق بیماری هایی که بعد از 50 سالگی به سراغتان می آیند پسر جوان را وقتی کسی نبود به خانه آوردم! / باید برخی مسائل را رعایت می کردم ولی.. چند تمرین برای درمان افتادگی سینه ۷ روز سیر و عسل بخورید تا معجزه سلامتی را در بدن تان تجربه کنید سرنوشت 11 خواهر و برادر محمدرضا پهلوی چه شد؟ دستور معجونی که رگ های قلبتان را می شوید! نشانه های مخفی افراد باهوش؛ احتمالا شما هم باهوش هستید ولی … قرص كلرديازپوكسايد چیست؟ ضد دردی که از مورفین هم قوی تر است! باقی مسکن ها را دور بریزید… این معجون طبیعی سلول های سرطانی را در ۴۲ روز می کشد! مهمترین علائم هشدار دهنده سرطان معده


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد