دوران قاعدگی | عوارض و چگونگی رابطه جنسی در دوران قاعدگی | مجله پادرا

عوارض و چگونگی رابطه جنسی در دوران قاعدگی


تاریخ :جمعه,۵ مهر ۱۳۹۸
تعداد بازدید :2031


پاسخ به ده سوال مهم در رابطه جنسی در دوران قاعدگی

1-نزدیکی کردن زوجین در دوران قاعدگی چه عوارضی دارد؟

1. نزدیکی در دوران قاعدگی موجب افزایش میزان و شدت خونریزی می شود.

2. برقراری رابطه جنسی در قاعدگی به دلیل باز بودن دهانه رحم سبب افزایش شانس ابتلا به عفونت می شود.

3. قاعدگی ممکن است یکی از عوامل بیرون ریختن تبخال های تناسلی در زنان باشد.

4. یکی از مهمترین عوارض نزدیکی در پریود عفونتهای شدید رحمی به خصوص آندومتریوز می باشد.

5. قاعدگی موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری های مسری عفونی میشود.خون محیط مناسبی برای حضور و رشد و انتقال عوامل بیماری زاست.

بنابراین درصورت آلودگی یکی از طرفین به یک عامل عفونی میکروبی یا ویروسی (مثل سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز و ویروس تب خال) امکان انتقال این عامل به دیگری در زمان قاعدگی افزایش می یابد.

6. رابطه جنسی حین قاعدگی ابتلا به عفونت های کلامیدیایی را افزایش می دهد.

7. رابطه جنسی حین قاعدگی به خودی خود منجربه عفونت و التهاب لگنی نمی شود اما در صورتی که طرفین رابطه آلوده به عفونت باشند این عفونت منتقل می شود.

نزديكي با همسر در دوران قاعدگی

2-رابطه جنسي چه تاثيري بر مدت زمان و شدت خونريزي در دوران قاعدگي دارد؟

-اگر زوجین در دوران قاعدگی اقدام به نزدیکی کنند.مدت زمان در خانم ها کاهش پیدا می کند زیرا انقباضات رحمی ناشی از ارگاسم افزایش می یابد و دیواره های رحم زودتر ریزش می کند و عادت ماهانه زودتر از موعد مقرر پایان می یابد.

-نزدیکی در زمان قاعدگی سبب افزایش میزان خونریزی قاعدگی می شود . افزایش خونریزی از علائمی است که زنان نزدیک به یائسگی را تشویق به عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم می کند. افرادی که در قاعدگی مقاربت نمی کنند کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار میگیرند.

-نتایج تحقیقات نشان داده است که هیجانات جنسی و ارگاسم به کاهش دردهای رحمی حین قاعدگی کمک می کند و در کم کردن درد های عادت ماهانه مفید است.

3-آيا رابطه جنسي دهاني حين قاعدگي امكان پذير است؟

تعداد محدودی از زوجین در دوران قاعدگی اقدام به سکس دهانی می کنند. رابطه جنسی دهانی در این دورن منعی ندارد و امکان پذیر می باشد اما بهتر است از آن به علت انتقال عوامل بیماریزا و مسائل بهداشتی صرف نظر کرد.

4-آيا در زمان قاعدگي نياز به استفاده از مواد ضدبارداري وجود دارد؟

در زمان قاعدگی احتمال بارداری صفر است و در این زمان نیاز به استفاده از وسایل جلوگیری از بارداری نیست بنابراین زوجین بدون نگرانی می توانند اقدام به نزدیکی و مقاربت کنند .

5-آقایان چه نکاتی را باید در رابطه جنسی در دوران قاعدگی رعایت کنند؟

-مهمترین نکته ای که شوهر زنی که در دوران قاعدگی قرار دارد باید رعایت کند.

این است که نباید بگذارد همسرش به خاطر شرایطی که دارد تحت فشار قرار گیرد.

این بدین معناست که در زمان رابطه جنسی در دوران قاعدگی مرد باید خواسته ها و محدودیت های اعمالی همسرش را بپذیرد و نخواهد از آن ها تجاور کند.

تجاوز از این محدودیت ها می تواند باعث آسیب های روحی و روانی برای زن شود و وی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

-نکته بعدی در تعداد رابطه است. زنان عموما علاقه ای به برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی ندارند و اگر هم جاذبه ای ایجاد شود، ممکن است نهایتا یک بار در هر عادت ماهیانه برای این عمل راغب باشند. بهتر است مردان از اصرار بیش از اندازه خودداری کنند تا همسرشان در صورت تمایل وارد این نوع رابطه شود.

6-برقراری رابطه جنسی و نزدیکی در دوران قاعدگی چگونه است؟

ارتباط جنسی به صورت دخول و مقاربت در دوران قاعدگی و عادت ماهیانه مجاز نیست.به همین علت باید برای ارضا جنسی به فکر دیگری بود. زوجین در دوران عادت ماهیانه از نظر محدودیت با شرایطی شبیه به دوران نامزدی مواجه هستند؛ در حالی که زوجین در آن دوران هنوزرابطه کامل جنسی را تجربه نکرده بودند.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی باید بدون دخول انجام شود و بهترین راهکار برای رسیدن به ارگاسم بدون نیاز به مقاربت از طریق انجام نوازش های اندام جنسی است .

7-برای تحریک خانم ها در دروران قاعدگی آقایان چکاری انجام دهند ؟

برای تحریک زن در دوران قاعدگی، کلمات معجزه می کنند.

مرد باید برای تحریک همسر خود در این شرایط از هدیه و کلمات عاشقانه استفاده کند. حتی نوشتن نامه نیز می تواند زن را برای برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی آماده کند.

نوازش و باز هم عشق بازی با همسر، شروع ایجاد رابطه هستند و در ادامه با استفاده از چوچوله و نوازش قسمت های حساس بدن ، شرایط ارگاسم در زنان ایجاد می شودو مرد نیز باید با مالش آلت تناسلی خود به بدن همسرش به ارگاسم برسد.

8-خانم ها در دوران قاعدگی برای همسر خود چکاری انجام دهند؟

بهتر است زنان هم در حین رابطه جنسی در دوران قاعدگی، حواسشان به شوهر خود و لذت بردن وی باشد. مردان دوست دارند حتی در این دوران هم همسر خود را زیبا و آراسته در آغوش بکشند ،

زنان نیز باید در این دوران به همسرشان توجه نشان دهند و سعی نمایند او را به اوج لذت جنسی برسانند.

زیرا نبود دانش و مهارتهای جنسی کافی برای ارضاء زوج بدون دخول ممکن است یکی از عوامل مهم بروز تنش های جنسی در یک رابطه عاطفی- جنسی نه چندان مستحکم در یک زوج و به طور کلی موجب خیانت زوج گردد.

9- چاره رابطه جنسی تمیز به هنگام قاعدگی چیست؟

یک راه حل مناسب برای پیشگیری از کثیفی و آلودگی استفاده از اسفنج دریایی است. البته استفاده از آن هنوز رایج نشده است اما آنها می توانند به راحتی حداقل برای چند ساعت جلوی خون ریزی را بگیرند.

می توانید انها را از داروخانه ها تهیه کنید. البته باید توجه داشته باشید که حتما از انواع دریایی آن باشد، چرا که اسفنج های ساختگی کار مشابه را نمی توانند انجام دهند. نوع دریایی، اسفنجی است که فقط در اقیانوس ها یافت می شود و قیمت آن کمی بالاست.

از داخل اسفنج یک گردی به اندازه یک تخم مرغ بزرگ در آورید، آنرا با آب خیس کنید و سپس فشار دهید تا تمام آبها از آن خارج شود.

سپس آنرا به آرامی وارد واژن کنید و درست در همان جایی که تامپون را قرار می دهید، بگذارید. ناپدید شدن آن غیر ممکن است چرا که دهانه داخلی رحم بسیار کوچک بوده و اسفنج از آن رد نمی شود،

برای خارج ساختن آن، فرد باید خم شده انگشتش را داخل واژن فرو کرده آنرا پیدا کند و با فشار کوچی در آورد.

برای پیدا کردن مهارت قدری تمرین لازم است اما ارزشش را دارد زیرا هیچ گونه لک و آلودگی ایجاد نخواهد شد. شما می توانید این کار را در آستانه شب انجام دهید و زمانی که مشغولیت به پایان رسید، انرا خارج کنید. حتی می توانید آنرا خارج کرده تمیز کنید و مجددا برای دفعات بعدی از آن استفاده نمایید.

10-چرا برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی حرام است ؟

1- یکی از مهمترین عوامل لازم جهت مقاربتِ مطلوب

وجود آرامش روحی و میل جنسی است که در اصطلاح پزشکی به آن ( Libido ) یا میل جنسی گویند. یعنی طرفین میل به مقاربت داشته باشند و الا در صورت عدم وجود میل از یک یا هر دو طرف عمل جنسی برای طرفی که میل کافی ندارد، نه تنها مطلوب و پسندیده نیست، بلکه موجب تنفر نیز می شود.

در دوران قاعدگی ، سطح هورمون های جنسی خانم ها (استروژن و پروژسترون) کاهش می یابد و در اثر آن دیواره داخلی رحم ریزش یافته و خونریزی می شود.

در این دوران از یک طرف به علت کاهش هورمونی، عواطف و روحیه خانم ها بسیار حساس و زودرنج شده .کج خلقی و بی حوصلگی خانم ها در این دوره بیشتر می شود.

حتی گاه تحمل بچه داری را ندارند و از طرف دیگر خونریزی از توان جسمی آنها می کاهد. (درست مثل این که شما بروید بانک خون و یک کیسه خون بدهید) و به این دلیل از نظر پزشکی توصیه کرده اند.

در کارهای منزل مثل لباس شستن، ظرف شستن و… در این مدت به خصوص روزهای اول خانم ها را یاری دهید. یکی از مهمترین عوارض نزدیکی در پریود عفونتهای شدید رحمی به خصوص آندومتریوز می باشد

حال با این اوصاف آیا مقاربت که هم آمادگی روحی می خواهد و هم آمادگی جسمی صحیح است؟ مسلما در این گونه مواقع فقط مردان به لذت جنسی می رسند.

ولی زن به لحاظ عدم آمادگی به اوج لذت جنسی یا اُرگاسم نمی رسد و دچار درد ناحیه کمر و لگن و… شده و حتی احتمال سردمزاجی و کاهش میل جنسی حتی در دوران طهارت و پاکی برای او وجود دارد.

حتی گاهی به علت عدم آمادگی روحی و جنسی ِ زن، خود مرد هم آن طور که باید لذت نمی برد.

یعنی غدد ترشحی دستگاه تناسلی زن که مسیر مقاربت را لزج و آماده می کنند، به خوبی فعالیت نمی کنند.مقاربتی دردناک همراه با خاطره ای بد برای زن به دنبال دارد و خود مرد هم به ارگاسم نرسیده است.

در حالی که تمام توصیه های پزشکی این است که بهترین مقاربت، مقاربتی است که هر دو جنس آن هم در یک زمان و یا با فاصله زمانی اندک به اوج لذت جنسی (اُرگاسم) برسند.

2- یکی از اهداف مقاربت، تکثیر نسل است:

هر چند از نظر پزشکی احتمال آبستنی زن در ایام عادت بسیار کم است، ولی در بعضی از قبایل یهودی (در اسرائیل) که به مقاربت در ایام عادت ماهانه نیز می پردازند و در مواردی زنها حامله می شوند.

بیماری های ارثی و نواقص ژنتیکی متعددی در بچه ها مشاهده شده و حتی در کتب پزشکی ثبت و ضبط شده است. بنابراین جهت اجتناب از پیدا کردن چنین فرزندان ناقص الخلقه ای، اجتناب پسندیده تر است.

3- استراحت جنسی برای هر دو جنس:

(مرد و زن) یک ضرورت است، که علم نیز آن را ثابت کرده است.

قاعدگی خانم ها وسیله ای اجباری است برای این که زن و مرد مدتی استراحت جنسی داشته باشند و بعد از آن با میل و رغبت بیشتر در کنار یکدیگر باشند.

از طرف دیگر به واسطه افراط دچار خودکشی نشوند. هر بار نزدیکی و مقاربت که همراه با ارگاسم باشد.

تمام عضلات بدن (حتی عضلات موها که هر کدام از موهای بدن انسان به غیر از سر و صورت دارای عضله ای بسیار کوچک است و موقع بیرون آمدن از استخر یا ترس و… منقبض شده و موها را راست می کند) به یک باره منقبض شده و به شدت از ذخیره انرژی بدن می کاهد. احساس خستگی شدید بعد از مقاربت به خاطر همین مطلب است.

سخن معروف بوعلی سینا ـ که کتاب قانونش صدها سال در دانشکده های پزشکی تدریس می شد ـ این است که انسان با هر بار مجامعت یک میخ به تابوتش می زند.

چه بسا در اثر افراط، سریعا به پایان زندگی جنسی و دنیوی خود برسد. بنابراین علم حکم می کند اجبارا هم که شده، در این مدت خود و همسرتان استراحت کنید.

4- در طول دوران قاعدگی ، لایه داخلی رحم، دهانه رحم و مجرای داخلی مهبل ریزش دارند

سطوح و لایه های زیرین تا اتمام دوران قاعدگی بسیار نازک و شکننده هستند و هرگونه تماسی ایجاد خراش و آسیب دیدگی می نماید که زمینه را برای بروز عفونت های بعدی فراهم می نماید.

5- اغلب انجام نزدیکی منجر به ایجاد پارگی هاو آسیب های بافتی می نمای

در حالت طبیعی به لحاظ حضور ترشحات این آسیب های جزئی به سرعت و با تکثیر سلول ها ترسیم می شود.

در دوران قاعدگی ترشحات طبیعی واژن (مهبل) حضور ندارند [که خود به دلیل اُفت هورمونی است] و لذا ترمیم با اشکال مواجه می گردد.

به همین دلیل است که اگر در این دوران نزدیکی صورت گیرد با احساس سوزش و درد توأم خواهد بود.

6- طول دوران سیکل قاعدگی 28 روز فرض می شود که تخمک گذاری 14 روز قبل از بروز قاعدگی صورت می پذیرد.

لذا پیش بینی زمان تخمک گذاری بسیار دشوار است. در برخی موارد زمان تخمک گذاری به جلو افتاده و در اواخر قاعدگی (قاعدگی های طولانی) صورت می گیرد.

لذا برای زوجینی که قصد پیشگیری از بارداری را دارند نزدیکی منجر به باروری می شود.

7- دوران قاعدگی برای اکثر خانم ها همراه با درد است

دردهای لگنی، شکمی، کمردرد، احتقان ناحیه شکم، احساس سنگینی و درد ناحیه پستان ها و… همراه است.

به علاوه فرد دچار افسردگی و اضطراب و برخی دیگر علائم روحی – روانی نیز هست.

لذا تحمیل نزدیکی در چنین حالتِ بیمار گونه ای صحیح نبوده و تجربه منفی به بار خواهد آورد که در روابط آتی زناشویی ایجاد مشکل خواهد کرد.

منابع : namnak.com alodoctor.com tasvirezendegi.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد